гэр » Интернет » Байгалийн ухааны цагаан баавгайн хичээлийн хураангуй. Мэргэжил Цагаан баавгай. Сэдэв: "Яагаад цагаан баавгай ойд амьдардаггүй вэ?"

Байгалийн ухааны цагаан баавгайн хичээлийн хураангуй. Мэргэжил Цагаан баавгай. Сэдэв: "Яагаад цагаан баавгай ойд амьдардаггүй вэ?"

Хотын төсвийн боловсролын байгууллага нэмэлт боловсролБүгд Найрамдах Башкортостан Улсын Стерлитамак хотын дүүргийн хүүхдийн "Хүүхдийн (залуучуудын) техникийн бүтээлч байдлын төв"

Хичээлийн хураангуй
дүрслэх урлагт
сэдэв: "Жүжгийн зурагт хуудас"

нэмэлт боловсролын багш
Муратшина Зульфия Муртазовна

"Жүжгийн зурагт хуудас" сэдэв
Зорилго: оюутнуудыг зурагт хуудасны зорилготой танилцуулах, найруулгын шийдлийн мөн чанарыг илчлэх, зурагт хуудас зураачийн бүтээлийн онцлог шинж чанаруудын талаар ярих.
Хичээлийн төрөл: хосолсон.
Тоног төхөөрөмж: багшийн хувьд - зурагт хуудасны үе шаттайгаар зурах хүснэгт.
оюутнуудад - цомог, усан будаг, сойз, харандаа, баллуур, лонхтой ус.
Хичээлийн төлөвлөгөө:
зохион байгуулалтын хэсэг.
Боловсролын материалын харилцаа холбоо.
Бие даасан ажил.
Хичээлийг дуусгах.
Хичээлийн явц.
1. Сайн байна уу залуусаа, сууна уу. Хичээл дээр бид ямар ч тоглолт, тоглолт хийх боломжгүй зүйлийг бүтээхийг хичээх болно.
2. Та театрт уран бүтээлчийн бүтээлийг аль хэдийн мэддэг болсон.
-Түүний ажил юу вэ?
(Хувцаслалт, үзэмж, хөшиг бүтээхэд)
Өнөөдөр бид хотын гудамжинд тоглолт эсвэл тоглолтын өмнө тааралддаг театрын зураачийн ийм бүтээлийн талаар ярих болно.
-Хэн таамагласан бэ? (зурагт хуудасны тухай)
Зөв. Бид зурагт хуудастай байнга уулздаг. Жишээлбэл: хэрэв бид кино театрт очвол энэ эсвэл тэр киноны талаар ямар нэг зүйлийг олж мэдэхийн тулд зурагт хуудасны дэргэд зогсох нь гарцаагүй; хэрэв бид театрт очвол уулзана; ямар нэг баг тоглолттой ирвэл. Дараа нь бид бас хотын гудамжинд зурагт хуудас хардаг.
Зурагт хуудасны гол зорилго нь тоглолтын тухай, тэнд болж буй үйл явдлын талаар ярих, товыг мэдээлэх, үзэгчдийг татах, сонирхох явдал юм.
Залуус аа, би одоо та бүхэнд алдарт график зураач, зураач Ю Пименовын хэлсэн үгийг унших болно. “Би зурагт хуудас зурах дуртай. Тэд бол хотын гудамжинд тоглолтын эхлэл, театрын урилга юм. Театр нь үргэлж ямар нэгэн хэмжээгээр амралтын өдөр байдаг тул баярын урилга болдог.
Зурагт хуудас нь зөвхөн урьдаггүй
тохиргоо, гэхдээ бас энэ тухай ярьдаг. Өөр өөр уран бүтээлчид постерын агуулга, дүр төрх өөр өөр байдаг. Уран бүтээлчид зурагт хуудас хийхдээ хамгийн чухал, шаардлагатай бүхнийг сонгодог. Театрын зурагт хуудас эсвэл зурагт хуудас нь үзүүлбэрийг бүхэлд нь дүрсэлсэн харааны шийдлийг өгдөг. Зурагт хуудасны хэл нь туйлын товч бөгөөд харамч. Зураг нь тексттэй нэг бүтэн юм. Үсгийн фонт бол зүгээр нэг мэдээлэл дамжуулах хэрэгсэл биш, зурагт хуудас эсвэл зурагт хуудасны нэгэн адил дүрслэх, уран яруу илэрхийлэх хэрэгсэл юм. Фонт нь өөр өөр сэтгэл хөдлөлийн өнгөтэй байж болно, энэ нь текстийг уншихад хялбар эсвэл илүү төвөгтэй болгодог. Зурагт хуудас дээрх аливаа үсэг нь төвийг сахисан байх ёсгүй, энэ нь холбоог өдөөх ёстой: энэ нь хатуу, уян хатан, хөөрхөн байж болно. Бизнес, эрхэмсэг, жигшүүртэй.
Би самбар дээр хүснэгт өлгөдөг - фонтууд. Номын хавтас, театрын тоглолтын зохиол нь үндсэндээ ижил үүрэг гүйцэтгэдэг - анхаарлыг татах, сонирхол татах, агуулгын талаар маш товч ярих. Зарим мэдээлэл (зохиогч, гарчиг гэх мэт) өгнө үү.
Зурагт хуудас дээрх үсэг бүр тод, сэтгэл татам, ойлгомжтой, нөхцөлтэй байх ёстой. Үсэг бүр өөрийн гэсэн сэтгэл санаа, өөрийн гэсэн шинж чанартай байдаг. Тэд хамтдаа удахгүй болох тоглолт эсвэл үзвэрийн сэтгэлийн хөдөлгөөнийг илэрхийлдэг.
3. Одоо даалгавраа гүйцээ. Удахгүй болох тоглолтын зурагт хуудастай ирээрэй. Самбар дээр танд туслах хүснэгт байдаг - фонт, зурагт хуудасны дээж. Зурагт хуудасны ландшафтын хуудас эсвэл формат A-3 хэмжээ. Зураг, текстийн хослолд анхаарлаа хандуулаарай.
Физкультминутка.
Бид өдөр бүр өглөө байдаг
Бид дасгал хийдэг (газар дээр нь алхах).
Бидэнд маш их таалагдаж байна
Дарааллаар нь хийх (хөхөх)
Алхах нь хөгжилтэй (алхах),
Гараа дээшээ (гараа дээш)
Хел тавих, босох (хел тавих)
Үсрэх, үсрэх (үсрэх).
4. Хичээлийн төгсгөлд. Би бүтээлүүдийг хянаж, дүн шинжилгээ хийдэг.

Нээлттэй хичээлийн хураангуй

УМКА - ЦАГААН баавгай

Хөтөлбөрийн агуулга

Хүүхдүүдэд хойд нутгийн амьтдыг ялгах, нэрлэх, гадаад төрхтэй нь танилцуулах, онцлог шинж чанарууд, цагаан баавгайн зуршил. Ажиглалт, ой санамж, бүтээлч төсөөлөл, логик, уран сэтгэмж, авхаалж самбаа зэргийг хөгжүүлэх.

Эмхэтгэхдээ хүүхдийн хэллэг, уялдаа холбоотой яриаг бий болгох дүрсэлсэн түүх. Хүүхдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх, өгүүлбэрийн нэг төрлийн хоёрдогч гишүүдийг ярианд оруулах замаар баяжуулах. Хүүхдүүдэд өгүүлбэрийг дүрмийн хувьд зөв зохиохыг заах; интонацтай. Хүүхдийн үгсийн санг өргөжүүлэх.

Хүүхдүүдийн сэтгэл хөдлөлийн хүрээг хөгжүүлэх, тэднийг өрөвдөх, нялх амьтан - амьтдыг асрах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж

Тоглоом - цагаан баавгай бамбарууш Умка, загас, далайн хав. "Бяцхан хүүхдүүдэд зориулсан атлас" (Минск: "Белфакс", 2000.) "Умардын амьтад" цувралын сэдэвчилсэн зургууд: далайн хав, хойд туйлын үнэг, хар ба хүрэн үнэг, далайн хав, цаа буга, цагаан баавгай, үслэг хав. "Цагаан баавгай" уран зураг. Аудио хуурцаг: "Space" хамтлагийн "Шидэт нислэг", "Цасан шуурга" дуу. Энгийн бөгөөд өнгөт харандаа, бүх хүүхдэд зориулсан дүрслэх үлгэр зохиох схем. Шохой, самбар.

урьдчилсан ажил

"Хойд хэсэгт хэн амьдардаг вэ?" Хэлэлцүүлэг. Арктикийн амьтадтай танилцах, тэдний гадаад төрх, дадал зуршил. / "Унших түүх: И.Сосновский "Алтан гадас". В.Снегирев "Захирагч нь хэн бэ."

Цагаан баавгайн тухай оньсого сурах.

"Цагаан баавгай" програм (таслах аргаар хийсэн).

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, би ер бусын дуу чимээ сонсож байна. Нүдээ аниад сонс. Та юу сонсож байна вэ?

Хүүхдүүд. Бид хэн нэгний уйлахыг сонсдог.

Жижигхэн бамбарууш гарч ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Чи хэн бэ? Таны нэр хэн бэ?

Баавгайн бамбарууш. Хөөх! Би цагаан баавгайн бамбарууш, намайг Умка гэдэг. Намайг амьтны хүрээлэнд авчирсан ч ээж, аавыгаа үнэхээр их санаж байна. Тэднийг олоход тусална уу.

Тедди баавгай уйлж байна. Нисээд түүнийг өрөвдөж, цохиул.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хонгор минь, чи өлсөж байгаа байх. Залуус аа, түүнийг эмчлэх нь бидэнд ямар амттай байх вэ?

Хүүхдүүд. Жигнэмэг, алим, чихэр...

Баавгайн бамбарууш. Үгүй Бид цагаан баавгайнууд зөвхөн загас, далайн хав, далайн ургамал, шувууны өндөг иддэг...

Сурган хүмүүжүүлэгч. Та загастай. Залуус аа, бид Умкад ээж, аавыгаа олоход нь тусалж болох уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч. Таны эцэг эхийг хаанаас хайх вэ? Цагаан баавгай амьдардаг атласыг харцгаая.

Хүүхдүүд том торгоны эргэн тойронд хивсэн дээр сууж, цагаан баавгайн амьдрах орчныг хайж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Цагаан баавгай хаана амьдардаг вэ?

Хүүхдүүд. Цагаан баавгай хойд зүгт алс хол амьдардаг

Баавгайн бамбарууш. Залуус аа, би үгсийг нэрлэе, та нар анхааралтай сонсож, тэдний дунд "хойд" тааралдвал алга ташаарай. Үүссэн үгсийн гинжийг санаж, тэдгээрийг давт.

Үг хэллэг: цас, хүйтэн, цөл, мөсөн гол, мөсөн уул, балет, далайн хав, алимны мод, chamomile, тахиа, манан, цасан ширхгүүд, хойд гэрэл.

Хүүхдүүд даалгавраа хийж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Умка чи хойд зүгт даардаггүй юм уу?

Баавгайн бамбарууш. Үгүй Яагаад гэж бодож байна? Бидэнд ямар цув байна вэ?

Хүүхдүүд. Зузаан, сэвсгэр, үслэг, дулаахан, цагаан...

Хүүхэд. Та модгүй, жимсгүй, мөөггүй газар амьдрахаас уйдахгүй байна уу?

Баавгайн бамбарууш. Үгүй ээ, бид хэзээ ч уйддаггүй. Та өөрөө хоолоо авах хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд та очих хэрэгтэй мөсөн уулмөн өндрөөс олз хайх. Дараа нь түүн рүү болгоомжтой ойртож, мөсөн блокуудын ард нуугдаж, түүнийг барьж ав. Бид сайн шумбаж, удаан, хурдан сэлж, загас агнаж чадна. Бид хурдан гүйж, уулын уруу хөдөлж чадна.

Тоглоом "Өөрийг нь хэл"

Баавгайн бамбарууш. Миний аав юу болохыг тааж, хариул. Энэ нь жижиг биш, гэхдээ ...

Хүүхдүүд. ...том.

Баавгайн бамбарууш. Тэр хар биш, гэхдээ ...

Хүүхдүүд. ...цагаан.

Баавгайн бамбарууш. Тэр сул биш, гэхдээ ...

Хүүхдүүд. ... хүчтэй.

Баавгайн бамбарууш. Тэр удаан биш, гэхдээ ...

Хүүхдүүд. ... хурдан.

Баавгайн бамбарууш. Тэр өвсөн тэжээлтэн биш, гэхдээ...

Хүүхдүүд. ... махчин.

Баавгайн бамбарууш. Тэр болхи биш, гэхдээ ...

Хүүхдүүд. ... чадварлаг.

Баавгайн бамбарууш. Залуус аа! Ээжийнхээ тухай яриач. Тэд юу вэ?

Хүүхдүүд. Эелдэг, эелдэг, халамжтай, эелдэг.

Баавгайн бамбарууш. биднийг "S". цагаан баавгай, ээжүүд ч гэсэн ийм байдаг. Баавгай бүр цасанд үүр ухаж, тэнд ганц хоёр бамбарууш төрдөг. Баавгайн бамбарууш нь хараагүй, дүлий, арчаагүй, жижигхэн байдаг. Баавгай бүх цагийг тэдэнтэй хамт өнгөрөөдөг. Тэр тэднийг халуун дулаанаар дулаацуулж, нялх хүүхдүүдийг сүүгээр хооллодог. Бамбаруушийг өсөж том болоход эх баавгай тэдэнтэй хамт уулын бэлээр унаж, эргүүлж, тулалдаж, ан хийхийг зааж өгдөг. Хөөх! Би ээж дээрээ очмоор байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Санаа зоволтгүй, хонгор минь. Залуус аа, теди баавгайд тусалцгаая, түүнийг онгоцоор гэрт нь хүргэж өгөөрэй. Та санал нийлж байна уу?

Биеийн тамирын "Нисэх онгоцны нислэг"

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хөдөлгүүрүүдийг ажиллуулцгаая.

Хүүхдүүд. Dr-dr-dr-dr-dr-dr.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бид ниссэн.

Багш Сансрын бүлгийн аудио бичлэгийг асаав - ид шидийн нислэг. Хүүхдүүд хөлийн үзүүр дээр гараа сунган могой шиг ар араасаа гүйдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Буух. Хүйтэн. Дулааццгаая.

Багш "Цасан шуурга" аудио бичлэгийг асаана. Хүүхдүүд гараа хажуу тийш нь дэлгэж, хөндлөн гараа тэврэн: "Хөөх!" Гэж хэлдэг. Дасгалыг хоёроос гурван удаа давтана. Сурган хүмүүжүүлэгч. Эргэн тойрноо харцгаая. Дурангаар харна уу.

Баруун болон зүүн гарны эрхий хуруунууд нь бусадтай хамт цагираг үүсгэдэг. Бөгжийг нүд рүү авчирдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Баруун тийшээ, зүүн тийшээ хар. Хэн ч харагдахгүй байна. Хойд нутгийн бүх амьтад онгоцны архирах чимээнээс айж, тал бүр рүү зугтав. Та нараас хэн нуугдаж байгааг таагаарай?

"Хэн явсныг таагаарай" тоглоом

Багш хүүхдүүдэд "Умардын амьтад" цувралын зургуудыг үзүүлэв. Хүүхдүүд зургуудыг хараад түүн дээр дүрслэгдсэн амьтдыг нэрлэнэ. Дараа нь багш зургуудыг хольж, нэгийг нь доош нь эргүүлнэ. Хүүхдүүд тэднээс хэн "нуугдсан" гэдгийг тааварладаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хэн явсаныг таагаарай?

Хүүхдүүд. Морь (хар хүрэн үнэг, хойд туйлын үнэг, далайн хав, далайн хав, цаа буга, үслэг хав) алга болжээ.

Баавгайн бамбарууш. Бас надад зураг бий. Үүнийг миний зураач найз зурсан. Түүнд миний аавын цагаан баавгайн зураг бий.

Багш "Алтан гадас" зургийг өлгөв.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, цагаан баавгайн тухай үлгэр зохиоё. Бид бүгдэд нь хэлэх болно. Умка бамбаруушны эцэг эхийг хаанаас хайхыг хэн нэгэн бидэнд хэлэх байх. Та санал нийлж байна уу?

Хүүхдүүд ширээн дээр сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Умка, суугаад сонс, бид үлгэрээ зөв зохиож байгаа эсэхийг хараарай. Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд. Энэ бол цагаан баавгай юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Цагаан баавгай хаана амьдардаг вэ?

Хүүхдүүд. Тэрээр цас мөс ихтэй хойд зүгт алс амьдардаг.

Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр зурдаг. Vs 1 цасан ширхгүүд, цасан шуурга, мөс ...

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тэр юу вэ? Тэмдгийн үгийг нэрлэ.

Хүүхдүүд. Тэр том, цагаан, хүчтэй, хурдан, махчин, авхаалжтай...

Хүүхдүүд "?" тэмдгийг 2-р тойрогт зурдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Цагаан баавгай ямар биетэй, юугаар бүрхэгдсэн бэ?

Хүүхдүүд. Цагаан баавгай нь зузаан, урт, цагаан эсвэл шаргал үслэг эдлэлээр бүрхэгдсэн урт, том, хүчтэй биетэй.

Хүүхдүүд баавгайн үсийг тойрог хэлбэрээр зурдаг L 3. Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг төв тойрог руу хандуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хэний эго царай вэ?

Хүүхдүүд. Энэ бол баавгайн царай юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Зураг дээрх баавгайн царайг анхаарч үзээрэй. Түүнийг дүрсэл.

Хүүхдүүд. Баавгайн толгой нь сунасан, гурвалжин хэлбэртэй. Толгой дээр хоёр жижиг, хар, хурц нүд байдаг: мэдрэмтгий, хар хамар, хурц шүдтэй ам. Баавгайн чих нь жижиг, зууван хэлбэртэй байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Баавгай шумбахдаа чихээ толгой руу нь нааж, ус руу нь ордоггүй. Цагаан баавгайн хүзүү юу вэ?

Хүүхдүүд. Цагаан баавгай урт хүзүүтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч Цагаан баавгайн сарвуу гэж юу вэ?

Хүүхдүүд Цагаан баавгай богино боловч хурц хумстай дөрвөн хөлтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Түүний сарвуу нь маш өргөн тул удаан, хурдан сэлж чаддаг. Сарвуу нь хөлдөхгүйн тулд ул нь зузаан ноосоор хучигдсан байдаг.

Хүүхдүүд L 4 дугуйланд "H" үсгийг бичдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Цагаан баавгай юу иддэг вэ? Тэр хэнийг агнаж байна вэ?

Хүүхдүүд. Тэрээр далайн амьтдыг агнадаг - далайн хав, загас барьдаг.

Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр L 5 загас, далайн хав зурдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Цагаан баавгай өөр юу хийж чадах вэ, үг-үйлдлийг нэрлэ.

Хүүхдүүд. Усанд шумбах, усанд сэлэх, ан хийх, гэтэх, гүйх, алхах, доош гулгах (гулсах) ...

Хүүхдүүд 6-р тойрог дээр уул зурж, уулын ойролцоо усалж, уулын хажууд хөлийн мөр үлдээх, эсвэл гар (үйл ажиллагааны тэмдэг) зурдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Эх баавгай гэж юу вэ, бамбаруушийг хэрхэн халамжилдаг вэ?

Хүүхдүүд. Баавгай бол эелдэг, халамжтай эхчүүд юм. Эм баавгай зулзагаа төрсөн цасан дунд нүх ухаж байна. Тэд жижигхэн, сохор, дүлий, хөгжилтэй. Эх баавгай тэднийг асарч, тоглож, агнахыг зааж өгдөг.

Хүүхдүүд "ЭЭЖ" гэсэн үгийг 7-р тойрогт бичдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Та цагаан баавгайтай уулзсан гэж төсөөлөөд үз дээ. Та юу мэдрэх вэ? "Хэрвээ би цагаан баавгай харсан бол..." гэж түүхээ эхэл.

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Найм дахь тойрогт өөрийгөө зур.

Хүүхдүүд даалгавраа хийж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Цагаан баавгайн тухай хэн ярихыг хүсдэг вэ?

Хүүхдүүд үлгэрийн диаграм дээр үндэслэн гинжээр түүхийг дахин ярина.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн хийлээ! Та нарын хэн нь цагаан баавгайн тухай ганцаараа ярихыг хүсч байна вэ?

Баавгайн бамбарууш. Энэ бол маш хэцүү ажил, би үүнийг хийж чадаагүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Манай залуус бэрхшээлийг даван туулж дассан, одоо тэд үүнийг бидэнд харуулах болно.

Нэг хүүхэд цагаан баавгайг дүрсэлж, түүний ярьж буй бүх зүйлийг зурган дээр харуулав.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Дэлхий дээр тийм ч олон цагаан баавгай үлдээгүй тул тэднийг агнахыг хориглодог тул Улаан номонд орсон байдаг. Гэртээ буцаж очоод цагаан баавгайн тухай бүгдэд нь хэлье - Умкагийн эцэг эх. Магадгүй хэн нэгэн тэднийг харсан байх. Энэ хооронд баавгайн бамбаруушийг ганцаараа уйдахгүйн тулд авч явна.

Нэг хөл дээрээ эргүүл

Тэгээд та цэцэрлэгтээ буцаж ирээрэй!

Хүүхдүүд даалгавраа хийж байна.

Баавгайн бамбарууш. Ямар сонирхолтой аялал байлаа. Баярлалаа залуусаа! Би танай гайхамшигтай цэцэрлэгт амьдрахыг хүсч байна.

Хичээлийн хураангуй

Сэдэв: "Алтан гадас"

Хөтөлбөрийн агуулга

A) Залруулах, хүмүүжүүлэх даалгавар

1. Зураг зурах дарааллыг баримтлан схемийн дагуу ажиллаж сур.

2. Амьтдыг дүрслэн харуулах, шинж чанарыг үнэн зөв илэрхийлэх чадварыг бий болгох Гадаад төрхба пропорц.

3. Хүүхдүүдийн зургийн найрлагыг зөв зохиох чадварыг нэгтгэх.

4. Зургийг ландшафтын элементүүдээр (цасан ширхгүүд, хойд гэрэл) нөхөж, эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи сэтгэгдлээ зургаар илэрхийлэх хүслийг урамшуулах.

5. Цавуу бийрээр амьтны үсний бүтцийг “нудрах” техникээр дамжуулж сур.

6. Хойд болон хойд зүгийн амьтдын талаархи одоо байгаа санаануудыг тодорхой болгох

B). Залруулах, хөгжүүлэх даалгавар

1. Дээжтэй ажиллах, зургийн алгоритмыг ажиглахдаа харааны ойлголт, анхаарал хөгжүүлэх.

2. Хойд нутгийн байгаль, амьтдын талаархи мэдлэгийг шинэчлэх үйл явцад сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

3. Амьтдыг дүрслэх явцад харилцааны хариу хэлбэр болох уялдаа холбоотой монолог яриаг хөгжүүлэх.

4. Энэ сэдвээр хүүхдийн үгсийн санг баяжуулж, идэвхжүүлэх (Хойд, Хойд туйл, мөс, хойд гэрэл, хүйтэн, туйл, мөсөн уул)

5. Хүүхдүүдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх: төсөөллийн онцлог.

AT). Залруулах, хүмүүжүүлэх даалгавар

1. Өнгө сонгохдоо бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх (зураг нэмэх явцад)

2. Хойд нутгийн байгалийн сайхныг дүр төрхөөр мэдэрч, илэрхийлж сурна.

3. Байгаль дэлхийгээ хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

4. Харааны үйл ажиллагаа. Зургийн нарийвчлал, будгийн сойзтой зөв харьцах талаар үргэлжлүүлэн ажиллана.

Хичээлийн материал, зохион байгуулалтын хэлбэр

Хичээлийг урлагийн студид явуулдаг цэцэрлэг. Учир нь суралцах үйл ажиллагааоновчтой нөхцлийг бүрдүүлсэн. Харааны материал нь хүүхдүүдийн өмнө байрладаг: хойд нутгийн шинж чанарыг харуулсан зураг, цагаан баавгайн дүрс (тоглоом, гэрэл зураг, зураг). Материал: цагаан ба гуаш цэнхэр өнгөтэй; палитр; өнгөт цэнхэр хуудас; цавуу, усан будгийн сойз; хөвөн нахиа.

Арга, техник

Объектыг харуулах, амьдралаас объектыг зурах, дүрслэх арга техникийг харуулах, агаарт хөдөлгөөнийг хуулбарлах; аман тайлбар, сэдвийг шалгах, ажилд дүн шинжилгээ хийх, ажлыг загвартай харьцуулах, үйл ажиллагааны талаар тайлбар өгөх, насанд хүрэгчдийн яриаг загвар болгон ашиглах.

урьдчилсан ажил

Хичээлийн өмнөх өдөр Умардыг хамтын ойлголт, түүний онцлог шинж тэмдгүүдийн тухай яриа өрнүүлдэг. Н.Чарушингийн "Умардын хүүхдүүд", "Умардын гэрэл", "Умардаас өмнөд рүү" зургуудын үзлэг; "Хойд туйлд" зураглалыг үзэх. Унших, дахин ярих уран зохиол: Юкагирын үлгэрүүд "Яагаад цагаан баавгай хар хамартай байдаг вэ", "Хүйтэн далайд хэн амьдардаг вэ?".

Хичээлийн явц. Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид хойд нутгийн байгаль, амьтдын талаар маш их ярилцаж, ном уншиж, түүхийг дахин ярьж, чимэглэлийг үзэж, хуйвалдааны дарааллаар урьдчилан зохицуулсан цуврал зураг дээр үндэслэн түүх зохиосон. Одоо нүдээ аниад хойд туйлд байна гэж төсөөлцгөөе. Хойд туйлд цаг агаар ямар байна вэ? Зөв хүйтэн, хүйтэн салхи үлээж байна (чшш), цасан шуурга улих (ххх), дэлхий бүхэлдээ цасаар хучигдсан байдаг. Залуус аа, хойд хэсэгт ямар амьтад амьдардаг вэ? (Хүүхдийн хариулт). Залуус аа, оньсого тааварлаарай.

Цас, мөсний дунд өлсдөггүй,

Загасыг хүйтэн усанд шумбаж,

Зузаан цагаан ноос нь түүнийг авардаг

Хүйтнээс дулаарна.

Энэ оньсого ямар амьтны тухай гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт) Зөв, цагаан баавгайн тухай оньсого. Энэ бол асар том амьтан бөгөөд манай гараг дээрх хамгийн том махчин амьтан юм. Өнөөдөр бид цагаан баавгай зурж, дараа нь цагаан баавгайнхаа үзэсгэлэнг зохион байгуулна.

Баавгайг сайн зурахын тулд үүнийг илүү нарийвчлан авч үзье. Энэ баавгайн (их бие) юу вэ? (Хүүхдийн хариулт). Бие нь ямар хэлбэртэй вэ? (Хүүхдийн хариулт). Зөв зууван. Баавгайд өөр юу байгаа вэ? (толгой). Толгой нь ямар хэлбэртэй вэ? (Хүүхдийн хариулт). Зөв дугуй. Баавгай хэрхэн хөдөлдөг вэ? (Хүүхдийн хариулт) Баавгайн сарвуу ямар харагддаг вэ, ямар хэлбэртэй вэ (зууван, гэхдээ сунасан)? (Хүүхдийн хариулт).

Баавгайд юу илүү байгааг хараарай, их бие эсвэл толгой? (Хүүхдийн хариулт). Толгой нь хаана байрладаг вэ? (Хэрэв хүүхдүүдэд хэцүү байвал багш толгой нь биеийн урд (дээд) байрладаг бөгөөд хүчирхэг богино хүзүүгээр холбогдсон гэж хариулдаг). Баавгайн сарвуу (биеийн ёроолд) хаана байдаг вэ? Баавгай хэдэн сарвуутай вэ (урд, хойд хоёр хөл)? (Хүүхдийн хариулт). Баавгайн толгой (чих) дээр юу байгааг хараарай? (Хүүхдийн хариулт). Тэд ямар хэлбэртэй вэ (хагас тойрог)? (Хүүхдийн хариулт). Баавгайн чих том уу, жижиг үү? (Хүүхдийн хариулт). Тэд хаана байрладаг вэ? (Хүүхдийн хариулт). Баавгайн толгой дээр өөр юу байна (нүд, хамар)? (Хүүхдийн хариулт). Баавгайн биед (сүүл) юу байгааг харж байна уу? (Хүүхдийн хариулт). Ямар хэлбэртэй вэ? (Хүүхдийн хариулт). Баавгайн сарвууг хараарай, тэдэнд юу (хумс) байгаа вэ? (хүүхдийн хариулт)

Залуус аа, баавгай ямар өнгөтэй вэ? (Хүүхдийн хариулт). Цагаан өнгө нь баавгайг цасанд үл үзэгдэх болгодог. Нүд, хамар, хумс ямар өнгөтэй вэ? (хүүхдийн хариулт)

Сайн байна, та баавгайг сайтар шалгаж үзсэн. Өө, залуус аа, баавгай та нартай тоглохыг хүсч байна. Бид дугуйланд ороод түүнтэй тоглоцгооё.

Охид, хөвгүүдийн хуруунууд ингэж бүжиглэдэг (гар урагш, хурууны хөдөлгөөн)

Баавгай тэдэн рүү дөхөж ирэв, баавгай баавгай (хажуу талаасаа дүүжин)

Хүүхдүүд хуруугаа хүрэхийг хүсдэг. Мөн бид хуруугаа нууж, нууж, нууж (бид гараа нуруундаа нуудаг). Та түүнд сарвуу, сарвуу, сарвуугаараа хүрэхгүй (бид хуруугаараа заналхийлдэг).

Ямар сайн нөхдүүд вэ! Мишка чамтай тоглох дуртай байсан. Одоо бид суудалдаа суугаад хар нүд, хамар, сарвуутай сэвсгэр цагаан баавгай зурцгаая. Одоо би хуудасны дундуур цагаан будгаар усан будгийн сойзоор зууван зурах болно, харин та хуудсан дээр хуурай бийрээр зууван зур. Хараач, би зууван их биетэй болсон. Одоо та сойзоо будаг руу зөөлөн дүрж, хуудсан дээр зууван зурна (хүүхдүүд зурдаг).

Одоо бид баавгайн толгойг зурах болно, би үүнийг хэрхэн зурахаа хараарай (сэтгэгдэл: толгой нь дугуй бөгөөд биеэсээ жижиг, биеийн дээгүүр байрладаг). Одоо та баавгайн толгойг зур (хүүхдүүд зурдаг). Бүгдийг сайн хийлээ.

Залуус аа, би баавгайн сарвуу хэрхэн зурахыг хараарай. Хараач, манай баавгай алхаж байна: эхлээд би урд 2 хөл, дараа нь 2 хойд хөлийг зурна. Одоо та баавгайн сарвууг сайтар зурж үзээрэй (тайлбар: сарвуу нь зууван, гэхдээ уртассан) (хүүхдүүд зурдаг).

Одоо баавгайн толгой дээр би чих зурах болно (тайлбар: чих нь жижиг, хагас дугуй хэлбэртэй) (хүүхдүүд зурдаг). Одоо баавгайн их бие дээр би сүүл зурна (тайлбар: жижиг зууван хэлбэртэй сүүл) (хүүхдүүд зурдаг)

Хараач, би одоо цавуу сойз аваад баавгайд цагаан үслэг цув өмсөх болно. Би сойзны үзүүрийг цагаан будгаар дүрж, ийм "нудрах" тусламжтайгаар баавгайг бүхэлд нь зурдаг (болгоомжтой, би контураас цааш явахгүй). Одоо та баавгайн үслэг цув зурдаг (хүүхдүүд зурдаг).

Одоо залуусаа, би авна хөвөн арчдас, би үүнийг хар будгаар дүрж, баавгайн толгой дээр нүд зурна (тайлбар: баавгай хажуу тийшээ зогсож байгаа тул бид хоёр дахь нүдийг харахгүй байна), хошууны үзүүр дээр би хар хамар зурна. Одоо та хөвөн арчдас аваад хар будгаар дүрээд зөөлөн (хүчтэй дарахгүй) эхлээд баавгайн нүдийг, дараа нь хамрыг нь зур.

Одоо би баавгайн сарвуу дээр сарвуу зурах болно. Үүнийг хийхийн тулд би усан будгийн сойз авч, хар будгаар дүрж, сарвуу дээр нь болгоомжтой зурна. Одоо та усан будгийн сойз аваад баавгайн сарвуу дээр сарвуу зур (хүүхдүүд зурдаг). Баавгайг хойд зүгт байлгахын тулд та зурсан зургаа нэмж болно - жишээлбэл, мөсөн бүрхүүл, цасан ширхгүүд эсвэл хойд гэрлийг зур (хүүхдүүд өөрсдөө зурдаг). Одоо зургуудыг харцгаая (бүтээлүүдийг хүүхдүүдтэй хамт байрлуулж, шалгана; сурган хүмүүжүүлэгчийн тэргүүлэх асуултуудын талаархи хүүхдүүдийн чөлөөт мэдэгдэл). Энд манай цагаан баавгайнууд зугаалахаар явлаа. Баавгайгаа баясгацгаая. Тэд бүгд ямар үзэсгэлэнтэй, сэвсгэр болсон бэ (зураг дээрх ялгаатай үнэлгээ). Залуус та бүхний зурсан зургаар үзэсгэлэн гаргана. Бид үзэсгэлэнгээ юу гэж нэрлэх вэ? (хүүхдийн хариулт). Та зурах дуртай байсан уу? Одоо та цагаан баавгайг гэртээ эсвэл хамт олноороо зурж болно. Бидний хичээл дууслаа.

Надежда Михайловна Епифанцева
Цагаан баавгайн GCD-ийн тойм

Хичээлийн зорилго:

Туйлын амьдралын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх баавгай, Алс Хойд дахь амьдралд дасан зохицох чадварын тухай; цагаан өнгийн гадаад байдал, зуршил, өвөрмөц онцлогтой танилцах баавгай.

Даалгаврууд:

1. Хүйтэн орны амьтдыг сонирхох.

2. Хүүхдүүдэд цагаан өнгөний гадаад төрх байдлын талаархи мэдлэг, санаагаа ашиглахыг заа баавгай.

3. Дүрслэх чадварыг бүрдүүлэх нудрах

4. Хүүхдэд энгийн үйл явдлыг нэг дүрээр дүрслэн харуулах чадварыг хөгжүүлэх (цагаан баавгай) .

5. Хүүхдийн бүтээлч чадвар, ялангуяа уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх.

Хичээлийн материал:

Хойд нутгийн шинж чанарыг харуулсан зургууд,

Цагаан өнгийн зураг баавгай(тоглоом, гэрэл зураг, зураг);

урьдчилсан ажил:

Хүйтэн орнуудын амьтдын тухай яриа,

Цуврал зургуудыг үзэж байна "Хойд зүгийн амьтад",

Ю.Яковлевын түүхийг уншиж байна "Умка".

Ди "Хэн юу иддэг вэ?", "Амьтдыг таах", "Хэний мөрийг олж мэдээрэй?".

Хичээлийн явц

асран хамгаалагч: Таацгаая залуусаа оньсого:

Би усанд сэлэх, ус цацах дуртай

Хүйтэн ус хаана байна.

Бөөн цасанд унасан,

Өвөл үргэлж байдаг газар.

Цагаан үслэг, өөхний давхарга

Асуудалтай хүнд тусал.

Хүүхдүүд: Цагаан баавгай.

асран хамгаалагч: Зөв. Өнөөдөр бид танилцах болно цагаан баавгай.

авч үзье баавгайЭнэ нь бидний зураг дээр харагдаж байна. Энэ бол асар том амьтан бөгөөд манай гараг дээрх хамгийн том махчин амьтан юм. At баавгайтом дугуй толгой байна. Энэ нь урд байрладаг (дээд)их бие, хүчирхэг богино хүзүүгээр холбогдсон. -ийн толгой дээр баавгай бага иддэг, хагас дугуй хэлбэртэй чих. Баавгайн нүүрэн дээр нүд, хамар байдаг. Тэд нүүрс шиг хар өнгөтэй. At баавгайтом зууван бие. At хүчирхэг баавгай, сунасан, зууван хэлбэртэй сарвуу, тэдгээрийн 4 нь биеийн доод хэсэгт, 2 урд, 2 хойд талд байрладаг. Сарвуу дээрх хумс. Мөн түүнээс дээш баавгай сүүлтэй.

асран хамгаалагч:

Та цагааны талаар юу мэдэх вэ баавгай? Тэр ямар амьдралын хэв маягийг удирддаг вэ? Тэр юу иддэг вэ? Тэр хоолоо яаж авдаг вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Дидактик тоглоом "Тэр юу иддэг юм баавгай

Цагаан санал болгох баавгай? (хүүхдийн хариулт).

Багш зураг өгдөг бөгөөд хүүхдүүд тохирох сонголтыг сонгодог.

"Тийм" гэж баавгайд загас өгөхийг санал болгосон хүн хариулав, гэхдээ тэр чихэр, жигнэмэг иддэггүй! Цагаан баавгай хайртай - загас, далайн жижиг амьтад, далайн ургамал, шувууны өндөг ...

Залуус аа, тэр юу вэ? Тэмдгийн үгийг нэрлэ. - Том, хүчтэй, хурдан, хөдөлгөөнтэй, махчин. Одоо зурцгаая. Гэхдээ эхлээд жаахан дулаацъя.

Биеийн тамирын минут

Бид гараа мөрөн дээрээ тавьдаг

Бид тэдгээрийг эргүүлж эхэлдэг.

Ингэж бид байр сууриа засдаг.

Нэг хоёр гурав дөрөв тав! (Гараа мөрөндөө, мөрөө урагш хойш эргүүлэх.)

Гараа цээжнийхээ өмнө тавь

Бид хажуу тийшээ хуваагдана.

Бид дасгал хийх болно

Ямар ч цаг агаарт. (Гараа цээжний урд байрлуулж, гараа хажуу тийш нь сунгана.)

Баруун гараа өргөцгөөе

Нөгөөхийг нь тавьчихъя.

Бид тэднийг сольдог

Бид гараа жигд хөдөлгөдөг. (Нэг шулуун гараа дээш, нөгөө гараа доош, жигдхэн

Нэг гар нь доошоо бууж байхад нөгөө гар нь дээшээ дээшилдэг.)

Одоо хамтдаа уулзацгаая

Бүгдээрээ байрандаа алхцгаая. (Газар дээрээ алхаж байна.)

Хэрхэн зурахаа харуулж, тайлбарла.

1. Хуудасны төв хэсэгт том дүрсийг зур баавгай. Бид хэрхэн зурж эхлэх вэ? (толгой, дараа нь бие, 4 сарвуу, сүүл.)

2. Нудрах аргыг ашиглан бид өөрсдийнхөө өнгөөр ​​будна баавгайамьтны гадаад төрх байдлын онцлогийг үнэн зөв илэрхийлэхийг хичээдэг (хамар, нүд, чих, сүүл)

асран хамгаалагч: Биднийг биширцгээе баавгай. Тэд бүгд үзэсгэлэнтэй, сэвсгэр болсон. Одоо та эдгээрийг гэртээ өөрөө зурж болно баавгаймөн эцэг эхээ баярлуулаарай. Мөн эдгээр цагаанбид үзэсгэлэнгээ царайлаг эрчүүдээр чимэглэх болно. Бидний хичээл дууслаа.

Холбогдох хэвлэлүүд:

Өдрийн мэнд, эрхэм найзууд, хамт олон, миний хуудасны зочид! Би та бүхний анхааралд хавсралтын элемент бүхий зургийн хичээлийн фото тайланг толилуулж байна.

Дүрслэх урлаг, хөгжмийн найруулагчийн "Цагаан хичээл" нэгдсэн хичээлийн конспект"Цагаан хичээл" (интеграци боловсролын бүсүүд"Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил" чиглэл - харааны үйл ажиллагаа ба.

"Алтан гадас баавгайн стенк ашиглан хөөс резинээр зурах" боловсролын шууд үйл ажиллагааны тойм.Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийн хичээлийн хураангуй Сэдэв: “Алтан гадас баавгайн стенк ашиглан хөөс резинээр зурах” Даалгавар: Боловсрол:.

"Зэрлэг амьтад" 2-3 насны хүүхдүүдэд зориулсан GCD-ийн хураангуй: "туулай, чоно, баавгай."Зохиогч: Егана Мухеддиновна Исмаилова, ANO DO "Planet of childhood "Lada" "Vesnyanochka", 63-р цэцэрлэг (Самара муж, Тольятти) Тоног төхөөрөмж.

NOD-ийн тойм "Оросын ардын үлгэр" Маша ба баавгай "Орчин үеийн боловсролын технологийг ашигласан: тоглоом. Зорилго: "Маша ба баавгай" үлгэрийг үргэлжлүүлэн судлах. Даалгавар: хөгжүүлэх.

Цагаан баавгай хэрхэн амьдардаг вэ? Хэл яриаг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны тоймХийсвэр боловсролын үйл ажиллагааярианы хөгжлийн талаар "Цагаан баавгай хэрхэн амьдардаг" сэдвээр давтан ярих Зорилго: "Цагаан баавгай хэрхэн амьдардаг" сэдвээр дахин ярих.

Хотын төрийн боловсролын байгууллага

Хасавюрт РД 14-р дунд сургууль

Хичээлийн хураангуй

эргэн тойрон дахь ертөнцийн сэдвээр

1 анги

Сэдэв: "Цагаан баавгай хаана амьдардаг вэ?"

бэлтгэсэн:

багш бага сургууль

Акаева А.М.

Хичээл-сэдвээр аялах

« Дэлхий» 1-р ангид.

Хичээлийн сэдэв : "Цагаан баавгай амьдардаг газар."

Хичээлийн зорилго:

“Хойд туйл, “Өмнөд туйл” гэсэн ойлголтыг бий болгох нөхцөлийг бүрдүүлэх;

эдгээр бүс нутгийн амьтны ертөнцөд танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх;

хөтөлбөрийн материалыг шингээх түвшинг хянах.

Даалгаварууд:

    Боловсрол: гэрийн даалгавраа шалгах явцад шинэ ойлголтыг нэвтрүүлэх, хөтөлбөрийн үндсэн материалыг нэгтгэх;

    Боловсрол: хүрээлэн буй ертөнцийн танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх;

Дидактик материал, тоног төхөөрөмж: компьютер, бөмбөрцөг, Хойд мөсөн далай, Антарктидын амьтдыг дүрсэлсэн зурагт хуудас; "Flower-semitsvetik" загвар. "Цагаан баавгай хаана амьдардаг вэ?" илтгэлээс слайд.

Хичээлийн үеэр

1. Зохион байгуулалтын мөч .

Сайн уу залуусаа!

Чи зүгээр үү?

Та ажиллахад бэлэн үү?

За ингээд залхуурахгүй байцгаая.

П бүх зүйл байрандаа байгаа эсэхийг шалгана уу

Тэгээд бид бүгд хамтдаа чимээгүй сууна.

2 . Үйл ажиллагааны хувьд өөрийгөө тодорхойлох .

(Самбар дээр шоргоолж, мэргэн яст мэлхийн зураг байна)

Залуус аа, харагтун, манай баатрууд дахин бидэн дээр ирэв: Мэргэн яст мэлхий ба шоргоолжны асуулт. Мэргэн Мэлхий танд зориулж оньсого бэлдсэн.


Слайдын дугаар 2.

Цас, мөсний дунд өлсдөггүй,

Загасыг хүйтэн усанд шумбах.

Зузаан цагаан ноос нь хэмнэдэг

Мөн түүнийг хүйтнээс дулаацуулдаг. (Цагаан баавгай)

Слайд №3

Залуус аа, энэ бол шоргоолжны Асуултчин өчигдөр амьтны хүрээлэнд авсан гэрэл зургуудтай цомог үзэж байна. Мөн нэг зураг дээр тэрээр усан сан бүхий хашаанд цагаан баавгайг харжээ. Тэгээд түүнд асуулт байсан:"Цагаан баавгай хаана амьдардаг вэ?", "Тэдний эх орон хаана байдаг вэ?"

3. Хичээлийн сэдвийг зарлах. Зорилго тавих.

Залуус аа, цагаан баавгай хаана амьдардаг вэ? Хэн мэдэх вэ? (Хүүхдийн хариултыг сонсдог)

Слайд №4

-Question Ant таныг цагаан баавгай хаана амьдардаг болохыг мэдэхийн тулд хойд зүгт аялахыг урьж байна. Залуус та аялахыг хүсч байна уу? (Хүүхдийн хариултыг сонсдог)

Аялал жуулчлалын үеэр бид асуултанд хариулах ёстой: Цагаан баавгай хаана амьдардаг вэ?

(Асуултын тэмдэглэл самбар дээр гарч ирнэ, энэ нь хичээлийн сэдэв юм).

4. Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах

Залуус аа, аялалд гарахын тулд бид сайтар бэлдэж, маршрутаа судлах ёстой. Хойд зүг хүйтэн байна гэж бодож байна уу?

(Хүүхдийн хариултыг сонсдог)

Дараа нь бид шаардлагатай бүх зүйлээр яаралтай зэвсэглэх хэрэгтэй.

31-р хуудасны хавчуурга дээрх Ажлын номыг нээ. №1 даалгаврыг ол. Зургийг анхаарч үзээрэй. Хойд хэсэгт хэрэгтэй зүйлээ энгийн харандаагаар дугуйл.(Явж байна бие даасан ажилоюутнууд).

Слайд №5

Бид шалгадаг. Хойд хэсэгт бидэнд юу хэрэгтэй вэ? Хариултаа үнэл. (Дохионы картаар үнэлгээ хийх)

Тэд ажлын дэвтрийг хаагаад ширээний ирмэг дээр тавив.

Одоо замаа тодорхойлъё. Үүний тулд бидэнд бөмбөрцөг хэрэгтэй. Залуус аа, бөмбөрцөг гэж юу вэ? (Хүүхдийн хариултыг сонсдог). Дэлхийн бөмбөрцгийн хойд хэсгийг хэн надад харуулж чадах вэ? (Оюутнууд хойд бүсийг харуулдаг, хэрэв үгүй ​​бол багш өөрөө харуулдаг)

Слайд №6

Та баавгайнууд хүйтэн, цас, мөстэй газар амьдардаг гэж хэлсэн болохоор дэлхий дээр маш хүйтэн газар байдаг - энэ бол Хойд мөсөн далай юм.

Слайдын дугаар 7

Том Хойд мөсөн далайн нэг хэсэг нь мөс, цасаар бүрхэгдсэн байдаг. Дэлхийн энэ хэсэгт байдаг Хойд туйл .

Слайд №8

- Хойд мөсөн далайн арлууд - Арктик . Энэ бүс нутаг нь цаг агаарын өвөрмөц онцлогтой. Энд өвөл урт, урт байдаг богино зуннар тэнгэрээс бараг гарахгүй цагаан шөнөтэй. Цас бараг орлоо бүх жилийн турш. 10-р сарын дунд үеэс 2-р сарын сүүл хүртэл урт хугацаа байдагтуйлын шөнө нар харагдахгүй байх үед. Энэ үед температур -60 градус хүртэл буурч болно.

Слайд №9

Гэхдээ өөр нэг хүйтэн газар байдаг - энэ бол Антарктид юм. Антарктид бол зузаан мөсөн давхаргаар бүрхэгдсэн асар том газар нутаг юм. Дэлхийн энэ хэсэгт байдагӨмнөд туйл .

Слайд №10

Өмнөд туйл дэлхийн бөмбөрцгийн доод өмнөд хэсэгт байрладаг.

Слайд №11

Антарктид хамгийн өмнөд хэсэгт оршдог бөмбөрцөг. Түүний газар бүтэн жилийн турш цасан бүрхүүлтэй байдаг. Антарктидад дэлхийн өмнөд туйл төдийгүй хүйтний туйл бий. Өвлийн улиралд агаарын температур -80 хэм хүртэл буурдаг. Эндхийн зун манай өвлийг бодвол хүйтэн байдаг.

За маршрут тодорхойлчихлоо. Би цагаан баавгай хаана амьдардагийг мэдэхийн тулд аялалд явж болох уу? Одоо би ширээн дээр шар жетонтой оюутнуудаас манай бүтээлч семинарт оролцохыг хүсэх болно. Бидний аяллын үеэр тэд бидний сурч мэдсэн амьтдыг амьдарч буй орчинд нь байрлуулах болно. За одоо явцгаая. Шидэт цэцэг бидэнд туслах болноC in д т болон руу - -тай д м болон в in д т болон руу .

5. Биеийн тамирын боловсрол .


Нисэх, нисэх, дэлбээ,

Баруунаас зүүн тийш

Хойд талаараа, урагшаа,

Буцаж ир, тойрог хий.

Газар хүрмэгцээ

Миний бодлоор удирдуулсан байх.

Хойд туйлд байх тушаал өгсөн.

(Оюутнууд ширээн дээрээ сууна)

6. Хичээлийн сэдвээр үргэлжлүүлэн ажиллах.

Слайд №12

Бидэнтэй уулзаж байгаа залуусаа хараарай? (Хүүхдийн хариултыг сонсдог)

Залуус аа, ухаант яст мэлхийгээс цагаан баавгайн талаар юу мэддэгээ хэлж өгөхийг хүсье?

Слайд №13

Цагаан баавгай - газрын хамгийн том махчин амьтдын нэг.

Түүний урт нь 3 м, жин нь 1000 кг хүрдэг.

Цагаан баавгай Арктикаас өөр хаана ч амьдардаггүй. Грек хэлээр арктус гэдэг нь баавгай гэсэн утгатай. Дэлхийн энэ бүс нутгийн нэр нь энд амьдардаг цагаан баавгайтай холбоотой гэж үздэг. Тэд бүх амьдралаа мөс, усанд өнгөрөөдөг. Цагаан баавгай нь цагт 4-5 километрийн хурдтай удаан хугацаанд сэлж, сайн шумбаж, усан дор хэдэн минут өнгөрөөх чадвартай. Энэ нь далайн хав, загас, шувуугаар хооллодог. Үр төлтэй болох үед тэр баавгай цасан агуй руу авирдаг. Дөнгөж төрсөн баавгайн бамбарууш нь дөнгөж төрсөн зулзагатай ижил хэмжээтэй. Бамбарууш томрох хүртэл баавгай цасан нүхнээс гардаггүй. Дургүй бор баавгай, цагаан баавгай өвөлждөггүй. Баавгай нь Улаан номонд орсон байдаг.

Ийм хүйтэн цаг агаарт бусад амьтад амьдарч чадна гэж та бодож байна уу? (Хүүхдийн хариултыг сонсдог)

Слайд №14

12-р хуудасны сурах бичгийн хавчуургыг нээ. Сайн хар. Дахин унш, Хойд туйлд хэн бидэнтэй уулздаг вэ? (скуа, цагаан баавгай, сагамхай, далайн хав, далайн хав).

Алс хойд нутгийн бусад амьтдын тухай ярихын тулд Мэргэн яст мэлхий рүү хандъя.

Слайд №15

Арктикт амьдардаг морж. Энэ аварга баавгайгаас айдаггүй. Хэдийгээр морж нь хурц, хүчтэй соёотой боловч энэ нь өөрөө хор хөнөөлгүй юм. Шавраас хясаа ухаж, агуулгыг нь идэхийн тулд түүнд соёо хэрэгтэй.

Слайд №16

Арктикийн өөр нэг оршин суугч - далайн хав. Тэр загас иддэг. Энэ далайн хав бол маш сайн сэлэгч, шумбагч юм. Тэр хөлний оронд сэрвээтэй. Далайн хав нь усан дор удаан хугацаагаар байж чаддаг ч түүнд агаар зайлшгүй хэрэгтэй байдаг тул үе үе гадаргуу дээр гарч агаарт ордог. Өвлийн улиралд усны гадаргуу хөлдөхөд амьсгал боогдохгүйн тулд амьтан толгойгоороо мөсийг эвддэг. Цагаан баавгайнууд далайн хавны нүхний ойролцоо хүлээж байна.

Слайд №17

Скуас цахлайтай төстэй боловч чавганы бараан өнгөөр ​​тэднээс ялгаатай.

Ихэнх скуагийн өвөрмөц шинж чанар нь хүчтэй сунасан төв сүүлний өд юм.

Слайд №18


Харин Шоргоолжны Асуултчинд нэг асуулт байна. Арктикийн амьтад, шувууд ийм хүнд нөхцөлд амьд үлдэхэд юу тусалдаг вэ?

Слайд №19

Арктикийн амьтад арьсан доорх өөхний том давхарга, арьсны зузаан давхарга, зузаан үслэг эсвэл ноостой байдаг.

Гэсэн хэдий ч Хойд туйлын эзэн нь мэдээж цагаан баавгай юм. Ингээд залуусын Мэргэн яст мэлхийд зориулан бэлтгэсэн цагаан баавгайн тухай шүлгийг хүргэж байна.(Хүүхдийн үзүүлбэр)

Нэг өглөө амьтны хүрээлэнд

Маргаан ноцтой, бүр халуун байна

Гэнэт хөршүүд эхлэв

- Хүрэн ба цагаан - хоёр баавгай.

- Найз минь, чи яаж цагаан болсон бэ?

Юу, чи шохойгоор бохирдсон уу?

-Чи бор уу?

Энэ бүхэн хөрсөнд дарагдсан уу?

Харж байна уу, баавгайнууд инээхгүй байна,

Тэдний үслэг өнгө нь миний санааг зовоож байна.

Хэн зурсан, хариулт өгөөч

Эдгээр баавгайнууд өөр өнгөтэй байна уу?

Залуус аа, надад хэлээч, цагаан баавгай хаана амьдардаг вэ? Дэлхий дээр харуулах. Одоо би чамайг ягаан жетонтой хүүхдүүдийн бүтээлч цехэд оролцохыг хүсэх болно. Цаашид аялж, өмнөд туйлд очиж үзэхийг санал болгож байна. Тэнд цагаан баавгай ч амьдардаг байх. Залуус аа, хэрэв бид өмнөд туйлд, Антарктидад орвол дулаан хувцас хэрэг болох уу? Тиймээс бид өөр нэг дэлбээгээсээ урж авдагC in д т болон руу а - -тай д м болон в in д т болон руу а мөн ид шидийн үгсийг хэлээрэй.

7
. Физкультминутка.

Нисэх, нисэх, дэлбээ,

Баруунаас зүүн тийш

Хойд талаараа, урагшаа,

Буцаж ир, тойрог хий.

Газар хүрмэгцээ

Миний зам байгаарай.

Болоорой гэж хэлээрэй Өмнөд туйл.


8. Хичээлийн сэдвээр үргэлжлүүлэн ажиллах.

Слайд №20

Биднийг оцон шувууд угтан авч байна. Ухаалаг яст мэлхий рүү буцаж орцгооё. Оцон шувуу гэж хэн бэ?

Слайд №21

оцон шувууд Антарктидын уугуул иргэд. Энэ шувуу нисч чадахгүй ч сайн сэлдэг гэдгийг та санаж байна. Оцон шувууд загас иддэг. Эмэгтэй оцон шувуу ганцхан өндөг гаргадаг. Оцон шувуунд үүр байдаггүй. Антарктидад үүнийг хийх боломжгүй тул эм оцон шувуу цорын ганц өндөгөө сарвуу дээрээ тавиад дээрээс нь биеэрээ бүрхдэг. Тиймээс өндөг нь дулаан байна. Оцон шувууд дэгдээхэйгээ гаргадаггүй, харин "зогсдог". Оцон шувууны эх өндөгийг "зогсож" байхад оцон шувууны эцэг хоолыг нь гаргаж аваад авчирдаг.

Харин залуус оцон шувууны тухай ямар шүлэг мэддэг вэ, Мэргэн яст мэлхийг сонсоорой.

Тэнгэрийн өндөрлөгөөс

Цахлай оцон шувууг дуудав:

"Тэд оцон шувуу, чамайг гэж хэлдэг ...

Шувуу бол ердөө хагас.

Шувуу гүйхэд тохиромжгүй

Эцсийн эцэст тэр нисэх ёстой!

Шувуу далавчаараа бахархдаг

Тэр далавчгүй бол үнэ цэнэгүй.

Мөн оцон шувууд бага зэрэг уй гашуу байдаг.

Тэр цахлайд хариулав:

"Манай тэнгэр бол далай,

Бид усан дор нисэж байна!"

Мөн Мэргэн яст мэлхий танд өмнөд туйлын амьтдыг харуулахыг хүсч байна.

Слайдын дугаар 22, 23, 24. (альбатрос, ирвэс далайн хав, мөсөн загас)

(Багш цагийг удирдан чиглүүлдэг, хэрэв хангалттай цаг байвал эдгээр амьтдын талаар товч мэдээлэл өгөх боломжтой, хэрэв хангалттай цаг байхгүй бол дэлгэцэн дээр харуулна уу)

Альбатрос. Альбатрос бол маш том, хүчтэй шувуу юм. Өдөртөө 1000 км хүртэл чөлөөтэй нисэх боломжтой. Энэ шувуу долоо хоногийн турш газрыг харахгүй, далайн давалгаан дээр бүх цагийг өнгөрөөх чадвартай. Альбатрос өндөр эрэг бүхий чулуурхаг арлууд дээр үүрээ засдаг. Тиймээс шувуу үр удмаа хуурай газрын янз бүрийн махчин амьтдаас аль болох хамгаалахыг хичээдэг. Эмэгчин нь эртэй хамт үүрээ засдаг. Энэ нь 25-30 см гүнтэй нүх бөгөөд хагас метр диаметртэй байдаг. Үүнийг өвс, хөвд, навчаар бүрхэнэ. Өндөг нь үргэлж нэг бөгөөд том байдаг.

Далайн ирвэс. Энэ нь толботой арьс, мөн маш махчин зан авираас болж нэрээ авсан. Ирвэс далайн хав нь маш дэгжин биетэй бөгөөд усанд маш хурдтай хөгжих боломжийг олгодог. Далайн ирвэс 300 метрийн гүнд шумбах чадвартай.Тэр далайн хав, оцон шувууг байнга агнадаг. Эрэгтэйчүүдийн жин 270 кг орчим байдаг бол эмэгтэйчүүдийнх 400 кг хүрдэг.

Мөсөн загас. Мөсөн загас нь маш амттай, зөөлөн цагаан махтай. Энэ загас нь жижиг загасаар хооллодог ёроолын том махчин амьтан юм. Мөсөн загасны амьдрах орчны гүн нь 5-аас 800 м хүртэл байдаг.

Залуус аа, надад хэлээч, өмнөд туйлд цагаан баавгай байдаг уу? Бид тэднийг харсан уу? (хүүхдийн хариулт).

За тэгээд бидний аялал дуусч сургууль руугаа буцах цаг боллоо. (Багш өөр нэг дэлбээ урж, үгсийг хэлдэг)

Газар хүрмэгцээ

миний бодлоор байх.

Сургуулийн ширээний ард байгаарай гэж хэлээрэй.

9. Хичээлийг дүгнэх.

Тэгэхээр цагаан баавгай хаана амьдардаг вэ? Мэргэн яст мэлхий танд маш сонирхолтой асуулт бэлдсэн: Цагаан баавгай оцон шувууг агнадаг эсэхийг бодоод үз дээ? » Энэ асуултад хариулахын өмнө эдгээр амьтад хаана амьдардагийг санаж байна уу?

Слайд №25

Цагаан баавгай оцон шувууг агнадаггүй, учир нь эдгээр амьтад амьдардаг өөр өөр газар нутагДэлхий.

Хичээлээс дүгнэлт хийцгээе. (слайдын дугаар 26)

10. Тусгал.

Энд бидний аялал өндөрлөв. Манай хичээл таалагдсан уу?

Бүтээлч байдал, сонирхолтой хариулт өгсөн бүх залууст баярлалаа.



Өмнөх нийтлэл: Дараагийн нийтлэл:

© 2015 .
Сайтын тухай | Харилцагчид
| сайтын газрын зураг