гэр » Орон сууц, зуслангийн байшин » Ширээний бүтээлч төсөл. Хүснэгт тохируулах төсөл.doc - "Хүснэгт тохируулах" бүтээлч төсөл (7-р анги, технологи). Үйлчлэх гэж юу вэ, яагаад хэрэгтэй вэ

Ширээний бүтээлч төсөл. Хүснэгт тохируулах төсөл.doc - "Хүснэгт тохируулах" бүтээлч төсөл (7-р анги, технологи). Үйлчлэх гэж юу вэ, яагаад хэрэгтэй вэ

хичээлийн төсөл

Тайлбар тэмдэглэл

Хичээл дээр авч үзсэн сэдэв нь "Хоол хийх" хичээлийн системд гол байр суурийг эзэлдэг. Энэ нь "Хоол хийх" хэсгийн үндсэн ойлголт, агуулгатай холбоотой энэхүү блокийн судалгааг дуусгаж, оюутнууд гал тогооны өрөөнд ажиллах үндсэн ур чадвар, арга барил, өглөөний цайны цэс хийх, хоол хийх, Бэлэн аяга таваг зохион бүтээх, үйлчлэх, хутганы хэрэгсэл ашиглах, салфетка сайхан эвхэх, ширээний ард биеэ зөв авч явах.

Хичээлийн төрөл: хичээл

Сэдэв: "Өглөөний цайны ширээ засах"

Зорилтот : сурагчдыг ширээ засах дүрэмтэй танилцуулах, салфетка нугалах арга, ёс зүйн дүрмийн талаархи мэдлэгийг системчлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.

Даалгаварууд:

  1. "ширээ засах", "ёс зүй", "хэрэгсэл" гэсэн ойлголт, ширээ засах дүрэм, ёс зүйн элементүүдийн талаархи мэдлэгийг төлөвшүүлэх;
  2. ширээ засах, салфетка эвхэх практик туршлага олж авахад хувь нэмэр оруулах;
  3. оюутнуудын хүлцэл, үнэлэх, дүн шинжилгээ хийх, үндэслэл, харьцуулах, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх;
  4. гоо зүйн амт, бие даасан байдал, нарийвчлалыг төлөвшүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх

Хичээлийн төрөл : хосолсон (шинэ мэдлэгийг өөртөө шингээх, анхдагч нэгтгэх)

Арга зүй : асуудалтай, практик; тайлбарлах - тайлбарлах, харилцан яриа, хэсэгчлэн судлах, сурагчдыг урамшуулах, урамшуулах

Ангийн тоног төхөөрөмж: компьютер, хичээлийн танилцуулга үзүүлэх проектор, слайд танилцуулга, сурах бичиг, тараах материал, ширээний хэрэгсэл, салфетка.

Субъект хоорондын харилцаа холбоо: дүрслэх урлаг, зураг, математик.

Шинэ нэр томъёо: ширээний тохиргоо, ёс зүй, төхөөрөмж

Хичээлийн үе шатууд

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Үр дүн

Зохион байгуулалтын мөч.

Зорилго: сонирхлыг сэрээх нөхцлийг бүрдүүлэх.

Зорилго тавих.

Оюутнуудын мэндчилгээ

Бид үүр цайхыг угтах үед

Бид түүнд хэлье... (Хүүхдүүд найрал дуугаар) САЙН БАЙНА!

Инээмсэглэлээр нар гэрэл өгдөг,

Бидэнд ... (Хүүхдүүд найрал дуугаар) САЙН БАЙНА!

Олон жилийн дараа уулзахад

Та найзууддаа хашгирав... (Хүүхдүүд найрал дуугаар) Сайн уу!

Тэгээд чам руу эргээд инээмсэглэ

Сайхан үгнээс ... (Хүүхдүүд найрал дуугаар) САЙН БАЙНА!

Мөн та зөвлөгөөг санаж байна:

Бүх найзууддаа өгөөч ... (Хүүхдүүд найрал дуугаар) САЙН БАЙНА!

Зочдод, бие биедээ болон надад мэндчилгээ, инээмсэглэл бэлэглэе.

Зохиолыг үзэж байна.

Та баатруудыг таньсан уу?

Тэд танд юу гэж хэлсэн бэ?

Та юу гэж боддог вэ хэлэлцэх болнобидний хичээл дээр?

Хичээлийн сэдэв "Өглөөний цайны ширээ засах"

Ширээ засах, ёс зүй, салфетка нугалах дүрмийн талаар сурмаар байна уу?

Сурах даалгавар юу байх вэ?

Бид бүлгээрээ ажилладаг.

Ширээн дээр өнөөдрийн хичээлд хэрэгтэй бүх зүйл байна.

Багшийн мэндчилгээ.

Хүүхдүүд багштай хамт мэндчилгээг давтана.

Хүүхдүүдийн тооцоолсон хариулт (Смешарики)

Хоол хийх, ширээ засах талаар.

Зорилгоо тавь

Өглөөний цайны ширээгээ хэрхэн засах, салфетка хэрхэн нугалах талаар суралц

Бүлэг, тоног төхөөрөмжийн бүрэн бэлэн байдал, оюутнуудыг бизнесийн хэмнэлд оруулах.

Оюутнуудтай хийсэн яриа.Оюутны үндэслэлд хамтарсан дүн шинжилгээ хийх, оюутнуудыг нэгтгэхзорилгодоо хүрэх хэрэгцээнд

Үр дүн:

Оюутнуудад дотоод хэрэгцээ гарч ирэхэд тусгах хэрэгтэй танин мэдэхүйн үйл ажиллагааасуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох үед;

Үр дүн: "Ширээ засах дүрэм, салфетка эвхэх аргатай танилцах"

Мэдлэгийн шинэчлэл:

Зорилтот:

Хамарсан материалын талаархи мэдлэгийг системчлэх.

Багш: Талбайг сайтар ажигласны дараа хүнсний ногооны анхан шатны боловсруулалтын дарааллыг нэрлээрэй.

Гол дүр нь дулааны боловсруулалтын ямар аргыг нэрлэсэн бэ?

Гэрийн даалгавар шалгах:

Сурагчдын хийсэн оньсого таавар.

Хүүхдийн санал болгож буй хариултууд

Угаах

Эрэмбэлэх

цэвэрлэгээ

Угаах

зүсэх

Хоол хийх

Элсэлт

Гал унтраах

жигнэх

Хайруул

Бэлтгэсэн оньсого үзүүлж, ангийг бүхэлд нь тааварлаарай.

Оюутнуудтай хийсэн яриа.Оюутнуудын үндэслэлд хамтарсан дүн шинжилгээ хийх, оюутнуудыг зөв хариулт руу хөтлөх.

Үр дүн: Оюутнуудын дунд эерэг сэдэл бий болж, логик сэтгэлгээ, үр дүнг үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Шинэ мэдлэг олж авах.

үзэл баримтлал

Багш: Хичээлийн сэдэв "Өглөөний цайны ширээ засах."

Энэ хичээлийн эпиграф болгон би зүйр үгийг авсан "Тэр зочдыг хэрхэн урихаа мэддэг байсан - яаж уулзахаа мэддэг.Зүйр цэцэн үгийн утгыг тайлбарла.

Багш аа : Тийм ээ, энэ хичээлээр бид гэрийн ажил хийх, ялангуяа ширээ засах урлагийн талаар их зүйлийг сурах болно..

Байшин гэдэг үгийг та юу гэж ойлгож байна вэ?

Хүүхдүүдийн мэдэгдэл.

Бүлгийн ажил.

Оюутны хариултууд: Ширээ засахтай танилцаж, ёс зүйд суралцана

Оюутны хариултууд . Гэр бол таныг хүлээж, хайрладаг газар юм. Та хаана ч байсан тухтай...

Хэсэгчилсэн хайлт

Үр дүн:

сургалтын хэмжээ бүхий оюутнуудын үйл ажиллагаа; мэдлэг олж авах, үйл ажиллагааны аргыг эзэмшихэд бие даасан байдлыг дээд зэргээр ашиглах.

Байшин бол тэнд амьдардаг хүмүүсийн сэтгэлийн тусгал юм. Энэ нь юу ч байсан - дөрвөн давхар харш эсвэл самбар байшингийн ердийн орон сууц, ямар ч хүний ​​хувьд энэ нь үргэлж тохь тухтай, тохь тухтай байдаг цорын ганц газар байх ёстой. Бүсгүйчүүд та бүгдээрээ сайн гэрийн эзэгтэй болохыг хүсдэг.. Тэгэхээр энэ эзэгтэй хэн бэ?

багш . Гэрийн эзэгтэй бол бүхнийг хийж чаддаг эмэгтэй. Тогооч, зөөгч, эдийн засагч, оёдолчин, дизайнерын мэдлэг, ур чадвар, чадвартай байх ёстой. Чадварлаг манлайлагч өрх- Энэ бол бүхэл бүтэн урлаг бөгөөд бид өнөөдөр энэ урлагийг сурах болно.

"Ширээ засах" гэдэг нь юу гэсэн үг вэ?

Багш: Ширээ тавихэнэ нь түүнийг хоолонд бэлтгэх гэсэн үг юм. (2-оос). Үйлчлэх нь зөвхөн таатай уур амьсгалыг бүрдүүлдэг төдийгүй ширээн дээр тодорхой дарааллыг бий болгож, тэнд байгаа хүмүүсийг шаардлагатай цахилгаан хэрэгсэл, эд зүйлээр хангадаг. Шаардлагатай зүйлсийг тав тухтай байрлуулж, аяга таваг чимэглэсэн сайхан чимэглэсэн ширээ нь тааламжтай мэдрэмжийг төрүүлж, хоолны дуршилыг нэмэгдүүлдэг. Зөвхөн зочдод биш өдөр бүр ширээ засах шаардлагатай.

Слайдын задаргаа:

C3 - үйлчлэх шаардлага

C4 - үйлчлэх дараалал

C5 - өглөөний цайнд үйлчлэх ноорог

C6,7,8,9 - үйлчлэх төхөөрөмж, аяга тавагны нэр

С10,11,12 - үйлчилж буй цэцэг

C14 - өглөөний цай

Дүгнэж байна.

Өөрийгөө хянах чадвар.

Оюутны хариултууд . Энэ бол ээж. Энэ бол бүх зүйлийг мэддэг хүн юм.

Оюутны хариултууд : Хүснэгтийг зөв тохируулах.Оролцогчдыг шаардлагатай бүх төхөөрөмж, эд зүйлээр хангана

Тодорхойлолтыг дэвтэрт бичнэ үү.

Дараа нь тэмдэглэлийн дэвтэрт тэмдэглэсэн оюутнуудын дүн шинжилгээ, тайлбар.

Оюутнуудтай хийсэн яриа. Оюутнуудын үндэслэлд хамтарсан дүн шинжилгээ хийх

Үр дүн: мэдлэг олж авах, үйл ажиллагааны аргыг эзэмших бие даасан байдал.

Зорилго: бие махбодийн болон сэтгэцийн стрессийг арилгах.

Практик ажил

Зорилго: урилга хийх, ширээ засах боломжийг бүрдүүлэх.

Зорилго: үндсэн зүйлийг шингээх нөхцлийг бүрдүүлэх

үзэл баримтлал

Зорилго: салфетка нугалах чадварыг бий болгох

Хичээлийн хураангуй

Тусгал:

D / s

Нууцлаг:

Энэ бол гүйж, үсрэх цаг юм. Сургуулийн хүүхдүүд үүнийг жилд 4 удаа хийдэг.

Энэ юу вэ?

Физкультминутка.

Практик ажил №1.

Индукцийн сургалт.

"Бид зочдыг урьж байна"

Даалгавар 2 бүлэгӨгөгдсөн загварыг ашиглан зочдод урилгын текстийг бичээрэй.

Даалгавар 2 бүлэгт даалгавар « Танд өгсөн зүйлсийг өглөөний цайнд зориулж ширээ засаарай."

Ажлын туршилтын гүйцэтгэл ба одоогийн танилцуулга

Бие даан - практик ажил, одоогийн заавар.

Эцсийн товч мэдээлэл.

Тэкү

Багш: Ёс зүй гэж юу вэ? Оюутны мессежүүд.

C16 - ширээн дээр ажиллах дүрэм

Багш: Одоо салфеткагийн тухай ярих цаг болжээ.салфетка - гоёмсог ширээний чухал нэмэлт хэрэгсэл. Эдгээр нь зөвхөн тодорхой зорилгод зориулагдсан төдийгүй гоёл чимэглэлийн зориулалттай. Цардуултай маалинган салфетка хэрэглэхийг зөвлөж байна, тэд илүү сайн харагдаж, хэлбэрээ сайн барьдаг. Харин өнөө үед бид ширээгээ чимдэг, гоёмсог харагддаг цаасан салфетка хэрэглэх нь улам бүр нэмэгдсээр байна.Энд бид тантай хамт байгаа бөгөөд тэдгээрийг хэрхэн нэмэх талаар сурах болно

Сурах бичигтэй ажиллах: Х.148. Салфетка эвхдэг загварууд.

Практик ажил №2

Та эвхдэг салфетка талаар юу мэдэх вэ?

Хэн харуулах вэ?

Ямар техник нь нугалах салфеткатай төстэй вэ?

Хэн харуулах вэ?

Индукцийн сургалт.

Багш нугалах аргуудын аль нэгийг үзүүлж, оюутнууд үүнийг давтана.

Нэг техникийг оюутнууд, үлдсэнийг нь өөрсдөө шийддэг.

Байнгын зааварчилгаа, алдааг засах.

Амжилттай дээжийг үзүүлэх.

Эцсийн товч мэдээлэл.

Багш аа . Сайн хийлээ. Өнөөдрийн хичээлийн дараа та ээждээ ширээ засахад аль хэдийн туслах боломжтой болно. Ажил амжилттай болж, бүгд сайн ажилласан. Хичээл маань дуусч байна, мэдээллээр дүүрэн байлаа. Одоо материалыг нэгтгэхийн тулд бид жижиг бүтээлч ажлыг гүйцэтгэх болно.

Шинэ материалыг засах

Багш:

Дугтуй дахь бүлэг бүр даалгавар хүлээн авдаг бөгөөд гүйцэтгэх хугацааг зохицуулдаг. Гүйцэтгэлийн дараа тушаал нь хариултыг өгнө:

Дасгал хийх.

Хичээл дээр олж авсан мэдлэгээ ашиглан сургуулийн цайны газарт ёс зүйн дүрмийг боловсруул.

Үнэлгээ, тэдгээрийн үндэслэл.

Ямар даалгавар танд хамгийн их таалагдсан бэ?

Та юу худалдан авсан бэ?

Юу гайхсан бэ?

Энэ хичээлээр та ямар амжилт гаргасан бэ?

Бэлтгэхийн тулд практик ажилхоол хийх: комбинзон, бүтээгдэхүүн (хөлдөөх).

Хүүхдүүдийн хариулт

Амралт, өөрчлөлт, амралт.

Амрах эрх.

Хөгжмийн дасгал хийх

Зочдод хүргэх урилгын текстийг боловсруулж, баг бүрт уншиж өгөх.

Өглөөний цайны ширээ засах.

Зорилтот тойрч гарах багш.

Багш нь ажлын зөв байдлыг хянаж, алдаа дутагдлыг засахад тусалдаг, нэмэлт тайлбар өгдөг.

Хийсэн ажлыг үнэлэхийн тулд багш ажлыг багаар шалгаж, үнэлгээ өгдөг.

Хүүхдүүдийн хариу урвалын өөрчлөлт.

Оюутнуудтай танилцах. Тэмдэглэлийн дэвтэрт ноорог зурах

Хувилбар хариултууд:

Оригами.

Фен.

Диагональ.

Сурагчид сурах бичгийн схемийн дагуу нугалах салфетка хийдэг.

Санаа үүсгэгчид бүлэг бүрээс хоолны өрөөнд ажиллах дүрмийг уншдаг.

Ширээ засах, салфетка эвхэх зэрэг ажлууд надад таалагдсан.

Амны алчуурыг нугалах чадвар, баталгаатай.

Салфетка нугалах олон янзын арга.

слайд 2

Өглөөний цайны ширээ засах

  • слайд 4

    Сэдвийн сонголт ба үндэслэл

    Технологийн хичээл дээр би өглөөний цайны ширээ засах дүрэмтэй танилцаж, салфетка хэрхэн сайхан нугалж сурсан. Ням гарагт би аав, ээждээ гэнэтийн бэлэг барихаар шийдэж, өглөөний цайгаа сайхан ширээ заслаа. Оросын агуу эрдэмтэн И.П.Павлов "Хэвийн хоол бол хоолны дуршилтай хоол, таашаал авчрах хоол юм" гэж хэлсэн байдаг. Үүнийг бий болгож буй орчин бий болдог сайн төлөв байдалмөн сайхан ширээ засах.

    слайд 5

    Үйлчлэх гэж юу вэ, яагаад хэрэгтэй вэ

    Ширээ засна гэдэг хоолонд бэлдэж байна гэсэн үг. Ширээ засах гол зорилго нь ширээн дээр тодорхой дарааллыг бий болгох, хүн бүрийг шаардлагатай зүйлээр хангах явдал юм. Ширээ засах дараалал нь энэ эсвэл тэр гэрийн эзэгтэйн хүсэл тэмүүлэл биш бөгөөд энэ нь эрүүл ахуйн шаардлага, ширээний ард сууж буй хүмүүст хамгийн их тав тухыг хангах хэрэгцээ шаардлагын дагуу олон жилийн турш боловсруулагдсан байдаг. Аливаа ширээ нь нэг төрлийн чуулга байх ёстой бөгөөд үүнд илүүдэл зүйл байх ёсгүй. Баярын уур амьсгал нь жижиг зүйлээс бүрддэг: сайхан үйлчилсэн ширээ, цэцгийн баглаа, анхлан чимэглэсэн таваг.

    слайд 6

    Ширээн дээрх зан үйлийн дүрэм

    Зан үйлийн ерөнхий дүрэм эсвэл ширээний ёс зүй бол соёлтой хүн бүрийн мэдэх ёстой хамгийн бага зүйл юм. Ширээн дээр тохойгоо тавиагүй Босоо суух, сандал дээр ганхах, амаа таглаж зажилж идэх, хоол идэхгүй байх, халуун хоол үлээх, халбагаар идсэн бүхнийг өөрөөсөө холдуулах, таваг нь хазайх. өөрөөс нь сэрээгээр идсэнийг халбагаар идэж болохгүй, зөөлөн хоолыг сэрээгээр, хутгагүй л идээрэй Сэрээ зүүн гарт, хутга баруун гартаа барина.Халуун махыг шууд таслахгүй, харин хэрчдэг. Ширээн дээрх зан үйлийн ерөнхий дүрэм эсвэл ёс зүй - энэ бол соёлтой хүн бүрийн мэдэх ёстой хамгийн бага зүйл юм. - Ширээний ард суугаад бугуйгаа зөвхөн ирмэг дээр нь тавих хэрэгтэй. Богино хугацаанд эмэгтэйчүүдийг тохойгоороо ширээн дээр түшихийг зөвшөөрдөг. - Та талхны бөмбөлөг өнхрүүлж, хутганы хэрэгсэл, шилээр тоглож, ширээний бүтээлэгний ирмэгийг хоолой болгон өнхрүүлж, ширээн доор хөлөө бүхэлд нь сунгаж, бусад ижил төстэй үйлдлүүдийг хийж болохгүй. - Хоол идэхдээ тохойгоо дэлгэж таваг дээр толгойгоо бөхийлгөж болохгүй. Толгойг нь бага зэрэг хазайлгаж, сэрээ эсвэл халбагаар энэ өндөрт хүргэдэг. Халуун хоол, ундаагаар үлээж, "чампинг", шимэхийг хүлээн зөвшөөрдөггүй. -Хэрэв та ямар нэгэн ундаагаар хоолоо угаавал эхлээд амандаа байгаа зүйлийг залгина. Үүнээс өмнө шилэн дээр тослог толбо үлдэхгүйн тулд амны алчуураар уруулаа арчихыг зөвлөж байна.

    Слайд 7

    Хүснэгт тохируулах дүрэм

    Хоолны таваг, хутга зэргийг цэснээс хамааруулан сонгодог.Зөвхөн сэрээгээр иддэг аяга таваг байдаг бөгөөд энэ тохиолдолд тавагны баруун талд ишийг нь дээш харуулан тавьдаг.

    Слайд 8

    Ширээн дээрх зайг зөвшөөрвөл тавагны зүүн талд бялуу таваг тавина.Талба ба хутга зэргийг ширээний ирмэгээс 2 см зайд байрлуулна. Патти болон үндсэн тавагны төвүүд нэг шугам дээр байна

    Слайд 9

    Ширээ засахад шаардлагатай цахилгаан хэрэгсэл

  • Слайд 10

    Ширээ засахад шаардлагатай аяга таваг

  • слайд 11

    Өглөөний цайны ширээ засах

    Ширээгээ ширээний бүтээлэгээр тавиарай Таваг таваг, хутганы сав суулга, салфетка, амтлагчийн сав суулга, ундааны аяга таваг, нийтийн хоол хийх

    слайд 12

    Өглөөний цайны ширээн дээр хутганы хэрэгсэл

    Мөн ширээн дээр цөцгийн тос, хутга тавих шаардлагатай бөгөөд үүний тусламжтайгаар хүн бүр цөцгийн тосыг зүсэж, тавган дээр тавиад хутгаар талханд тараана. Ширээний голд чихрийн аяга, чанамал эсвэл зөгийн балтай ваарыг задлах халбагатай хамт тавьдаг. Цай, кофе нь элсэн чихэргүйгээр үйлчилдэг: хүн бүр үүнийг амтанд нь нэмдэг. Нийтлэг тавган дээр байрлуулсан жижиг сэндвичийг тусгай сэрээгээр өөрийн таваг руу шилжүүлж, огтолгүйгээр идэж, томыг нь хутга, сэрээгээр жижиг хэсгүүдэд хуваана. Талх, хэрэв тусгай сэрээ тавиагүй бол гараар авч, таваг эсвэл салфетка дээр тавьдаг. Хэрвээ зүсмэлүүд нь том бол тэдгээрээс жижиг хэсгүүдийг таслав. Талхыг нэн даруй жижиг нимгэн зүсмэл болгон хуваасан нь дээр. Цөцгийн тос, пате, түрс нь талханд тараагддаг. Тэдгээрийг нийтлэг хутгаар авч, тавагныхаа ирмэг рүү шилжүүлж, хутгаар талх руу шилжүүлнэ.

    Светлана Кодлубай
    Төслийн төсөл "Оройн хоолны ширээг хэрхэн зөв тохируулах вэ?"

    Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсрол

    Боловсролын байгууллага цэцэрлэг

    Хосолсон төрөл №30

    Төсөл

    "Яаж ?"

    Сэдэв төсөл: Яаж оройн хоолны ширээг зөв тохируулах?

    Нэг төрөл төсөлпрактикт чиглэсэн

    Гишүүд төсөл: бүлгийн сурагчид, багш нар, эцэг эхчүүд

    Хэрэгжүүлэх хугацаа төсөл: богино хугацаа

    Хамааралтай байдал

    Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудад хүүхдийн хоолыг зохион байгуулах нь нийгмийн асар их ач холбогдолтой ажил юм. Үүний зэрэгцээ, хүүхэд юу иддэг нь чухал биш, харин түүнийг хэрхэн хийж байгаа нь чухал юм. Хоол тэжээлийн гоо зүй, зан үйлийн соёлд бага анхаарал хандуулах ёсгүй ширээ. Мөн хүүхэд хурдан ур чадвараа хөгжүүлдэг ширээний ёс зүй , тэд илүү бат бөх байх тусам тэд бага наснаасаа сайн зуршил болно.

    Хүүхдийн хоолны зохион байгуулалт нь шууд хамааралтай цайны газарёс зүй, боловсролын асуудлыг шийдвэрлэх - хүүхдүүдэд зан үйлийн соёлыг төлөвшүүлэх ширээ. Танилцах, ур чадвар эзэмших цайны газарёс зүй нь хүүхдийг өөртөө итгэлтэй болгох боломжийг олгодог. Сурган хүмүүжүүлэгчид, түүнчлэн эцэг эхчүүдийн үүрэг бол сургуулийн өмнөх насны хүүхдэд заах явдал юм ширээний зөв зан үйлчадварлаг ашиглах хутганы хэрэгсэлэелдэг байх ширээний яриа.

    Орчин үеийн нийгэмд хүүхдүүдийн ёс суртахууны боловсрол бага насонцгой ач холбогдолтой болж байна. Нэг нь чиглэлХүүхдийн ёс суртахууны хөгжилд зан үйлийн соёлыг төлөвшүүлэх явдал юм. 18-р зууны Оросын нэрт сурган хүмүүжүүлэгч Николай Иванович Новиков үүнд итгэдэг байв ёс суртахууны үндэсхүмүүжил гэр бүлд тогтдог.

    Бид өөр эрин үед амьдарч байна, бидний уламжлал өөрчлөгдсөн. Гэхдээ бид түүхэндээ тохиолдсон үнэ цэнэтэй зүйлсийг мартаж болохгүй.

    В.А.Сухомлинский мөн сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн зан чанарыг төлөвшүүлэхэд чухал үүрэг гүйцэтгэж, гэр бүлд хүүхдийг хүмүүжүүлэхэд чухал үүрэг гүйцэтгэсэн. Тэр гэж хэлэв: "Хүүхэд бол эцэг эхийн ёс суртахууны амьдралын толь юм."

    Зорилтот төсөл:

    үйлчлэх чадварыг хөгжүүлэх ширээнийтээр хүлээн зөвшөөрсөн хэм хэмжээний дагуу хооллох.

    Даалгаврууд төсөл:

    Аяга таваг, болгоомжтой харьцах талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх;

    Албан үүргээ гүйцэтгэх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүл өглөөний цайны хоолны өрөө, үдийн хоол, өдрийн цай;

    Үйлчлэх дарааллын талаар надад хэлээч ширээбусад хүүхэд, насанд хүрэгчид.

    Хүлээгдэж буй үр дүн:

    Төгсгөлд нь төсөлхүүхдүүд өөр өөр үйлчлэх сонголтуудыг сурах болно өглөөний цайны ширээ, оройн хоол, өдрийн цай;

    Тэд танд үйлчлэх дарааллын талаар хэлэх боломжтой болно ширээбусад хүүхэд, насанд хүрэгчид;

    Хэрхэн зөв ашиглах талаар суралц хутганы хэрэгсэл; тайван бай зөв байрлал;

    Тэд юу идэж байгаагаа мэдэх болно.

    Хэрэгжүүлэх үе шатууд төсөл

    1-р шат: бэлтгэл

    Зорилтот: Оролцогчдын урам зориг, зорилго тавих дизайны үйл ажиллагаа.

    Асуудлын нөхцөл байдлын талаархи мэдлэг, сэдвийг сонгох төсөл, зорилго тавих.

    Хүүхдүүд манай бүлэгт ирсэн дунд бүлэгОдууд чамаас яаж гэдгийг харуулахыг гуйж байна оройн хоолны ширээг зөв тохируулах. Хүүхдүүд бид хоёр энэ талаар бодож, тэдэнд тусалж, ажиллахаар шийдсэн "Хоолны ширээг хэрхэн зөв тохируулах вэ" төсөл.

    Хүүхдэд зориулсан зорилго:

    Анхны гол ур чадвараа харуулах,

    Сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл, сонирхлыг харуулах,

    Үйлчлэх гэж юу болохыг олж мэдээрэй ширээ.

    Асран хамгаалагчдад зориулсан зорилго:

    Хүүхдүүд үйлчлэх талаар юу мэддэгийг тодруулах,

    Анхны гол ур чадваруудыг бүрдүүлэх.

    Эцэг эхчүүдэд зориулсан зорилго:

    Цэцэрлэгийн амьдралд эцэг эхийн оролцоо.

    Удахгүй болох үйл ажиллагааны талаар эцэг эхчүүдэд мэдээлэл өгөх.

    2-р шат: хөгжил төсөл

    Зорилтот: Төлөвлөлт

    Үйл ажиллагааны төлөвлөгөө боловсруулах. Сонгосон байр сууриа харгалзан үйл ажиллагааны явц, ажлын даалгаврыг хуваарилах талаар бодох.

    Хүүхдэд зориулсан зорилго:

    Анхны гол ур чадваруудыг харуулах.

    Сурган хүмүүжүүлэгчийн зорилго:

    Хүүхдүүдийн сэдвийн сонирхлыг өдөөх төсөл: арга хэмжээнд оролцох урилга.

    Асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг олоход хүүхдүүдийг урамшуул

    Боловсролын салбарыг нэгтгэхийг харгалзан иж бүрэн төлөвлөлтийг боловсруулах.

    Сонгосон сэдвээр хүүхдийн сонирхлыг нэмэгдүүлэх асуудлын нөхцөл байдлыг хөгжүүлэх төсөл.

    Эцэг эхчүүдэд зориулсан зорилго:

    Эцэг эхчүүдийг хүүхдүүддээ аль болох туслахыг урамшуулан дэмж.

    Үйл ажиллагааны төлөвлөгөө

    1 Дүрслэлүүдийг шалгаж байна

    2 Биеийн тамирын хичээл "Бид ялтсуудыг хамтдаа угаасан"

    3 Хурууны гимнастик : "хоолны хэрэгсэл"

    4 Артикуляцийн гимнастик "Амттай чанамал", "Аяга".

    5 "Аяга таваг гэж юу вэ?" "Ямар төрлийн хоол байдаг вэ?" "Яаж биеэ авч явах вэ ширээ?”.

    6 Дидактик тоглоомууд"Борщ хоол хийцгээе." "Ямар саатал вэ." "Үүнийг тарааж өг." "Гайхалтай цүнх." "Дөрөв дэх нэмэлт." "Хос олоорой." "Бүтэн хэсгийг нь эд ангиас нь угсарна."

    7 Аяга тавагны тухай зүйр цэцэн үг, оньсого, оньсого сурах.

    8 Унших уран зохиолК.И.Чуковский "Федориногийн уй гашуу". Ах дүү Гримм "Савтай будаа". Н.Носов "Мишкина будаа". V. Осеева "Яагаад?". Оросын ардын үлгэрүүд "Үнэг ба тогоруу". "Үнэг ба лонх" Д.Хармс “Иван Иванович Самовар”.

    9 "Тогооч, будаа хоол" дууг сурах.

    10 "Ямар хоол хийдэг вэ" илтгэлийг үзээрэй. "Ямар аяга байна."

    11 Газрын зургийн аялал.

    12 Таверна руу хийх аялал.

    13 Үйлчилгээний үзэсгэлэн. Цайны аяганы үзэсгэлэн.

    14 -тэй уулзах сувилагч. Яриа “Хортой ба эрүүл хоол хүнстэжээл".

    15 Өөрийнхөө гараар ном хийх "Шинэ цомын найзууд".

    16 Хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэн "Бидний эргэн тойрон дахь аяга таваг".

    17 Сайхан үдэш "Оросын овоохой".

    18 Үйлчилгээний схемүүдийг авч үзсэн ширээ.

    19 Түүх дээр суурилсан дүрд тоглох тоглоом "Охид - ээжүүд". "Xүнсний дэлгүүр". "Кафе".

    3-р шат: хэрэгжилт төсөл.

    Зорилтот: Бүтээгдэхүүн авах, үр дүн дизайнбие даасан үйл ажиллагааг хэрэгжүүлэх замаар үйл ажиллагаа.

    Сурах. Мэдээлэл цуглуулах, боловсруулах. Үр дүнгийн тайлбар.

    Үр дүнгийн график танилцуулга-схем, үйлдлийн алгоритм.

    Хүүхдэд зориулсан зорилго, зорилтууд:

    Хувь хүний ​​болон танин мэдэхүйн сонирхлыг харуулах.

    Үйлчилгээний талаарх алсын хараагаа өргөжүүл ширээ.

    Аяга таваг дээр болгоомжтой, үнэн зөв хандлагыг харуул.

    Сурган хүмүүжүүлэгчийн зорилго, зорилтууд:

    Хүүхдийн танин мэдэхүйн болон оюуны чадварыг хөгжүүлэх.

    Бүтээлч бие даасан байдал, бие даасан байдал, мэдээллийн, нийгмийн болон бусад төрлийн чадамжийг хөгжүүлэх хүүхдүүд:

    Мэдээллийн (мэдээллийн эх сурвалжийг янз бүрийн аргаар олох чадвар,

    Үйл ажиллагаа (зорилго тавих, үйлдлүүдийн дарааллыг тодорхойлох, найзтайгаа хамтарсан үйл ажиллагааны талаар тохиролцох, үр дүнг урьдчилан таамаглах,

    харилцах чадвартай

    (шалтгаан бодох, дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх,

    нийгмийн

    (харилцах, харилцаа тогтоох чадварыг хөгжүүлэх).

    Эцэг эхчүүдэд зориулсан зорилго:

    Хүүхдэд объектын талаар мэдээлэл авахад тусал.

    4-р шат: дуусгах төсөл.

    Зорилтот: Хамгаалалт төсөл.

    Ажлын агуулгыг танилцуулах, дүгнэлтийн үндэслэл.

    Хүүхдэд зориулсан зорилго:

    Биелэх бүтээлч даалгаварбүтээлч үйл ажиллагаанаас баяр баясгалангийн мэдрэмжийг мэдрэх,

    Амжилтаа харуул

    энэ сэдвээр төсөл.

    Асран хамгаалагчдад зориулсан зорилго:

    Хэрэгжүүлсний дараа ахимаг насны хүүхдүүдийн үндсэн ур чадварын хөгжлийн түвшинг тодорхойлох төсөл.

    Эцэг эхчүүдэд зориулсан зорилго:

    Илтгэлийн үеэр хүүхдүүдийг дэмж төсөл.

    Ажлыг зохион байгуулах арга:

    Илтгэл төсөлэцэг эхийн дэргэд.

    Хэрэгжүүлэх зорилго, зорилтод хүрэх шалгуур төсөл.

    Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн анхны үндсэн чадамжийг хөгжүүлэх динамикийг тодорхойлох.

    Хийсэн ажилд хүүхдүүдийн сэтгэл ханамж.

    Хүүхдийн хөгжлийн үр дүнд эцэг эхийн сэтгэл ханамж.

    Үр дүнд нь багш нарын сэтгэл ханамж.

    Тусалсан эцэг эхчүүдэд баярлалаа төсөл.

    Хүүхэдтэй хийх ажлын талаар ярилцах төсөл- оролцогч бүрийн бэрхшээл, сонирхлын түвшин, ажлын үр ашгийг тодорхойлох.

    Үр дүнгийн бүртгэл төсөл.

    дээр туршлага солилцох дизайнхамтран ажиллагсад ТМБ-тай хийсэн үйл ажиллагаа.

    дүгнэлт:

    Ажлын үр дүнд төсөлталаар хүүхдүүд нэмэлт мэдээлэл авсан дүрэмболон үйлчлэх арга замууд ширээ. Бусад хүүхдүүдтэй туршлагаа хуваалц.

    Эцэг эхчүүд бүлгийн амьдралыг ихээхэн сонирхож эхлэв. Олон хүмүүс үйлчлэх зөвлөмжийг дагаж мөрддөг гэртээ ширээ.

    Үзүүлэнг урьдчилан харахыг ашиглахын тулд өөртөө бүртгэл үүсгэнэ үү ( данс) Google болон нэвтэрнэ үү: https://accounts.google.com


    Слайдын тайлбар:

    Хүснэгтийн тохиргоо Эмхэтгэсэн: технологийн багш Бороздина Е.Н. номын санч Ваштаева Н.Ф. Санкт-Петербург хотын Невский дүүргийн 339-р сургуулийн ГБОУ 2015 он.

    Үйлчлэх үгсийн сан - хоолны ширээг бэлтгэх, чимэглэх. Цэс - өглөөний цай, үдийн хоол, оройн хоолонд багтсан аяга, ундааны жагсаалт.

    Хүснэгт тохируулах зүйлс. Төхөөрөмжүүд. халбага, хутга, сэрээ

    Өглөөний цай нь халуун хоол (будаа, өндөг, чанасан өндөг), халуун ундаа (цай, кофе, какао, сүү), сэндвичээс бүрдэх ёстой.

    Өглөөний цайнд зориулсан ширээний тохиргоо Ширээн дээр өнгөт даавуугаар хучиж, цагаан хэрэглэл эсвэл цаасан салфетка тавь. Ширээн дээр нийтлэг зүйлсийг тавь: талхны хайрцаг, цөцгийн тос, давс сэгсрэгч, чихрийн аяга. Хүн бүрт зориулж зуушны таваг тавь. Баруун тийш ташуу - аяга тавагтай цайны аяга, аяга таваг дээр нэг халбага тавьдаг. Сэрээ нь тавагны зүүн талд, иш нь дээшээ байна. Хутга, халбага тавагны баруун талд. Зүүн ташуу - нарийн боов, талх, цөцгийн тос нь тусдаа хутгаар хийсэн таваг.

    Асуултанд хариулна уу Өглөөний цайнд ямар хоол оруулах ёстой вэ? Өглөөний цайны ширээ засахдаа ямар хэрэгсэл хэрэглэдэг вэ? Өглөөний цайны ширээ засахдаа ямар хутганы хэрэгсэл байх ёстой вэ? Төхөөрөмжийн объектуудыг хэрхэн байрлуулсан бэ?

    Үдийн хоол Хамгийн бүрэн дүүрэн, олон төрлийн үдийн хоол бол хоолны дуршил, эхний болон хоёрдугаар хоол, амттан гэсэн дөрвөн төрлийн хоол юм.

    Оройн хоолонд зориулсан ширээ засах зоогийн газар бүрт тэд том жижиг таваг, хоолны газар тавьдаг. Дараах дарааллаар хутганы хэрэгсэл: тавагны баруун талд ширээний хутга, дараа нь халбага, дараа нь зуушны хутга; тавагны зүүн талд - ширээний сэрээ, түүний зүүн талд - зуушны сэрээ.

    Хэрэв үдийн хоолны цэсэнд загас орсон бол загасны сав суулга нэмнэ: загасны хутга нь ширээний хутга ба халбага хоёрын хооронд тавагны баруун талд байрладаг; тавагны зүүн талд загасны сэрээ нь хоолны болон зуушны сэрээний хооронд байрладаг. Хоолны тавагны ард амттангийн хутга тавьдаг.

    Ширээн дээр бөөн аяга таваг үүсгэхгүйн тулд аяга таваг солих дарааллыг дагана уу. Эхлээд хоолны дуршил тавь. Оройн хоол болгоны хувьд том жижиг таваг, дээр нь хоолны газар тавьдаг. Зүүн талд нь цөцгийн тос хутгатай бялуу таваг байна.

    Зуушны хэрэгцээ дууссаны дараа тэдгээрийг зуушны таваг, хутганы хамт ширээн дээрээс авдаг. Дараа нь тэд шөл рүү шилждэг. Цэнэглэх шөлийг том жижиг аяганд тавьдаг гүн аяганд хийж өгдөг.

    Үдийн хоолны цэсэнд тунгалаг шөл орсон бол шөлний аяганд үйлчилнэ.

    Шөлний дараа тэд хоёрдугаар курс руу шилждэг. Хоёрдахь хоолоор үйлчлэхийн тулд хоёр дахь халуун хоолонд жижиг оройн таваг хэрэглээрэй.

    Амттан Хоолны савыг авч, ширээгээ эмх цэгцтэй болгосны дараа амттангаар үйлчилнэ. Амттангаар үйлчлэхдээ хоолны газар бүрийг гүехэн эсвэл гүн таваг дээр тавьдаг. Хэрэв амттан нь аяганд үйлчилдэг бол амттангийн таваг дээр тавьж болно. Ширээн дээр хутганы хэрэгсэлээс зөвхөн амттан (хутга, сэрээ, халбага) үлдсэн. Шүүс эсвэл амттан дарсны шил зогсож болно.

    Цайгаар үйлчлүүлэхдээ ширээний таваг, кофе Цайгаар үйлчлэхдээ ширээний таваг: 1) сүүний сав, 2) тавган дээр цайны халбагатай аяга, 3) амттан эсвэл бялуу таваг. Кофегоор үйлчлэхдээ ширээний тохируулга: 1) сүүний аяга, 2) кофены сав, 3) амттан эсвэл бялуу таваг, 4) таваг дээр кофены халбагатай кофены аяга, 5) амттангийн халбага эсвэл сэрээ.

    Асуултанд хариулна уу Загасны тоног төхөөрөмж хаана байрладаг вэ? Амттаны хэрэгсэл хаана, хэрхэн байрладаг вэ? Хэрэгслийн иж бүрэн багцыг ямар дарааллаар байрлуулсан бэ? Цайны ширээ хэрхэн засдаг вэ? кофе?

    Оройн хоол Оройн хоолонд зуслангийн бяслаг, үр тариа, цагаан идээ, ногооны хоол зэргийг оруулах нь зүйтэй.

    Оройн хоолны цэсэнд багтсан хоолноос хамааран аяга таваг, хутганы хэрэгслийг сонгоно. Зураг дээр сирники болон цайгаар үйлчилдэг бол оройн хоолны ширээний тохиргоог харуулав.

    Асуултанд хариулна уу Та оройн хоолны цэсэнд ямар хоол оруулахыг хүсэж байна вэ? Цэсээс хамаарч хүснэгтийн тохиргоо хэрхэн өөрчлөгдөх вэ? Сирники болон цайгаар үйлчилдэг бол ширээний хэрэгсэлд ямар элементүүдийг сонгох вэ?

    Баярын оройн хоолны ширээгээр үйлчилж байна.

    Мэдээллийн нөөц Абатуров, PV Culinary [текст]:/П. В.Абатуров ба бусад - М .: Госторгиздат, 1955 - 960-аад он., Ил. Барсукова, E. F. Оросын хоол [текст] - Л .: Лениздат, 1989. - 174 х, өвчтэй. ISBN 5-2890-00354-1 Ермакова, V.I. Хоол хийх үндэс [текст]: Заавароюутнуудад зориулсан. - М .: Боловсрол, 1993. - 192 х, өвчтэй. ISBN 5-09-003966-6 Ивашкевич, Н.П. Цайны ширээний урлаг [текст] / Н.П.Ивашкевич, Л.Н.Засурина. - Л .: Лениздат, 1990. - 109 х, өвчтэй. ISBN 5-289-00743-1 Зураг [цахим эх сурвалж]: сонголт vnutri-doma.ru Зураг [цахим эх сурвалж]: gotovim - vkusno.at.ua




    Өмнөх нийтлэл: Дараагийн нийтлэл:

  • © 2015 .
    Сайтын тухай | Харилцагчид
    | сайтын газрын зураг