Таны эргэн тойрон дахь ертөнц бол хамгийн сонирхолтой, сонирхолтой хичээлүүдийн нэг юм бага сургууль... Энэ бол бидний эргэн тойрон дахь ертөнц, эдгээр нь амьтан, ургамал, энэ бол орон зай, бүх орчлон ертөнц бидний гарын алган дээр байдаг. Хүүхэд түүний үйл ажиллагааны онцлог шинж чанарыг ойлгож эхэлдэг бөгөөд энэ дэлхий дээр бүх зүйл хэрхэн болж байгааг олж мэддэг. Бага сургуулийн 1, 2, 3, 4 -ийн бидний эргэн тойрон дахь ертөнц бол хүүхдийн биологи, физик, хими, одон орон, физик гэх мэт сэдвийг ойлгоход бэлтгэх бэлтгэл юм. Энэ бол зайлшгүй шаардлагатай мэдлэгийн бааз юм. Сайн бааз бий болгохын тулд та маш их унших хэрэгтэй бөгөөд эцэг эхчүүд хүүхэдтэйгээ ажиллах хэрэгтэй. Анги танхимд туслах болно заах хэрэгсэлТа үүнийг манай вэбсайтаас үнэгүй татаж аваад хэвлэх боломжтой.
Дэлхий 1 зэрэглэлтэй.
Сэдэв: Эргэн тойрны ертөнц гэж юу вэ.
Хичээлийг зохион байгуулах хэлбэр (хичээлийн төрөл): судалгаа, тоглоомын үйл ажиллагааны элемент бүхий хичээл.
Хичээлийн төрөл: танилцуулах хичээл, шинэ хичээлийн сэдэвтэй танилцах хичээл.
Хичээлийн зорилго:
"Эргэн тойрны ертөнц" эрдэм шинжилгээний сэдэв, амьд ба амьгүй зүйлийн талаархи анхны санааг нэгтгэх.
Боловсролын болон судалгааны идэвхтэй үйл ажиллагаанд оролцох замаар сэтгэцийн үйл ажиллагаа, чадвар, сэдэл өгөх хандлага, бүтээлч судалгааны сэтгэлгээг бүрдүүлэх, хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.
Ёс суртахууны болон хүсэл зоригийн чанарыг төлөвшүүлэх, боловсролын нөхцөл байдалд зан авираа хянах чадвар.
Үндсэн ойлголтууд: хүрээлэн буй ертөнц: байгалийн ертөнц, юмсын ертөнц, хүмүүсийн ертөнц.
Мета сэдвийн холболтууд: эргэн тойрон дахь ертөнц, iso.
Нөөц: оюутнуудын ажлын дэвтэр, сурах бичиг, өнгийн харандаа, хот, усан доорх ертөнц, цөөрмийн дэргэдэх охидын 3 зураг; вагон ба байгалийн объект, зүйл, хүмүүс.
Төлөвлөсөн сургалтын үр дүн, үүнд. UUD үүсэх:
Эргэн тойрны ертөнц, амьгүй болон амьгүй биетүүдийн тухай ойлголттой болохын тулд "Эргэн тойрны ертөнцийг судлах яагаад хэрэгтэй байна вэ?" Гэсэн асуултанд ойролцоогоор хариулах.
Амьд ба амьгүй биетүүдийн онцлог шинж чанарыг мэдэх.
Энгийн ажиглалт хийх, амьгүй болон амьгүй биетийг харьцуулах, багшийн эсвэл үлгэрийн баатрын энгийн асуултуудад жижиг өгүүлбэр хэлбэрээр хариулах, багшийн зааврыг дагаж мөрдөх чадвартай байх.
Нөхдүүдтэй хамгийн энгийн байдлаар хамтран ажиллах чадвартай байх дүрд тоглох тоглоомуудмөн энгийн яриа хэлцэл хийх.
1. Хувийн УУД: шинэ сэдвийг сонирхож, өөрийн амьдарч буй ертөнцийг судлах хэрэгцээг тодорхойлох;
2. Зохицуулах УУД: багшийн зааврын дагуу ажлын байрыг зохион байгуулах; боломжтой бол өөрийнхөө болон найзынхаа ажлыг үнэлэх; багшийн удирдлаган дор даалгавраа биелүүлэх төлөвлөгөөг тодорхойлох.
3. Танин мэдэхүйн UUD: сурах бичиг, ажлын дэвтэрт навигаци хийх; объект, объектыг харьцуулах: нийтлэг ба ялгааг олох; чухал шинж чанарууд дээр үндэслэн объектууд, объектуудыг бүлэглэх; сонссон зүйлийг давтах, хичээлийн сэдвийг тодорхойлох; багшийн удирдлаган дор дүгнэлт гаргах.
4. Харилцааны UUD: хичээлд харилцан яриа өрнүүлэх, багшийн асуултанд хариулах, сонирхсон асуудлаар асуулт боловсруулах; бусдын яриаг сонсож, ойлгох.
7. Тусгал. Хувийн UUD
UUD байгуулагдсан
Багшийн үйл ажиллагаа
Оюутны үйл ажиллагаа
1. Байгууллагын мөч
Харилцааны UUD
Багш хүүхдүүдтэй мэндчилж, тэдний мэндчилгээг инээмсэглэн хүлээн авч, амьсгалын бясалгалын тусламжтайгаар аливаа хурцадмал байдлыг арилгадаг. Хүүхдүүдийг бэлддэг
БАГШ. Өглөөний мэнд хүүхдүүд ээ! Хичээлдээ хамтдаа бэлдэцгээе - гараа дээш өргөөд, гүнзгий амьсгаа аваад хэдэн секундын турш гараа дээш өргөж, дараа нь огцом доошлуулаад бага зэрэг урагш бөхийлгөж, гүнзгий амьсгаа ав. Тэгээд одоо бүгд хичээл дээр ажиллахад тохиромжтой байх тул суух болно.
Хүүхдүүд багштай баяр хөөртэй мэндэлдэг амьсгалын дасгалмөн ажлынхаа байранд сууна. Үүний зэрэгцээ тэд ая тухтай, гэхдээ хүлээн зөвшөөрөгдсөн байрлалыг судалж үздэг.
2. Анхан шатны мэдлэгээ бодит болгох.
Хувийн UUD
Яриа халаах. Багш сурагчдыг харилцан яриа хэлбэрээр оролцуулдаг.
-Хичээл дээр хэн таны туслах болно гэж та бодож байна вэ?
Зөвлөгөө оньсого.
Энд хамгийн анхны туслах байна:
Тэр ухаалаг, үнэнч
Хичээл ширээн дээр унах болно
Хараач, тэр танд бүх зүйлийг хэлэх болно!
-Манай сурах бичгийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
Энэ бол бидний судлах сэдвийн нэр юм.
Ажлын дэвтэртэй танилцах.
.
Багш, нөхөр, гэртээ, ээж ээ.
Энэ бол заавар юм!
Дэлхий.
Хүүхдүүд үүнийг гартаа авч, хавтасыг нь шалгаж үзээрэй.
3. Зорилгоо тодорхойлох, урам зориг өгөх.
Зохицуулах UUD
-Хүрээлэн буй ертөнцөд бидний анхны хичээл дээр юу хэлэлцэх талаар ярилцъя.
-Хүрээлэн буй ертөнц гэж юу вэ?
-Яагаад гэнэт үүнийг судлах шаардлагатай байна вэ?
4. Хүүхдүүд шинэ мэдлэг олж авах
Танин мэдэхүйн UUD
Хувийн UUD
БАГШ. Одоо анхны туслахаа ашиглацгаая - хуудсан дээрх хичээлийг нээнэ үү. Зургийг нарийвчлан авч үзье.
Багш шүлэг уншдаг.
БАГШ.
Найзыгаа эргэн тойрноо хараарай!
Та гол, ой, нуга,
Шувуудын сүрэг, онгоц,
Энэ нь нислэгээр явсан.
Тэнгэр, үүл, салхи
Дахин гол, голын нуга!
БАГШ. Бид "Эргэн тойрны ертөнц" хэмээх шинэ академик сэдвийг судалж эхэлж байна. Зургийг дахин эргэцүүлэн бод, цонх руу хар, эргэн тойрноо, бодож, надад хэлээч, чиний эргэн тойрон дахь ертөнц юу вэ? Юу, хэн хүрээлэн буй ертөнцийн нэг хэсэг вэ?
ОЮУТАН. Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц бол бидний эргэн тойронд байгаа зүйл, бидний эргэн тойрон дахь зүйл юм. Эдгээр нь өөр өөр амьтан, объект, амьтан, тэнгэр, үүл, мод, байшин, хүмүүс юм.
БАГШ. За залуусаа! Сайн хийлээ! Мөн та эргэн тойрныхоо ертөнцийг ажиглаж, судалж, судалж үзэхийг хүсч байна.
Бидний эргэн тойрон дахь дэлхийн хичээл дээр бид яагаад өдөр шөнө дагаж байгааг олж мэдэх болно. Жилд хэдэн өдөр байдаг вэ? Яагаад улирал солигддог вэ? Ургамал хэр олон янз байдаг амьтны ертөнцДэлхий? Хүн гэр бүлээрээ амьдрах нь яагаад маш чухал вэ? Хүний гар ямар гайхамшгийг бүтээж чадах вэ?
Тоглоом бол аялал юм.
1 -р эгнээ ой руу явдаг.
2 -р эгнээ нь усан доорх ертөнц рүү явдаг.
Манай хотыг тойрон алхах 3 эгнээ.
- Тэнд харсан байгалийн объектуудыг жагсаана уу?
-Нэг удаа, хоёр, гурав - аяллаас буцаж ирэв. Залуус та маш ажигч байсан тул эргэн тойрныхоо олон объектуудыг нэрлэжээ.
Эхний үр дүнг тоймлоё.
-"Эргэн тойрны ертөнц" сэдэвт юу судалдаг вэ?
Оюутнууд сурах бичгээ нээгээд зургуудыг үзэж байна.
Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц бол бидний эргэн тойронд байгаа зүйл, бидний эргэн тойрон дахь зүйл юм. Эдгээр нь өөр өөр амьтан, объект, амьтан, тэнгэр, үүл, мод, байшин, хүмүүс юм
Сурагчид эргэн тойрныхоо хэд хэдэн зүйлийг жагсааж болно.
1 -р эгнээ: охин, цөөрөм, нугас, мод, өвс бүхий нугас.
2 -р эгнээ: далайн одод, ургамал, шүрэн, ёроол, ус.
3 -р эгнээ: барилга, дөрвөлжин, цэцэг, мод.
Эргэн тойрны ертөнцийн сэдэв нь байгалийн ертөнц, юмсын ертөнц, хүмүүсийн ертөнцийг судалдаг.
5. Анхдагч бэхэлгээ.
Зохицуулах UUD
Харилцааны UUD
P -ийн сурах бичиг дээр ажиллах. 5Z
Даалгавар: Зургийг хоёр бүлэгт хуваана. Шийдвэрээ тайлбарлана уу. Та сануулга ашиглаж болно.
-Зурган дээрх зүйлсийг жагсаана уу.
-Та тэднийг ямар хоёр бүлэгт хуваах вэ? Яагаад?
-Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц гэж юу вэ гэсэн асуултын бүрэн хариултыг хэлэхийг хичээе.
1 хариултын сонголт: ан амьтан ба амьгүй байгаль.
Сонголт 2: байгалийн ертөнц, хүмүүсийн ертөнц, юмсын ертөнц.
Сурах бичгийн дагуу: бидний эргэн тойрон дахь ертөнц бол бидний эргэн тойрон дахь зүйл юм: байгаль, хүмүүс, хүний бүтээсэн бүх зүйл.
Энэхүү тодорхойлолтыг илүү үнэн зөв гаргаж чаддаг хүүхдүүдийн хариултыг үнэлдэг.
6. Бие даасан ажил хийх.
Харилцааны UUD
Танин мэдэхүйн UUD
Хувийн UUD
4-5-р хуудасны ажлын дэвтэрт АЖИЛЛАХ
4 -р хуудасны 1 -р даалгавар.
-Ангайн амьтадтай холбоотой өнгө.
Нүд, гарны биеийн дасгал.
БАГШ. Бид тантай сайн ажилласан бөгөөд таны нүд, гар бага зэрэг амрах ёстой. Бид тэдний ажлын байрнаас босч, ширээг нь орхиж, бариулыг дээш нь өргөж, доошлуулав. Бид гурван удаа давтана. Одоо гараараа эргүүлэхийг хичээцгээе: урагш, хойш. Бид гараа хажуу тийш нь сунгаж, тохойгоороо бөхийж, эргүүлэв: нааш, хойш, одоо гараа хажуу тийш нь тарааж, гараараа эргүүлнэ: нааш, урагш. Одоо бид гараа тавиад бага зэрэг сэгсрэв. Нүдээ аниад зөөлөн далайн эрэг дээр байна гэж төсөөлөөд гараа бүлээн усанд хийж, сойзоо уснаас гаргаж аваад дуслыг нь салгахыг хичээгээрэй. Сайн хийлээ! Одоо цонх руу сайн харцгаая том модсургуулийн хашаанд мод руу харахаа больж, чанга дуугаар 10 хүртэл тоол. БОЛЖ БАЙНА УУ! Одоо нүдээ аниад дахиад 10 хүртэл тоол.
Хүүхдүүд багшийн зааврыг дагаж мөрддөг: гараа эргүүлэх, тохойгоороо нугалсан гараа эргүүлэх, гараа сэгсрэх, нүдээ аних.
5 -р хуудсан дээр гүйж байна. дэвтэр.
-Зургийг хоёр бүлэгт нэгтгэх. Сонголтоо тайлбарлана уу.
Тоглоом "Галт тэрэг рүү чиргүүлтэй чиргүүл".
Амьд ба амьгүй мөн чанар.
Би галт тэрэгний хоёр оюутныг самбар дээр дууддаг. Хүүхдүүд суудлаасаа зургаа харуулж, зүтгүүрүүд чиргүүл цуглуулдаг.
БАГШ. Сайн байна уу залуусаа! Үнэн, бид байгальд байдаг бүх объектыг хоёр хувааж болно том бүлгүүд- амьд байгалийн объект ба амьгүй байгалийн объект.
Цэцэг, эрвээхэй, гацуур, мөөг.
Хосоороо ажиллаарай: "Хөршөөсөө зөвлөгөө аваарай."
Аяга таваг - амьгүй байгаль, амьд байгалийн бусад объект.
Тэд бие даан идэвхтэй байдаг.
Тоглоомын үеэр өөрийгөө болон нөхдүүдээ хянах.
Самбар дээрх дээжийн хяналт.
Харилцааны UUD -Хичээл дээр та ямар шинэ зүйлийг сурч мэдсэн бэ?
–Хэнд хэцүү байсан бэ? Сонирхолтой байна уу? Таны хийсэн ажлын үнэлгээ.
Бага сургуулийн "Дэлхий ертөнц" сэдэв нь хөгжлийн үндэс суурийг тавьдаг танин мэдэхүйн сонирхолхүүхдүүд газарзүй, биологи, физик, хими, түүх, нийгмийн ухаан гэх мэт байгалийн болон нийгмийн шинжлэх ухааны чиглэлээр суралцдаг. Энэ сэдэв нь дахин судалж, байгалийн түүхийн өмнөх сургуулийн хичээлд нэмэлт болсон. Энэ нь хүүхдүүдийг бидний амьдарч буй хүрээлэн буй ертөнцийг цогцоор нь, оновчтой ойлгоход заах зорилготой юм.
Энэхүү сэдэвчилсэн хэсэгт бага сургуулийн гадаад ертөнцийн хичээл, төслийн үйл ажиллагаа, нэгдсэн хичээл, гадуурх хичээлийн гадуурх үйл ажиллагааны бэлэн тоймыг багтаасан болно. Үзүүлсэн сэдвийн хүрээ маш өргөн. Энэ нь бүгдийг хамардаг сургалтын хөтөлбөрМэдээжийн хэрэг бөгөөд үүгээр хязгаарлагдахгүй.
320-ийн 1-10-ны нийтлэлийг үзүүлж байна.
Бүх хэсгүүд | Дэлхий
Орос хэл ба эргэн тойрон дахь дэлхийн хичээл дээр шүүмжлэлийн сэтгэлгээний арга техникСинквайн бичих хүлээн авалт. Тэнд болж буй өөрчлөлтүүд орчин үеийн боловсролзаах, хүмүүжүүлэх шинэ технологийг ашиглах асуудлыг нэн тэргүүнд тавьж байна. Орос хэлний хичээл дээр уран зохиол унших, хүрээлэн буй ертөнц, шинэ мэдлэг эзэмших үе шатанд та ...
"Эртний Оросын үеийн эртний Славуудын амьдрал" 4 -р ангийн гадаад ертөнцийн талаархи хичээлийг хөгжүүлэх.Сэдэв. Эртний Славуудын амьдрал. Зарим үед Эртний Орос. Зорилтот: боловсролын: оюутнуудад Эртний Орос, Оросын ноёд, эртний Славуудын амьдрал, тэдний шашны тухай ойлголтыг бий болгох; хөгжиж байна: оюутнуудын аман яриа, төсөөлөл, уран зөгнөл, түүнтэй ажиллах чадварыг хөгжүүлэх ...
"Замын тэмдгийн орон руу аялах" нийтлэл. Хичээлийн тойм ... ""Старопольская дунд сургууль" хотын боловсролын байгууллага Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц: 2, 4 -р ангийн тоглоомын технологийг ашиглах хичээл Бэлтгэсэн, удирдсан: багш бага ангиудХозяинова Е.В. Зорилго: 1. Сурагчдын зам дээр биеэ авч явах дүрмийн талаарх мэдлэгийг өргөжүүлэх. 2. Өөрийгөө хүндлэх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх ...
"MAAM-pictures" зургийн номын сан
"Оросын алтан бөгж" 3 -р ангийн гадаад ертөнцийн хичээлийн тойм."Оросын алтан бөгж" сэдвээр хийсэн хичээлийн хураангуй Зорилго: иргэний өвөрмөц байдлын үндэс суурийг бүрдүүлэх, эх орноороо бахархах мэдрэмж. Зорилго: 1. Алтан бөгжний хотуудын тухай хүүхдүүдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх. 2. Хотыг гол үзмэрээр нь таньж, үржүүлж сурах ...
Гадаад ертөнцөд хийх "Ухаалаг сонголт", 4 -р анги, эргэн тойрон дахь ертөнц, UMK A. A. Pleshakova, M. Yu. Novitskaya ("Perspective") "Ухаалаг сонголт" шалгалт 1. Оросын баптисм хэдэн онд болсон бэ? а) 862 онд б) 1157 онд в) 988 онд 2. Русийг баптисм хүртсэн Киевийн агуу хунтайж. a) Ханхүү Владимир b) Ханхүү Юрий Долгоруки c) Мэргэн хунтайж Ярослав 3. Өдөр ...
4 -р анги "Москвагийн хаант улсын эхлэл" хүрээлэн буй ертөнцөд хийсэн шалгалтын ажил UMK A. A. Pleshakov, M. Yu. Novitskaya "Мусковын хаант улсын эхлэл" Баталгаажуулалтын ажил Овог _ 1. Их Гэгээнтний сэнтий хэрхэн дамжсан бэ? _ 2. Оросын ард түмэн яагаад хүн амгүй газар руу хээр тал руу, Донын голын арлууд руу, Жигулигийн Волга уул руу дүрвэв? _ _ 3. Чөлөөт хүний нэр юу байв ...
Сэдэв: "Ашигтай бүтээгдэхүүнийг өөрийн гараар хийх" Зорилго: - Хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагаа явуулах чадварыг хөгжүүлэх. Зорилго: 1. Судалгааны үйл ажиллагааг ашиглан сүү ямар ашиг тустай болохыг олж мэдэх хүүхдийн бие... 2. Дэмжих ...
"Эргэн тойрны ертөнц" сэдвээр анги танхимд судалгааны ур чадварыг бий болгох онолын үндэс.Боловсролын судалгааны үйл ажиллагааны асуудал гүн гүнзгий үндэстэй. Гадаадын багш нар (Ж.- Ж. Руссо, И. Песталоцци, Ф. Дистервег, Г. Кершенштейнер, Ж. Дьюи, С. Френе) хүүхдийг судалгаа, нээлтээр дамжуулан ертөнцийг танин мэдүүлэхийг дэмжих санааг илэрхийлсэн. Орос улсад энэ байр суурь ...
Хичээлийн зорилго:
Тоног төхөөрөмж:
Хичээлийн үеэр
I. Зохион байгуулалтын мөч.
Хичээлийн сэдэв, зорилгын талаархи харилцаа холбоо. Багш шүлэг уншдаг.
Зүгээр л сүм байдаг
Шинжлэх ухааны сүм байдаг.
Мөн байгалийн сүм байдаг -
Ой мод гараа сунгаж байна
Нар, салхи руу.
Тэр өдрийн аль ч үед ариун,
Халуун хүйтэнд бидэнд нээлттэй
Энд орж ирээрэй, жаахан зүрх сэтгэлтэй байгаарай
Түүний бунханг бүү гутаа.
Багш. Залуус аа, юу гол санааэдгээр мөрүүд? Та өнөөдөр юу гэж бодож байна илтгэл байх болнохичээл дээр? ( Байгалийн тухай.)
Багш.Зөв, бидний хичээлийн сэдэв бол "Байгаль" юм. Өнөөдөр бид байгалийн олон янз байдал, түүний ангилалтай танилцах болно. Байгалийн харилцаа, хүний амьдрал дахь ач холбогдлыг авч үзье.
II. "Байгалийн олон янз байдал ба түүний ангилал" сэдвээр ажиллах.
Багш. Байгаль гэж юу вэ? ( Биднийг хүрээлж байгаа, хүний гараар бүтээгүй бүх зүйл.)
Зургийг дэлгэц дээр харуулав: машин, гол, бороо, нар, үнэг, сарнай, хус, байшин, ном, телевиз.
Багш.Таны олж харсан зүйлийг байгальтай холбож болох, хүний гараар бүтээсэн зүйлийг юу гэж бодож байна вэ? ( Хүний гараар хийсэн объектыг устгадаг.)
- Байгалийн үлдсэн объектуудын нэрийг уншина уу ( бороо, цэцэг, үнэг гэх мэт.).
- Тэднийг ямар хоёр бүлэгт хувааж болох вэ? ( Амьд ба амьгүй байгалийн объектууд дээр.)
- Картуудыг бөглөж, эдгээр объектуудын нэрийг хүссэн бүлэгтээ бичээд, өөр гурван жишээг гаргаж ирээд бичээрэй.
Амьд байгаль | Амьгүй байгаль |
Багш. Залуус аа, амьд биетүүд амьгүй байгалийн биетүүдээс юугаараа ялгаатай вэ? ( Амьд биетүүд эсвэл организмууд амьдарч, амьсгалж, хооллож, өсч, хөгжиж, үр удмаа төрүүлж, үхдэг.)
Багш. Судалж буй тусгай шинжлэх ухаан байдаг зэрлэг ан амьтанҮүнийг биологи гэж нэрлэдэг. Энэ үг нь "биос" - амьдрал "бадамлянхуа" - шинжлэх ухаан гэсэн хоёр грек үгнээс гаралтай.
Байгаль дээр биологичид бүх амьд зүйлийг ид шидийн хаант улс болгон хуваажээ.
Хүснэгтийг тодруулсан болно.
Хаант улсууд.
Ургамал | Амьтад | Мөөг | ? |
Эдгээр хаант улсуудын объектуудыг үүсгэж, нэрлэ. ( Хүүхдүүдийн хариулт.)
Гэхдээ энэ нь бүгд биш юм. Таны бодлоор ямар хаант улс оршин тогтнож чадах вэ? ( Хүүхдүүдийн хариултыг сонсдог.)
Багш.Жижиг организмууд хаа сайгүй, хаа сайгүй байдаг. Тэдгээрийн асар их нь хоол хүнс, агаарт, объект дээр байж болно. Тэд бол бактери юм. Тэднийг зөвхөн микроскопоор харах боломжтой - 5 -р ангид ажиллах томруулдаг төхөөрөмж.
III. Зангуу.
Материалыг нэгтгэхийн тулд залуус 1, 2, 4 -р хуудасны ажлын дэвтэрт байгаа даалгаврыг гүйцэтгэдэг.
IV. Биеийн боловсрол: "Амьд ба амьгүй".
Багш энэ үгийг нэрлэвэл хэрэв энэ нь амьд байгалийн объектыг илэрхийлсэн бол хүүхдүүд байрандаа үсэрч, амьгүй байгалийн объект гэж нэрлэгддэг бол хүүхдүүд суух гэх мэт дасгал хийдэг.
V. "Байгалийн хүмүүсийн утга учир" яриа.
Багш. Амьдрах эсвэл амьгүй мөн чанархүн мөн үү? ( Хүн бол амьд байгальд харьяалагддаг.)
- Залуус аа, сайхан цэцэг түүж, ой модыг огтолж, амьтдыг устгаж байгаа хүн эх орноо ядууруулдаг тухай та бодож байсан уу? Эцсийн эцэст ой мод, нуга, тэдний оршин суугчид бол манай нутгийн гоо үзэсгэлэн юм. Яагаад, ой руу орж байна. Бид "Ойгоо хамгаалаарай!" гэсэн тэмдгийг харж байна. ( Хүүхдүүдийн хариулт.).
- Амрагчид өөр өөр байдаг: сайн хүмүүс байдаг, залуу мод түүдэг, бут бутладаг, хагарсан шил үлдээдэг, хамгийн аймшигтай нь гал түлдэг хүмүүс байдаг. Санаж байна уу! Ойн хамгийн муу дайсан бол гал! Мөн бид байгальд хор хөнөөл учруулах тусам манай гариг дээр амьдрах нь улам бүр дордох болно. Яагаад? ( Хүүхдүүдийн хариултыг сонсдог.) Дүгнэлт хийх. Байгаль юуны эх сурвалж вэ? ( Диаграмыг тодруулсан болно.)
Vi. Хичээлийн хураангуй.
Зэрлэг ан амьтдын ертөнц үзэсгэлэнтэй бөгөөд хүмүүс түүний нэг хэсэг юм. Бид хамтдаа хамгаалах ёстой, энэ агуу ертөнцийг сурах хэрэгтэй! Түүнгүйгээр яруу найраг, урлаг, амьдрал байхгүй болно. Нэг хүн ойд мөрөө үлдээдэг, зуун хүн мөрөө үлдээдэг, мянган хүн цөл орхидог.
Байгаль нь гайхалтай олон янз байдаг. Үүнийг амьд ба амьгүй гэж хуваадаг. Амьд байгаль нь хаант улсуудад хуваагддаг: ургамал, амьтан, мөөг, бактери. Байгалийн хувьд бүх зүйл хоорондоо холбоотой байдаг. Хүмүүс хүрээлэн буй байгальгүйгээр амьдарч чадахгүй.