гэр » Hi-Tech » Эргэн тойрны ертөнц гэж юу вэ. Эргэн тойрны ертөнц гэж юу вэ? Амьд ба амьгүй байгаль, түүний объектууд

Эргэн тойрны ертөнц гэж юу вэ. Эргэн тойрны ертөнц гэж юу вэ? Амьд ба амьгүй байгаль, түүний объектууд

Дэлхий 1 зэрэглэлтэй.

Юу дэлхий.

Хичээлийн дугаар 1.

Сэдэв: Эргэн тойрны ертөнц гэж юу вэ.

Хичээлийг зохион байгуулах хэлбэр (хичээлийн төрөл): судалгаа, тоглоомын үйл ажиллагааны элемент бүхий хичээл.

Хичээлийн төрөл: танилцуулах хичээл, шинэ хичээлийн сэдэвтэй танилцах хичээл.

Хичээлийн зорилго:

    "Эргэн тойрны ертөнц" эрдэм шинжилгээний сэдэв, амьд ба амьгүй биетүүдийн талаархи анхны санааг нэгтгэх.

    Сургалт, судалгааны идэвхтэй үйл ажиллагаанд оролцох замаар сэтгэцийн үйл ажиллагаа, чадвар, сэдэл өгөх хандлага, бүтээлч судалгааны сэтгэлгээг бүрдүүлэх, хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.

    Ёс суртахууны болон хүсэл зоригийн чанарыг төлөвшүүлэх, боловсролын нөхцөл байдалд зан авираа хянах чадвар.

Үндсэн ойлголтууд: хүрээлэн буй ертөнц: байгалийн ертөнц, юмсын ертөнц, хүмүүсийн ертөнц.

Мета сэдвийн холболтууд: эргэн тойрон дахь ертөнц, iso.

Нөөц: оюутнуудын ажлын дэвтэр, сурах бичиг, өнгийн харандаа, хот, усан доорх ертөнц, цөөрмийн дэргэдэх охидын 3 зураг; вагон ба байгалийн объект, зүйл, хүмүүс.

Төлөвлөсөн сургалтын үр дүн, үүнд. UUD үүсэх:

    Эргэн тойрон дахь ертөнцийн тухай, амьд ба амьгүй биетүүдийн тухай ойлголттой болох, "Яагаад эргэн тойрны ертөнцийг судлах шаардлагатай байна вэ?" Гэсэн асуултанд ойролцоогоор хариулах.

    Амьд ба амьгүй биетүүдийн онцлог шинж чанарыг мэдэх.

    Энгийн ажиглалт хийх, амьд ба амьгүй биетүүдийг харьцуулах, багшийн эсвэл үлгэрийн баатрын энгийн асуултуудад жижиг өгүүлбэр хэлбэрээр хариулах, багшийн зааврыг дагаж мөрдөх чадвартай байх.

    Нөхдүүдтэй хамгийн энгийн байдлаар хамтран ажиллах чадвартай байх дүрд тоглох тоглоомуудмөн энгийн яриа хэлцэл хийх.

1. Хувийн УУД: шинэ сэдвийг сонирхож, өөрийн амьдарч буй ертөнцийг судлах хэрэгцээг тодорхойлох;

2. Зохицуулах УУД: багшийн зааврын дагуу ажлын байрыг зохион байгуулах; боломжтой бол өөрийнхөө болон найзынхаа ажлыг үнэлэх; багшийн удирдлаган дор даалгавраа биелүүлэх төлөвлөгөөг тодорхойлох.

3. Танин мэдэхүйн УУД: сурах бичигт болон ажлын дэвтэр; объект, объектыг харьцуулах: нийтлэг ба ялгааг олох; чухал шинж чанарууд дээр үндэслэн объектууд, объектуудыг бүлэглэх; сонссон зүйлийг давтах, хичээлийн сэдвийг тодорхойлох; багшийн удирдлаган дор дүгнэлт гаргах.

4. Харилцааны UUD: хичээлд харилцан яриа өрнүүлэх, багшийн асуултанд хариулах, сонирхсон асуудлаар асуулт боловсруулах; бусдын яриаг сонсож, ойлгох.

7. Тусгал. Хувийн UUD

UUD байгуулагдсан

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

1. Байгууллагын мөч

Харилцааны UUD

Багш хүүхдүүдтэй мэндчилж, тэдний мэндчилгээг инээмсэглэн хүлээн авч, амьсгалын бясалгалын тусламжтайгаар аливаа хурцадмал байдлыг арилгадаг. Хүүхдүүдийг бэлддэг

БАГШ. Өглөөний мэнд хүүхдүүд ээ! Хичээлдээ хамтдаа бэлдэцгээе - гараа дээш өргөөд, гүнзгий амьсгаа аваад, гараа хэдхэн секундын турш барьж, дараа нь огцом доошлуулаад бага зэрэг урагш бөхийлгөж, гүнзгий амьсгаа ав. Тэгээд одоо бүгд хичээл дээр ажиллахад тохиромжтой байх тул суух болно.

Хүүхдүүд багштай баяр хөөртэй мэндэлдэг амьсгалын дасгалмөн ажлынхаа байранд сууна. Үүний зэрэгцээ тэд ая тухтай, гэхдээ хүлээн зөвшөөрөгдсөн байрлалыг судалж үздэг.

2. Анхан шатны мэдлэгээ бодит болгох.

Хувийн UUD

Яриа халаах. Багш сурагчдыг харилцан яриа хэлбэрээр оролцуулдаг.

-Хичээл дээр хэн таны туслах болно гэж та бодож байна вэ?

Зөвлөгөө оньсого.

Энд хамгийн анхны туслах байна:
Тэр ухаалаг, үнэнч
Хичээл ширээн дээр унах болно
Хараач, тэр танд бүх зүйлийг хэлэх болно!

-Манай сурах бичгийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Энэ бол бидний судлах сэдвийн нэр юм.

Ажлын дэвтэртэй танилцах.
.

Багш, нөхөр, гэртээ, ээж ээ.

Энэ бол заавар юм!

Дэлхий.

Хүүхдүүд үүнийг гартаа авч, хавтасыг нь шалгаж үзээрэй.

3. Зорилгоо тодорхойлох, урам зориг өгөх.

Зохицуулах UUD

-Хүрээлэн буй ертөнцөд бидний анхны хичээл дээр юу хэлэлцэх талаар ярилцъя.

-Хүрээлэн буй ертөнц гэж юу вэ?

-Яагаад гэнэт үүнийг судлах шаардлагатай байна вэ?

4. Хүүхдүүд шинэ мэдлэг олж авах

Танин мэдэхүйн UUD

Хувийн UUD

БАГШ. Одоо анхны туслахаа ашиглацгаая - хуудсан дээрх хичээлийг нээнэ үү. Зургийг нарийвчлан авч үзье.
Багш шүлэг уншдаг.
БАГШ.
Эргэн тойрноо хар даа, найз минь!
Та гол, ой, нуга,
Шувуудын сүрэг, онгоц,
Энэ нь нислэгээр явсан.
Тэнгэр, үүл, салхи,
Дахин гол, голын нуга!
БАГШ. Бид "Эргэн тойрны ертөнц" хэмээх шинэ академик сэдвийг судалж эхэлж байна. Зургийг дахин эргэцүүлэн бод, цонх руу хар, эргэн тойрноо, бодож, надад хэлээч, чиний эргэн тойрон дахь ертөнц юу вэ? Юу, хэн хүрээлэн буй ертөнцийн нэг хэсэг вэ?

ОЮУТАН. Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц бол бидний эргэн тойронд байгаа зүйл, бидний эргэн тойрон дахь зүйл юм. Эдгээр нь өөр өөр амьтан, объект, амьтан, тэнгэр, үүл, мод, байшин, хүмүүс юм.
БАГШ. За залуусаа! Сайн хийлээ! Мөн та эргэн тойрныхоо ертөнцийг ажиглаж, судалж, судалж сурахыг хүсч байна.

Бидний эргэн тойрон дахь дэлхийн хичээл дээр бид яагаад өдөр шөнө дагаж байгааг олж мэдэх болно. Жилд хэдэн өдөр байдаг вэ? Яагаад улирал солигддог вэ? Ургамал хэр олон янз байдаг амьтны ертөнцДэлхий? Хүн гэр бүлээрээ амьдрах нь яагаад маш чухал вэ? Хүний гар ямар гайхамшгийг бүтээж чадах вэ?

Тоглоом бол аялал юм.

1 -р эгнээ ой руу явдаг.

2 -р эгнээ нь усан доорх ертөнц рүү явдаг.

Манай хотыг тойрон алхах 3 эгнээ.

- Тэнд харсан байгалийн объектуудыг жагсаана уу?

-Нэг удаа, хоёр, гурав - аяллаас буцаж ирэв. Залуус та маш ажигч байсан тул эргэн тойрныхоо олон объектуудыг нэрлэжээ.

Эхний үр дүнг тоймлоё.

-"Эргэн тойрны ертөнц" сэдэвт юу судалдаг вэ?

Оюутнууд сурах бичгээ нээгээд зургуудыг үзэж байна.

Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц бол бидний эргэн тойронд байгаа зүйл, бидний эргэн тойрон дахь зүйл юм. Эдгээр нь өөр өөр амьтан, объект, амьтан, тэнгэр, үүл, мод, байшин, хүмүүс юм

Сурагчид эргэн тойрныхоо хэд хэдэн зүйлийг жагсааж болно.

1 -р эгнээ: охин, цөөрөм, нугас, мод, өвс бүхий нугас.

2 -р эгнээ: далайн одод, ургамал, шүрэн, ёроол, ус.

3 -р эгнээ: барилга, дөрвөлжин, цэцэг, мод.

Эргэн тойрны ертөнцийн сэдэв нь байгалийн ертөнц, юмсын ертөнц, хүмүүсийн ертөнцийг судалдаг.

5. Анхдагч бэхэлгээ.

Зохицуулах UUD

Харилцааны UUD

P -ийн сурах бичгийн дагуу ажиллана уу. 5Z

Даалгавар: Зургийг хоёр бүлэгт хуваана. Шийдвэрээ тайлбарлана уу. Та сануулга ашиглаж болно.

-Зурган дээрх зүйлсийг жагсаана уу.

-Та тэднийг ямар хоёр бүлэгт хуваах вэ? Яагаад?

-Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц гэж юу вэ гэсэн асуултанд бүрэн хариулт өгөхийг хичээе.

1 хариултын сонголт: амьд ба амьгүй мөн чанар.

Сонголт 2: байгалийн ертөнц, хүмүүсийн ертөнц, юмсын ертөнц.

Сурах бичгийн дагуу: бидний эргэн тойрон дахь ертөнц бол бидний эргэн тойрон дахь зүйл юм: байгаль, хүмүүс, хүний ​​бүтээсэн бүх зүйл.

Энэхүү тодорхойлолтыг илүү үнэн зөв гаргаж чаддаг хүүхдүүдийн хариултыг үнэлдэг.

6. Бие даасан ажил хийх.

Харилцааны UUD

Танин мэдэхүйн UUD

Хувийн UUD

4-5-р хуудасны ажлын дэвтэрт АЖИЛЛАХ

4 -р хуудасны 1 -р даалгавар.

-Ангайн амьтадтай холбоотой өнгө.

Нүд, гарны биеийн дасгал.
БАГШ. Бид тантай сайн ажилласан бөгөөд таны нүд, гар бага зэрэг амрах ёстой. Бид тэдний ажлын байрнаас босч, ширээг нь орхиж, бариулыг дээш нь өргөж, доошлуулав. Бид гурван удаа давтана. Одоо гараараа эргүүлэхийг хичээцгээе: урагш, хойш. Бид гараа хажуу тийш нь сунгаж, тохойгоороо бөхийж, эргүүлэв: нааш, хойш, одоо гараа хажуу тийш нь тарааж, гараараа эргүүлнэ: нааш, урагш. Одоо бид гараа тавиад бага зэрэг сэгсрэв. Нүдээ аниад зөөлөн далайн эрэг дээр байна гэж төсөөлөөд гараа бүлээн усанд хийж, сойзоо уснаас гаргаж аваад дуслыг нь салгахыг хичээгээрэй. Сайн хийлээ! Одоо цонх руу сайн харцгаая том модсургуулийн хашаанд мод руу харахаа больж, чанга дуугаар 10 хүртэл тоол. БОЛЖ БАЙНА УУ! Одоо нүдээ аниад дахиад 10 хүртэл тоол.

Хүүхдүүд багшийн зааврыг дагаж мөрддөг: гараа эргүүлэх, тохойгоороо бөхийсөн гараа эргүүлэх, гараа сэгсрэх, нүдээ аних.

5 -р хуудсан дээр гүйж байна. дэвтэр.

-Зургийг хоёр бүлэгт нэгтгэх. Сонголтоо тайлбарлана уу.

Тоглоом "Галт тэрэг рүү чиргүүлтэй чиргүүл".

Амьд ба амьгүй мөн чанар.

Би галт тэрэгний хоёр оюутныг самбар дээр дууддаг. Хүүхдүүд суудлаасаа зургаа харуулж, зүтгүүрүүд чиргүүл цуглуулдаг.

БАГШ. Сайн байна уу залуусаа! Үнэн, бид байгальд байдаг бүх объектыг хоёр хувааж болно том бүлгүүд- амьд байгалийн объект ба амьгүй байгалийн объект.

Цэцэг, эрвээхэй, гацуур, мөөг.

Хосоороо ажиллана: "Хөрштэйгээ зөвлөлд".

Аяга таваг - амьгүй байгаль, амьд байгалийн бусад объект.

Тэд бие даан идэвхтэй байдаг.

Тоглоомын үеэр өөрийгөө болон нөхдүүдээ хянах.

Самбар дээрх дээжийн хяналт.

Харилцааны UUD -Хичээл дээр та ямар шинэ зүйлийг сурч мэдсэн бэ?

Хэнд хэцүү байсан бэ? Сонирхолтой байна уу? Таны хийсэн ажлын үнэлгээ.

Миний бодлоор, "Эргэн тойрны ертөнц" гэсэн ойлголт нь маш олон талтаймөн хүн бүр өөр өөрөөр танилцуулдаг. Миний хувьд, биднийг хүрээлж буй ертөнц сонирхолтой, гайхалтай гэж би боддог бөгөөд би үүнд амьдарч байгаадаа баяртай байдаг.

Биднийг хүрээлж буй ертөнц

Эргэн тойрны ертөнц гэж юу вэ? Нэг хүний ​​хувьд тийм байх болно орон зайЭнэ нь түүнийг шууд хүрээлдэг, өөр нэг зүйл бол Орчлон ертөнц... Үүнийг хэлэхийн тулд энгийн хэл, энэ бол бидний эргэн тойрон дахь бүх зүйл юм:

  • хүн төрөлхтний бүтээсэн бүх зүйл;
  • Амьд байгаль;
  • амьгүй мөн чанар.

Гэсэн хэдий ч дэлхий зөвхөн гайхалтай төдийгүй гайхалтай юм бидний төсөөлж байснаас ч илүү гайхалтай... Маш олон тооны амьтан, үзэгдэл, ургамал байдаг бөгөөд тэдний оршин тогтнохыг ихэнх хүмүүс огтхон ч сэжиглэдэггүй.

Эргэн тойрны ертөнцөд гайхалтай

Мадагаскар бүрэн амьдардаг гайхалтай примат - өө... Түүний жаахан болохоор хачин харагдаж байна, нутгийн иргэд түүнээс маш их болгоомжилдог. Тэдний итгэл үнэмшил энэ амьтныг түүнтэй холбодог муу ёрын сүнснүүд ба муу сүнснүүд... Хэрэв та энэ амьтантай уулзвал жилийн дотор үхэл зайлшгүй давах болно гэсэн дохио байдаг.


Хамгийн нууцлаг үзэгдлүүдийн нэг - мөлхөгч чулууАНУ -ын хуурай нуурын ёроолоос олдсон. Чулууг тусламжгүйгээр нүүлгэх нь эргэлзээгүй, гэхдээ энэ нь хэрхэн болсныг хэн ч хараагүй хэдэн жилд нэг удаа нүүх... Эрдэмтэд үүнийг өөрчлөгдсөний улмаас боломжтой гэж үзэж байна температурын горим.


Кокосын наймалжЭнэ нь хавч хэлбэрийн хамгийн том төлөөлөгч гэж тооцогддог бөгөөд урт нь ихэвчлэн 35 сантиметр хүрдэг. Тэр газар дээр, нүхэнд амьдардаг, тэр өөртөө кокосын навчнаас зөөлөн "өдтэй ор" зохион байгуулдаг.


Хамгийн гайхалтай модгариг ​​дээр - баобаб... Энэ модны өвөрмөц чадвар бол эрч хүч юм: хэрэв та холтосоо авбал шинэ мод хамгийн богино хугацаанд ургах болно. Торхны зузаан нь ихэвчлэн 10 метр хүрдэг, мөн хөвөн шиг мод чийг шингээдэг. Мод хэдэн мянган жил амьдрах чадвартай гэж үздэг боловч үнэн хэрэгтээ үүнийг батлах боломжгүй юм. жилийн бөгж байдаггүй.


Ант-Пандатолботой баавгайтай огт хамаагүй Гадаад төрх... Үнэндээ, энэ бол шоргоолж ч биш, мөн түүний биеийг бүрхсэн олон үстэй тул Германы хорхойг заримдаа "хилэн шоргоолж" гэж нэрлэдэг. Бусад зөгий шиг, энэ "шоргоолж" хатгаж магадгүй, а таагүй байдалхэдэн цаг үргэлжилнэ.

Хичээлийн зорилго:

  • байгалийн олон янз байдал, түүний ангиллын талаар оюутнуудад танилцуулах;
  • байгаль дахь харилцаа, хүний ​​үнэ цэнийг авч үзэх;
  • байгалиа хүндлэх сэтгэлгээг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

  • диаграм - дэмжлэг, карт;
  • сурах бичиг, ажлын дэвтэр, (амьд ба амьгүй байгалийн объект).

Хичээлийн үеэр

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Хичээлийн сэдэв, зорилгын талаархи харилцаа холбоо. Багш шүлэг уншдаг.

Зүгээр л сүм байдаг
Шинжлэх ухааны сүм байдаг.
Мөн байгалийн сүм байдаг -
Ой мод гараа сунгаж байна
Нар, салхи руу.
Тэр өдрийн аль ч цагт ариун,
Халуун хүйтэнд бидэнд нээлттэй
Энд орж ирээрэй, жаахан зүрх сэтгэлтэй байгаарай
Түүний бунханг бүү гутаа.

Багш. Залуус аа, юу гол санааэдгээр мөрүүд? Та өнөөдөр юу гэж бодож байна илтгэл байх болнохичээл дээр? ( Байгалийн тухай.)

Багш.Зөв, бидний хичээлийн сэдэв бол "Байгаль" юм. Өнөөдөр бид байгалийн олон янз байдал, түүний ангилалтай танилцах болно. Байгалийн харилцаа, хүний ​​амьдрал дахь ач холбогдлыг авч үзье.

II. "Байгалийн олон янз байдал ба түүний ангилал" сэдвээр ажиллах.

Багш. Байгаль гэж юу вэ? ( Биднийг хүрээлж байгаа, хүний ​​гараар бүтээгүй бүх зүйл.)

Зургийг дэлгэц дээр харуулав: машин, гол, бороо, нар, үнэг, сарнай, хус, байшин, ном, телевиз.

Багш.Таны олж харсан зүйлийг байгальтай холбож болох, хүний ​​гараар бүтээсэн зүйлийг юу гэж бодож байна вэ? ( Хүний гараар хийсэн объектыг устгадаг.)

- Байгалийн үлдсэн объектуудын нэрийг уншина уу ( бороо, цэцэг, үнэг гэх мэт.).

- Тэднийг ямар хоёр бүлэгт хувааж болох вэ? ( Амьд ба амьгүй байгалийн объектууд дээр.)

- Картуудыг бөглөж, эдгээр объектуудын нэрийг хүссэн бүлэгтээ бичээд, өөр гурван жишээг гаргаж ирээд бичээрэй.

Амьд байгаль Амьгүй байгаль

Багш. Залуус аа, амьд биетүүд амьгүй байгалийн биетүүдээс юугаараа ялгаатай вэ? ( Амьд биетүүд эсвэл организмууд амьдарч, амьсгалж, хооллож, өсч, хөгжиж, үр удмаа төрүүлж, үхдэг.)

Багш. Судалж буй тусгай шинжлэх ухаан байдаг зэрлэг ан амьтанҮүнийг биологи гэж нэрлэдэг. Энэ үг нь "биос" - амьдрал "бадамлянхуа" - шинжлэх ухаан гэсэн хоёр грек үгнээс гаралтай.

Байгаль дээр биологичид бүх амьд зүйлийг ид шидийн хаант улс болгон хуваажээ.

Хүснэгтийг тодруулсан болно.

Хаант улсууд.

Ургамал Амьтад Мөөг ?

Эдгээр хаант улсуудын объектуудыг үүсгэж, нэрлэ. ( Хүүхдүүдийн хариулт.)

Гэхдээ энэ нь бүгд биш юм. Таны бодлоор ямар хаант улс оршин тогтнож чадах вэ? ( Хүүхдүүдийн хариултыг сонсдог.)

Багш.Жижиг организмууд хаа сайгүй, хаа сайгүй байдаг. Тэдгээрийн асар их нь хоол хүнс, агаарт, объект дээр байж болно. Тэд бол бактери юм. Тэднийг зөвхөн микроскопоор харах боломжтой - 5 -р ангид ажиллах томруулдаг төхөөрөмж.

III. Зангуу.

Материалыг нэгтгэхийн тулд залуус 1, 2, 4 -р хуудасны ажлын дэвтэрт байгаа даалгаврыг гүйцэтгэдэг.

IV. Биеийн боловсрол: "Амьд ба амьгүй".

Багш энэ үгийг дууддаг, хэрэв энэ нь амьд байгалийн объект гэсэн утгатай бол хүүхдүүд байрандаа үсэрч, амьгүй байгалийн объектыг дууддаг бол хүүхдүүд squats хийдэг гэх мэт.

V. "Байгалийн хүмүүсийн утга учир" яриа.

Багш. Хүн амьд эсвэл амьгүй байгальд харьяалагддаг уу? ( Хүн бол амьд байгальд харьяалагддаг.)

- Залуус аа, сайхан цэцэг түүж, ой модыг огтолж, амьтдыг устгаж байгаа хүн эх орноо ядууруулдаг тухай та бодож байсан уу? Эцсийн эцэст ой мод, нуга, тэдний оршин суугчид бол манай нутгийн гоо үзэсгэлэн юм. Яагаад, ой руу орж байна. Бид "Ойгоо хамгаалаарай!" гэсэн тэмдгийг харж байна. ( Хүүхдүүдийн хариулт.).

- Амрагчид өөр өөр байдаг: сайн хүмүүс байдаг, залуу мод түүдэг, бут бутладаг, хагарсан шил үлдээдэг, хамгийн аймшигтай нь гал түлдэг хүмүүс байдаг. Санаж байна уу! Ойн хамгийн муу дайсан бол гал! Мөн бид байгальд хор хөнөөл учруулах тусам манай гариг ​​дээр амьдрах нь улам бүр дордох болно. Яагаад? ( Хүүхдүүдийн хариултыг сонсдог.) Дүгнэлт хийх. Байгаль юуны эх сурвалж вэ? ( Диаграмыг тодруулсан болно.)

  1. Байгаль бол агаар, хоол хүнс, усны эх үүсвэр юм.
  2. Бид ойд ирээд түүний ургамал, амьтныг биширдэг гэж төсөөлөөд үз дээ. Танд ямар мэдрэмж төрж байна вэ? ( Бид түүнд дуртай.) Тиймээс энэ бол эх сурвалж юм гоо сайхан
  3. Амралт, гоо сайхан, цэвэр агаар, цэвэр ус, эрүүл хоол хүнс - энэ бүхэн бол эрүүл мэндийн баталгаа юм.
  4. Ойд ирэхэд та модны хугарсан мөчрийг харав. Та яаж үргэлжлүүлж байна вэ? ( Би мөчир зангидах болно.) Ойд амарсны дараа танд жүүсний хоосон хайрцаг, лааз, уут байсаар байна. Та юу хийх вэ? ( Хогийн саванд хаяхын тулд би өөрөө авч явна.) Байгальд хандах сайн, хариу үйлдэлтэй хандлага нь юуны эх сурвалж вэ? ( Сайхан сэтгэл.)
  5. Байгалийг судалж үзэхэд шоргоолж хэрхэн үүрээ засдаг, яагаад цас орж, нар гэрэлтдэг, уулс яагаад сүйддэгийг бид мэднэ. Байгалийн энэ эх сурвалжийг нэрлэдэг танин мэдэхүй
  6. Зөвхөн гоо үзэсгэлэн, сайхан сэтгэл, мэдлэг биднийг хүрээлж байдаг төдийгүй бидний бүтээсэн зүйл бол эх сурвалж юм эдийн засгийн үйл ажиллагааны материал.

Vi. Хичээлийн хураангуй.

Зэрлэг ан амьтдын ертөнц үзэсгэлэнтэй бөгөөд хүмүүс түүний нэг хэсэг юм. Бид хамтдаа хамгаалах ёстой, энэ агуу ертөнцийг сурах хэрэгтэй! Түүнгүйгээр яруу найраг, урлаг, амьдрал байхгүй болно. Нэг хүн ойд мөрөө үлдээдэг, зуун хүн мөрөө үлдээдэг, мянган хүн цөл орхидог.

Байгаль нь гайхалтай олон янз байдаг. Үүнийг амьд ба амьгүй гэж хуваадаг. Амьд байгаль нь хаант улсуудад хуваагддаг: ургамал, амьтан, мөөг, бактери. Байгалийн хувьд бүх зүйл хоорондоо холбоотой байдаг. Хүмүүс хүрээлэн буй байгальгүйгээр амьдарч чадахгүй.

"Эргэн тойрны ертөнц" сэдэв бага сургуульхөгжлийн суурийг тавьдаг танин мэдэхүйн сонирхолхүүхдүүд ийм байгалийн болон Нийгмийн шинжлэх ухаан, газарзүй, биологи, физик, хими, түүх, нийгмийн шинжлэх ухаан гэх мэт. Энэ сэдэв нь дахин судалж, байгалийн түүхийн өмнөх сургуулийн хичээлд нэмэлт болсон. Энэ нь хүүхдүүдийг бидний амьдарч буй хүрээлэн буй ертөнцийг цогцоор нь, оновчтой ойлгоход заах зорилготой юм.

Энэхүү сэдэвчилсэн хэсэгт хичээл, төслийн үйл ажиллагаа, нэгдсэн хичээл, гадуурх үйл ажиллагаабага сургуульд дэлхий даяар. Үзүүлсэн сэдвийн хүрээ маш өргөн. Энэ нь бүгдийг хамардаг сургалтын хөтөлбөрМэдээжийн хэрэг бөгөөд үүгээр хязгаарлагдахгүй.

Эргэн тойрны ертөнцөөс авсан хичээлийн жишээ - багш нарт туслах.

Хэсэг хэсгүүдэд багтсан болно:
Хэсгүүдийг багтаасан болно:

320-ийн 1-10-ны нийтлэлийг үзүүлж байна.
Бүх хэсгүүд | Дэлхий

Орос хэл, дэлхийн эргэн тойрон дахь хичээлийн шүүмжлэлийн сэтгэлгээний арга техникСинквайн бичих хүлээн авалт. Тэнд болж буй өөрчлөлтүүд орчин үеийн боловсролзаах, хүмүүжүүлэх шинэ технологийг ашиглах асуудлыг нэн тэргүүнд тавьж байна. Орос хэлний хичээл дээр уран зохиол унших, хүрээлэн буй ертөнц, шинэ мэдлэг эзэмших үе шатанд та ...

"Эртний Оросын үеийн эртний Славуудын амьдрал" 4 -р ангийн гадаад ертөнцийн талаархи хичээлийг хөгжүүлэх.Сэдэв. Эртний Славуудын амьдрал. Зарим үед Эртний Орос. Зорилтот: боловсролын: оюутнуудад Эртний Орос, Оросын ноёд, эртний Славуудын амьдрал, тэдний шашны тухай ойлголтыг бий болгох; хөгжиж байна: оюутнуудын аман яриа, төсөөлөл, уран зөгнөл, түүнтэй ажиллах чадварыг хөгжүүлэх ...

Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц - "Замын тэмдгийн орон руу аялах". 2.4 ангийн тоглоомын технологийг ашиглан хүрээлэн буй ертөнцийн хичээлийн хураангуй

"Замын тэмдгийн орон руу аялах" нийтлэл. Хичээлийн тойм ... ""Старопольская дунд сургууль" хотын боловсролын байгууллага Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц: 2, 4 -р ангийн тоглоомын технологийг ашиглах хичээл Бэлтгэсэн, удирдсан: багш бага ангиудХозяинова Е.В. Зорилго: 1. Сурагчдын зам дээр биеэ авч явах дүрмийн талаарх мэдлэгийг өргөжүүлэх. 2. Өөрийгөө хүндлэх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх ...

"MAAM-pictures" зургийн номын сан

"Оросын алтан бөгж" 3 -р ангийн гадаад ертөнцийн хичээлийн тойм."Оросын алтан бөгж" сэдвээр хичээлийн хураангуй Зорилго: иргэний өвөрмөц байдлын үндэс суурийг бүрдүүлэх, эх орноороо бахархах мэдрэмж. Зорилго: 1. Алтан бөгжний хотуудын тухай хүүхдүүдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх. 2. Хотыг гол үзмэрээр нь таньж, үржүүлж сурах ...

Гадаад ертөнцөд хийх "Ухаалаг сонголт", 4 -р анги, эргэн тойрон дахь ертөнц, UMK A. A. Pleshakova, M. Yu. Novitskaya ("Perspective") "Ухаалаг сонголт" шалгалт 1. Оросын баптисм хэдэн онд болсон бэ? а) 862 онд б) 1157 онд в) 988 онд 2. Русийг баптисм хүртсэн Киевийн агуу хунтайж. a) Ханхүү Владимир b) Ханхүү Юрий Долгоруки c) Мэргэн хунтайж Ярослав 3. Өдөр ...

4 -р анги "Москвагийн хаант улсын эхлэл" хүрээлэн буй ертөнцөд хийсэн шалгалтын ажилУМК А.А.Плешаков, М.Ю.Новицкая Баталгаажуулалтын ажил "Москвагийн хаант улсын эхлэл" Овог _ 1. Их гүнгийн сэнтий хэрхэн залгамжлагдсан бэ? _ 2. Оросын ард түмэн яагаад хүн амгүй газар руу хээр тал руу, Донын голын арлууд руу, Волга Жигули уул руу дүрвэв? _ _ 3. Чөлөөт хүний ​​нэр юу байв ...

Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц - "Өөрийн гараар хэрэгтэй бүтээгдэхүүн" 1 -р ангийн гадаад ертөнцийн талаархи хичээлийн хураангуй.

Сэдэв: "Ашигтай бүтээгдэхүүнийг өөрийн гараар хийх" Зорилго: - Хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагаа явуулах чадварыг хөгжүүлэх. Зорилго: 1. Судалгааны үйл ажиллагааг ашиглан сүү ямар ашиг тустай болохыг олж мэдэх хүүхдийн бие... 2. Дэмжих ...

"Эргэн тойрны ертөнц" сэдвээр анги танхимд судалгааны ур чадварыг бий болгох онолын үндэс.Боловсролын судалгааны үйл ажиллагааны асуудал гүн гүнзгий үндэстэй. Гадаадын багш нар (Ж.- Ж. Руссо, И. Песталоцци, Ф. Дистервег, Г. Кершенштейнер, Ж. Дьюи, С. Френе) судалгаа, нээлт хийснээр хүүхдийг ертөнцийг танин мэдүүлэхийг дэмжих санааг илэрхийлсэн. Орос улсад энэ байр суурь ...

Эргэн тойрны ертөнц гэж юу вэ? Нэгдүгээр ангид сурч буй хүүхэд хүртэл хариулж чаддаг энгийн асуулт мэт санагдах болно. Гэсэн хэдий ч жаахан гүн ухах нь зүйтэй бөгөөд бодит байдал дээр бүх зүйл илүү төвөгтэй байдаг. Ахмад, боловсролтой хүн байх тусам түүний хариултын хувилбар илүү хэцүү болно.

Үүний шалтгаан нь хүн төрөлхтний хувьслын замд хийсэн оюуны асар том үсрэлт юм. Шашны олон хөдөлгөөн, философийн сургууль, шинжлэх ухааны онолууд бидэнд энэ асуултын хариултын тайлбарыг өөрийн үзэмжээр өөрчлөх боломжийг олгосон юм. Тиймээс, бидний эргэн тойрон дахь ертөнц бодит байдал дээр юу болохыг олж мэдэхийг хичээцгээе.

Үнэн энгийн байдлаар

Эхлээд бид энэ асуудлыг орчлон ертөнцийн нарийн ширийн зүйлийг судлахгүйгээр энгийн хүний ​​логикоос үндэслэн авч үзэх болно. Тиймээс бидний эргэн тойрон дахь ертөнц бол биднийг хүрээлж буй орон зай юм. Яг энэ мөчид анхны маргаантай мэдэгдлүүд гарч ирэв.

Хэрэв та үүнийг олж мэдвэл нэг орон зайг нөгөөгөөс нь тусгаарлах хил хязгаарыг тоймлох нь нэлээд хэцүү юм. Эцсийн эцэст энэ бүх мэдлэгийг олон тэрбум хүний ​​оюун ухаанд цэгцлэх тодорхой стандарт байдаггүй. Үүнтэй холбогдуулан хэрэв бид эргэн тойрныхоо ертөнц гэж юу вэ гэсэн ердийн асуултыг асуувал өөр өөр хариулт авах болно.

Жишээлбэл, зарим хүмүүсийн хувьд энэ нь тэднийг шууд хүрээлсэн орон зай байж магадгүй юм. Бусдын хувьд бүх зүйл хамаагүй илүү төвөгтэй бөгөөд энэ ойлголтоор тэд манай гаригийг тэр байтугай Орчлон ертөнцийг илэрхийлдэг.

Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц: зэрлэг ан амьтад

Гэсэн хэдий ч олон янзын хариултыг үл харгалзан тусдаа бүлэг болгон ялгах боломжтой хариултууд байдаг. Энэ нь бага зэрэг ялгаатай байсан ч гэсэн нийтлэг санаа руу хөтлөх зарим ижил төстэй зүйл байсаар байгаатай холбоотой юм.

Ялангуяа олон хүмүүс бидний эргэн тойрон дахь ертөнц бол бидний эргэн тойрон дахь бүх амьд биетүүд гэдэгт итгэдэг. Үүнтэй ижил ой, талбайнууд, гол мөрөн, цөлүүд. Амьтан, ургамлыг энэ ертөнцийн салшгүй нэг хэсэг тул энд бас оруулсан болно.

Философичдын нүдээр хүрээлэн буй ертөнц юу вэ?

Философич, теологичид энэ асуудлыг илүү гүнзгий авч үздэг. Эцсийн эцэст тэдний хувьд манай ертөнц бол илүү төвөгтэй бодит байдлын нэг хэсэг юм. Ойлгомжтой байхын тулд юмсын өнөөгийн дарааллын талаархи тэдний үзэл бодлын үндсэн шинж чанаруудыг авч үзье.

Шашны дагуу бидний бодит байдал бол хүмүүс өөрсдөдөө зориулж бэлтгэсэн замын зөвхөн нэг хэсэг амьдардаг газар юм. Өөрөөр хэлбэл, бидний эргэн тойрон дахь ертөнц бол илүү ихийг хамарсан дэлгэц юм сайхан газар- Диваажин.

Философичдын хувьд тэд энэ асуултын хариултыг томъёолоход илүү тодорхой бус байдаг. Сургуулиас хамааран сэтгэгч хүрээлэн буй ертөнцийн тухай ойлголтыг янз бүрээр тодорхойлж чаддаг. Зарим хүмүүсийн хувьд энэ бол материаллаг газар, хоёрдугаарт сүнслэг газар, гуравдугаарт өмнөх хоёр газрын нэгдэл юм.



Өмнөх нийтлэл: Дараагийн нийтлэл:

© 2015 он .
Сайтын тухай | Харилцагчид
| сайтын газрын зураг