гэр » Бусад » Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын ахлах бүлгийн хичээлийн хураангуй "Хоёрдугаар сар. "Хоёрдугаар сар - сүүлийн сар" сэдвээр орос хэлний хураангуй 2-р сар бол өвлийн сүүлийн сар юм.

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын ахлах бүлгийн хичээлийн хураангуй "Хоёрдугаар сар. "Хоёрдугаар сар - сүүлийн сар" сэдвээр орос хэлний хураангуй 2-р сар бол өвлийн сүүлийн сар юм.

Сэдэв: "Хоёрдугаар сар- өнгөрсөн сарөвөл."

Зорилтот:Өвлийн тухай хүүхдийн мэдлэгийг тодруулах, системчлэх.

Даалгаварууд:

боловсролын: хүүхдүүдэд өвлийн улирлын чухал шинж тэмдгүүд, 2-р сарын онцлог шинж чанаруудыг тодруулах, байгальд гарсан өөрчлөлтийг амьтан, шувуудын амьдралтай уялдуулах, түүнд дасан зохицох арга барилыг нэгтгэх;

боловсролын: нотолгоонд суурилсан яриа, логик сэтгэлгээ, төсөөллийг хөгжүүлэх; Сурах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх: анхааралтай сонсох, асуултанд хариулах, нэмэлт зүйл хийх чадвар.

Залруулга хөгжүүлэх: анхаарал, санах ойг засах, нарийн моторт ур чадвар.

боловсролын: сонирхлыг хөгжүүлэх байгалийн ертөнц, түүний мэдлэг, байгальд анхаарал халамж тавих хүсэл эрмэлзэл.

Хичээлийн явц.

Цагаан цас сэвсгэр

Агаарт эргэлдэж байна

Мөн дэлхий чимээгүй байна

Унаж, орондоо ор.

Мөн өглөө цастай

Талбай нь цагаан өнгөтэй

Хөшиг шиг

Бүгд хувцасласан...

Залуус аа, би та нарт ямар улирлын тухай шүлгийг уншсан бэ?

Шүлэг өвлийн тухай гэдгийг яаж таасан бэ?

*Одоо ямар улирал вэ?

*Одоо өвлийн хэдэн сар вэ?

Эхний сар бол арванхоёрдугаар сар, хүмүүс үүнийг "гунигтай" гэж нэрлэдэг - гунигтай, наргүй сар, богино өдөр, урт шөнө.

*Өвлийн хоёр дахь сар гэж юу вэ?

Хоёр дахь сар бол 1-р сар - хүйтэн жавар ширүүн, хүйтэн жавар хагарч, цас хөл дор тогтох болно. Ард түмэнд 1-р сарыг "догшин" гэж нэрлэдэг.

*Гурав дахь сарын нэр юу вэ?

Өвлийн сүүлчийн сар бол харамсалтай

Хамгийн богино нь...

(Хоёрдугаар сар)

Хоёрдугаар сарын гурав дахь сар бол өвлийн сүүлчийн сар юм. Цасан шуурга, цасан шуурга өндөр цасан шуургыг шүүрдэж, хүчтэй салхигазар цас жолоодох. Эрт дээр үед 2-р сарыг "цасан хүн" гэж нэрлэдэг байв.

Хоёрдугаар сард өдөр уртасдаг уу? Та энэ сарын талаар юу мэдэх вэ? Энэ бол өвлийн сүүлчийн сар юм. Энэ бол жилийн хамгийн богино хугацаа юм. Энэ нь 28 эсвэл 29 хоногтой.

Мөн энэ үед цасан шуурга, цасан шуурга ихэвчлэн тохиолддог.

Цасан шуурга, цасан шуурга гэж юу вэ? Видео үзэх.

Цасан шуурга, цасан шуурга бол өвөл юм байгалийн үзэгдлүүд.

"Цасан шуурга", "цасан шуурга" гэсэн үгс ямар үгнээс гаралтай гэж та юу гэж бодож байна вэ? Цасан шуурга, цасан шуурга нь "өшөө авалт", "буржгар" гэсэн үгнээс үүссэн. Салхи нь зам, талбайн дагуух цасыг шүүрдэж (цасан шуурга) эсвэл түүнийг өргөж, цасан шуурга (цасан шуурга) болгож болно.

Хүчтэй цасан шуургыг цасан шуурга эсвэл цасан шуурга гэж нэрлэдэг.

Салхины тоглоом. Амьсгалын дасгалууд

Даалгавар 1: "Алхах хувцас өмс"

Залуус аа, өвлийн зугаалгаар явахдаа юу өмсөх хэрэгтэй вэ?

Хувцас, гутал.

-Өвлийн хувцасны зүйлсийг нэрлэ.

Өдөн хүрэм.

Комбинзон.

Дулаан өмд.

Ноосон оймс.

Бариу.

Сүлжмэл цамц.

бээлий, бээлий.

-Сайн хийлээ. Одоо би танаас өвлийн гутлыг нэрлэхийг хүсч байна.

Гутал.

Гутал.

Хуучны гуталтай танилцах - эсгий гутал.

-Гайхалтай. Өвлийн малгайг нэрлэ.

Үслэг малгай, ороолт, берет, сүлжмэл малгай.

Үхсэн ороолтны үзүүлэн.

Даалгавар 2: "Надад нэг үг хэлээрэй" үгийн тоглоом

Залуус аа, ирээд цонхоор хараарай. (Хүүхдүүд босдог). Өглөө эрт босоод цонхоор хараад гайхсан. Зимушка өвөл, чи юу хийсэн бэ?

Өвөл хүйтэн жавартай ирсэн, тэгээд л ... - (хөлдөв).

Шохойн цасан шуурга ба бүх замууд - (дээш шүүрэв).

Гол нь мөсөөр хучигдсан бөгөөд бүгд ... - (хөлдөөсөн).

Өвөл цасан шуурга гэж нэрлэгддэг бөгөөд энэ нь ... - (сэлж).

Замын цасны нунтаг бүгд ... - (нунтаг).

3 даалгавар: "Дуурайлган дасгал"

Хүлээлгийн өрөөнд янз бүрийн ааштай хүүхдүүдийг дүрсэлсэн зурагт хуудас өлгөөтэй байна.

"Энд - өвлийн илбэчин мод, бутыг цагаан хувцас өмсөж, газрыг гялалзсан, мөнгөөр ​​цацав. Амьсгалахад хялбар, сайн. (баяр хөөр),

"Гэхдээ ууртай өвөл - хөгшин эмэгтэй шувууд, хүмүүс, амьтдыг хөлдөөж, гол мөрнийг мөсөөр хүлэв. (Уйтгар гуниг).

Хэдийгээр өвөл хөлдөж, бүх зүйлийг бүрхсэн ч бид үүнээс айхгүй, хамтдаа зугаалах болно.

4 даалгавар:"Хүрчээр мэдэх" тоглоом

Нүдээ аниад гараа сунга.

Таны алганд ямар зүйл байна вэ? (цас)

Тэр ямар санагдаж байна вэ? (хүйтэн, нойтон, зөөлөн, шаржигнуур, наалдамхай)

Чи гартаа цасан ширхгийг барьж үзсэн үү?

Цасан ширхгийг барих. (Цасан ширхгүүдийг цагаан цааснаас хайчилж авсан)

Цасан ширхгийг хараад, алхаж байхдаа бидний харж байсан цасан ширхгийг санаарай. Тэд ямархуу харагдах вэ? (одууд дээр)

Цасан ширхгийг дүрсэлцгээе. Тэр юу вэ? Үг-тэмдэг олох. (Цагаан, үзэсгэлэнтэй, сийлбэртэй, хэврэг, хүйтэн, мөнгөлөг, гялалзсан, гайхалтай, хүйтэн жавартай, сэвсгэр, том, жижиг)

Даалгавар 5: "Цасан бөмбөг" тоглоом

Багш хүүхэд бүрт цасан бөмбөгийг ээлжлэн өнхрүүлж, асууна.

Ямар цасан бөмбөг вэ? (Эмзэг)

Ямар цасан ширхэг вэ? (Цагаан, сэвсгэр, агаартай, гайхалтай, зөөлөн, өргөст, сийлбэртэй)

Ямар цасан шуурга вэ? (Том)

Өвөл гэж юу вэ? (Сайхан, хүйтэн, мөнгөлөг)

Ямар цасан шуурга вэ? (цасан шуурга)

Мөс гэж юу вэ? (Хүйтэн, ил тод)

Ямар хүйтэн жавар вэ? (гялалзсан, мөнгөлөг)

Цасан эмэгтэй гэж юу вэ? (том)

Ямар цас вэ? (Хөнгөн, шаржигнуур, цагаан, хүйтэн, зөөлөн, сэвсгэр)

Ямар цасан бөмбөг вэ? (Дугуй, зөөлөн)

Цасан бөмбөгөөр юу хийж болох вэ? (Цасан шуурга)

Даалгавар 6: "Надад нэг үг хэлээрэй" тоглоом.

Өвлийн улиралд эргэн тойрон дахь бүх зүйл цагаан сэвсгэр цасаар хучигдсан байдаг.

"Цас" гэдэг үгээр тоглоцгооё.

(багш шүлэг уншиж, хүүхдүүд "цас" гэсэн үгтэй холбоотой үгсийг нэмдэг. Хүүхдүүд хөгжиж буй "tulle-цас" дор хивсэн дээр сууна.)

Чимээгүй, нам гүм, зүүд шиг,

Газар унана ... (Цас.)

Тэнгэрээс хөвсгөр гулсаж байна -

Мөнгөлөг ... (Цасан ширхгүүд.)

Замууд дээр, нуга дээр

Бүх зүйл буурч байна ... (Цасан бөмбөг.)

Энд хүүхдүүдэд зориулсан хөгжилтэй зүйлс байна -

Бүх зүйл илүү хүчтэй ... (Цас.)

Бүгд гүйж байна,

Хүн бүр тоглохыг хүсдэг ... (Цасан бөмбөг.)

Яг л цагаан хүрэм шиг

Хувцасласан ... (Цасан хүн.)

Цасан баримлын хажууд -

Энэ охин ... (Цасан охин.)

Цасанд хараарай -

Улаан хөхтэй ... (Bullfinches.)

Үлгэрт гардаг шиг, зүүд шиг

Дэлхийг бүхэлд нь чимэглэсэн ... (Цас.) "

ФИЗМИНУТКА

Даалгавар 7: Цэвэр хэл "Өвөл"

Ок-ок-ок - бага зэрэг цагаан цас орсон,

Эг-эр-эр - бүх зүйл цагаан цасаар бүрхэгдсэн байв.

Ки-ки-ки - бид цасан бөмбөг тоглох дуртай.

Рай-ри-ри - Би уулнаас чарган дээр өнхрдөг.

Лу-лу-лу - Би цастай өвөлд дуртай.

Даалгавар 8: "Амьтад өвлийн улиралд хэрхэн өвөлждөг вэ"

Өвөл бас амьтад руу дайрсан боловч тэд айсангүй: зарим нь дулаан үстэй дээлтэй, баавгай нь үүрэнд сарвуугаа сорж, хэрэм нь хонхорхойд самар хаздаг. Тийм ээ, энд тэд өөрсдийнхөө тухай ярьж байна.

Баавгай: Би өвөлдөө цасан шуурганы дор байна

Би цасан овоохойд унтдаг.

Зүүдэндээ зөгийн бал зүүдлээрэй.

Хавар ирэхэд сэрээрэй.

Зараа: Хүүхдүүд ээ, намайг сонс.

Өвөл би ч гэсэн баавгай шиг унтдаг.

Би зун ан хийсэн:

Мөөг хайж, хулгана барьсан.

Үүний тулд би амрах хэрэгтэй

Би ядарсан, ядарсан.

Хэрэм: Би, хэрэм, өвөлжөө:

Би гадуур хувцсаа сольж, нөөцөлсөн

Би хөндийг навчаар дулаацуулж,

Өвөл намайг дулаацуулахын тулд.

Бөжин: Өвөл гэхэд би, Бөжин, саравчтай.

Мөн үслэг дээлний өнгө өөрчлөгдсөн.

Би өвлийн улиралд саарал байж чадахгүй

Би цасанд харагдах болно.

Чоно: Би байна саарал чоно. Би багцлаад алхаж байна.

Муу байх, өлсөхгүй байх -

Би ан хийдэг, ан хийдэг, би ядрахгүй,

Өвлийн улиралд хоол хүнс авахад хэцүү байдаг.

Үнэг: Би зальтай үнэгний луйварчин.

Миний үс сэвсгэр, үзэсгэлэнтэй, дулаахан.

Өвлийн хүйтэнд ашиг олохын тулд -

Би тосгонуудын хажуугаар ой дундуур тэнүүчилж байна.

*Өвлийн улиралд ямар амьтан унтдаг вэ?

* Зараа юу иддэг вэ?

* Өвөл унтдаггүй баавгайг юу гэдэг вэ?

(Өвөл унтдаг амьтад сандал дээр суудаг)

* Хүүхдүүд ээ, хэдэн амьтан үлдсэнийг тоолоорой?

* Амьтдын аль нь эхний, сүүлчийнх вэ?

*Хэрэв хэрэм явбал хэдэн амьтан үлдэх вэ?

*Үслэг дээлийг хэн улбар шараас саарал болгож өөрчилдөг вэ?

*Яагаад хэрэм сүүлтэй байдаг вэ?

*Хамгийн том амьтан хэн бэ?

*Ямар амьтан боогдоод тэнүүчилж байна вэ?

* Туулайны дайснууд хэн бэ?

*Зэрлэг эсвэл гэрийн тэжээвэр амьтдын аль нь илүү хялбар амьдардаг вэ? Яагаад?

Амьдралын 5 шинж тэмдэг.

9. даалгавар: "Бамбаруушийг нэрлэ"

Хүүхдүүд бамбаруушийг лавлах зургуудаас олдог:

Үнэг - бамбарууш

чоно - бамбарууш

Хэрэм - хэрэм

Туулай - туулай

Баавгай - бамбарууш

10. даалгавар Тоглоом - "Хэн яаж хөдөлдөг вэ?"

туулай үсрэх

Баавгай - сэгсэрнэ

Үнэг - гэтэж байна

Хэрэм - үсрэх

Чоно архирч байна.

11. даалгавар: "Хэний байшин?"

Соронзтой ажиллах

12. даалгавар: "Цасан хүмүүсийн ялгааг олох"

(Соронзон самбар дээр 2 цасан хүн)

Залуус аа, тэдгээрийн ялгааг олцгооё.

13. даалгавар:

Тэмдэглэлийн дэвтэртэй ажиллах

*Өвдөхөд юу хэрэгтэй вэ?

(Юуны өмнө өвлийн улиралд аюулгүй байдлын дүрмийг дагаж мөрдөх)

* хувцсыг тайлж болохгүй;

* малгайгаа бүү тайл;

* цас идэж болохгүй;

* амандаа мөс авч болохгүй;

* цас, мөсөн дээр сууж болохгүй;

* та металл дээр хэлээ түрхэж болохгүй;

* та явган хүний ​​замын дундуур алхах хэрэгтэй;

* та чарга дээр зогсож чадахгүй;

*нүүр рүү цас хаяхыг хориглоно.

Залуус аа, энэ бол сүүлчийн навч байсан, хус тусалсанд баярлалаа. Тэр чамд бэлэг үлдээсэн. Ингэснээр бид амралтанд хурдан хүрэх болно.

*Өвлийн ямар баярыг та мэдэх вэ?

(12-р сарын 31 - Шинэ жил, 1-р сарын 7 - Христийн мэндэлсний баярын тод баяр, 2-р сарын 23 - Эх орон хамгаалагчдын өдөр.) 2-р сарын сүүлчээр хүмүүс өвөлдөө баяртай гэж хэлж, хавар угтахад бэлддэг.

Нэгтгэх.

Өнөөдөр юу хэлэлцсэн бэ? Хичээл таалагдсан уу? Та юу санаж байна вэ?

Хичээлийн зорилго: 2-р сарын чухал шинж чанаруудын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг тодруулах: салхи шуурга, цасан шуурга шуурч, шөнөдөө хүчтэй цасан шуурга шуурдаг, гэхдээ өдөр ихсэж, нар илүү олон удаа гардаг; .

Доктор Эйр зочлохоор ирдэг.

Доктор Эйр.

Одоо цасан шуурга, дараа нь цасан шуурга

Тэд манай тосгон руу нисэв.

Шөнөдөө хүйтэн жавар хүчтэй байдаг

Өдрийн цагаар дусал дуугарах нь сонсогддог.

Өдөр мэдэгдэхүйц өссөн.

За тэгээд хэдэн сар вэ?

(Хоёрдугаар сар.)

Ингээд өвлийн адаг сарыг хүлээлээ. Өвлийн саруудын дүү хоёрдугаар сар. Өвлийн сар, дундах ахыг нэрлэнэ үү. (Хүүхдийн хариулт.)

Хоёрдугаар сар салхи, цасан шуурга гэсэн хоёр найзтай. Салхи исгэрч, уйлж, эргэлддэг. Цасан шуурга нисч, бүх зам, замыг асар том цасан шуургаар дүүргэх болно - бүү гиш, дээгүүр бүү үср. Өвлийн хатан хаан гарахыг хүсэхгүй байна. Мөн ургамал хавартай уулзахаар аль хэдийн бэлтгэж байна. Нар дулаармагц бөөрийг нь нээж эхэлнэ. Хүн бүр хавар ирэхийг хүлээж байна.

Тоглоом "Тэмдэг сонгох".

IN.Хоёрдугаар сард ямар төрлийн цас (цасан шуурга, нар, хяруу, өдөр гэх мэт) вэ?

Доктор Эйр хүүхдүүдийг Сун эмчтэй уулзахыг урьж байна.

Сун эмч хүүхдүүдийг тоглохыг урьж байна. Тэднийг "Би зөвхөн сонсдог", "Би зөвхөн хардаг", "Би зөвхөн мэдэрдэг" шидтэн болгон хувиргадаг.

Шидтэний аялал тоглоом.

Хүүхдүүд өвлийн 2-р сард аялалд гардаг. Шидтэнгүүдийг асуултад хариулахыг урьж байна. "Би зөвхөн хардаг" шидтэнгүүдийн харсан зүйлийг, "Би зөвхөн сонсдог" шидтэнгүүдийн сонссон зүйлийг, "Би зөвхөн мэдэрдэг" шидтэнгүүдийн мэдэрсэн зүйлийг.

Доктор Нар, Доктор Ус, Доктор Агаар, Доктор Байгаль нар хүүхдүүдийг өвлийн талаар сурсан зүйлээ эргэн санахыг урьж байна.

Тоглоом "Өвлийн сарууд".

Эмч нар өвлийн сарыг дуудаж, хүүхдүүд түүний шинж тэмдгийг хэлэх ёстой.

Сайн эсвэл муу тоглоом.

Doctor Nature: "Өвөл эрүүл мэндэд ямар ашигтай (аюултай) вэ?"

Пхоёрдугаар сарын rimes

  • 2-р сарын эхэн үе илүү үзэсгэлэнтэй - хавар илүү үзэсгэлэнтэй байхыг хүлээ.
  • Хоёрдугаар сард хойд зүгийн хүйтэн салхи - ургац хураах хүртэл.
  • Дулаан 2-р сар хүйтэн жавартай хүйтэн хаварыг илэрхийлдэг.
  • Хоёрдугаар сарын манан нь бороотой жилийг зарладаг.
  • Хоёрдугаар сар хүйтэн, хуурай - наймдугаар сар халуун.
  • Хоёрдугаар сард моднууд дээр маш их хяруу байдаг - зөгийн бал маш их байх болно.

Сэдвийн хичээлийн хураангуй: "Хүйтэн өвөл явна."

Зорилтот: өвлийн тухай, амьтан, шувууд хүйтний улиралд амьдралд хэрхэн дасан зохицдог тухай хүүхдийн санаа бодлыг тодруулж, нэгтгэх, өвлийн байгалийн үзэсгэлэнт байдлын талаархи ойлголтыг хөгжүүлэх; диаграмм ашиглан үлгэр ярихыг заах.

үгсийн сангийн ажил: "цагаан ширээний бүтээлэг", цасан шуурга.

Тоног төхөөрөмж: зараа, томоохон театрын дүр; диаграмм бүхий хэв маягийн зураг; уран зураг намрын ой.

1 Орг. мөч.

Нэг хоёр гурав дөрөв тав,

Бид хөлөө дэвсдэг.

Нэг хоёр гурав дөрөв тав,

Бид алгаа ташина.

Нэг хоёр гурав дөрөв тав,

Бид цугларах болно.

Нэг хоёр гурав дөрөв тав,

Ажилдаа сууцгаая.

2 Сурган хүмүүжүүлэгч: "Өнөөдөр бид шидтэний тухай ярих болно. Энэ ямар ид шид вэ, таах:

Надад хийх зүйл их байна

Би бол цагаан хөнжил

Би бүх дэлхийг хамардаг

Би голын мөсийг цэвэрлэдэг,

Би талбайг гэртээ цайруулж өгдөг.

Миний нэр… (өвөл).

Тийм ээ, өнөөдөр бид тантай өвлийн шидтэний тухай ярих болно.

Өвөл гэж юу вэ? (цагаан, хүйтэн, цастай ...)

Зөвхөн өвлийн улиралд юу болдгийг санацгаая: "цагаан ширээний бүтээлэг бүхэлдээ талбайг бүрхсэн" - энэ юу вэ? (цас).

Ямар цас вэ? (цагаан, сэвсгэр, үслэг, цэвэрхэн ...).

Цасан шуурга гэж юу вэ? Цасан шуурга гэж юу вэ?

Мөн гол дээр "цэнхэр шил шиг гүүр" - энэ юу вэ? (мөс).

Ямар мөс вэ? (тунгалаг, гөлгөр, хэврэг…).

Өвөл ой ямар байдаг вэ? (унтаж, хөдөлгөөнгүй, үзэсгэлэнтэй ...).

С.Есениний шүлэг "Үл үзэгдэгчээр илбэдсэн ...).

Өвлийн өдрүүд. Аль нь? (богино, хүйтэн, хүйтэн, нартай ...).

Өвлийн улиралд ямар шувууд бидэнтэй хамт үлдсэн бэ? (бор шувуу, хөх, хэрээ ...).

Цагаан цастай хөнжил дээр өвлийн ойд ямар амьтдын ул мөрийг олж болох вэ? (туулай, хэрэм ...).

3 Сурган хүмүүжүүлэгч:"Сайн хийлээ! Гэхдээ миний ширээн доогуур хөөрч байгаа энэ хэн хөдөлж байна вэ?

Тийм ээ, энэ бол зараа! (Хүүхэлдэйн театрын дүр).

Сайн уу зараа! Чи яаж энд ирсэн юм бэ?

Зараа- Сайн уу! Улаан луйвар үнэг намайг сэрээгээд би усны булга савнаасаа гараад ... бүрмөсөн хөлдөв. Тиймээс би чам руу эргэв Цэцэрлэгдулаахан. Энд та бүгд өвлийн тухай ярьж байна, гэхдээ би өвөлжин унтдаг, энэ талаар юу ч мэдэхгүй. Залуус аа, надад түүний тухай ярьж өгөөч.

асран хамгаалагч: "Залуус аа, бид зараа өвлийн тухай хэлэх үү?".

Зөвхөн хэлэхээс гадна түүнд зориулж өвөл зурцгаая.

4 Хавтан дээр намрын ойн зургийг өлгөв. Ойролцоох нь амьтан, шувуудын зураг схемийг байрлуулсан хэв маягийн зураг юм.

Зараа, чи энэ ойг мэдэх үү?

зараа:"Намайг орондоо ороход тэр ийм байсан."

асран хамгаалагч: "Одоо залуус өвөл ямар байдгийг хэлэх болно."

Өвөл хэдэн сар байдгийг та мэдэх үү? Тэгээд тэднийг юу гэж нэрлэдэг вэ өвлийн сарууд?

5 Тоглоом. "Хүүхдүүд толгой дээрээ 1, 2, 3 гэсэн дугаартай малгайтай байдаг. Жолооч сарыг" 12-р сар" гэж нэрлэдэг - хүүхдүүд 1-ийн дугаарт карт бариад гарч ирээд энэ сарын тухай ярьдаг.

Арванхоёрдугаар сар бол өвлийн эхний сар юм.

Хусны мөчрүүд хөлддөг,

Хүйтэн хөлд шажигнана

За, баавгай тоохгүй байна:

Тэр үүрэнд удаан унтсан.

Арванхоёрдугаар сар - бүхэл бүтэн өвлийн хүйтэнд дэлхий хүйтэн байна.

Арванхоёрдугаар сар жил дуусч, өвөл эхэлнэ.

Нэгдүгээр сар бол жилийн эхэн, өвлийн дунд үе юм.

Нэгдүгээр сард нар нулимсаар инээмсэглэдэг.

Ойд цасаар хучигдсан толгодууд

Мөн гуу жалга бүрхэгдсэн байдаг.

Бөжин усны булга дээрээс үсрэв -

Чимээгүй. Хүйтэн. Бело.

Хоёрдугаар сар бол өвлийн сүүлчийн сар юм.

Хоёрдугаар сард өвөл анх удаа хавартай уулздаг.

Хоёрдугаар сар бол догшин сар юм гэж асуув.

Хоёрдугаар сард үдээс хойш гурван цаг нэмнэ.

Хоёрдугаар сар - цасан шуурга, хоёрдугаар сар - богогрей.

Хоёрдугаар сард ус оруулдаг, гуравдугаар сард усаа авдаг.

"Аймшигтай Вюговей алхаж байна

Хөмсөг хүртэл цасан малгайгаар,

Тэр ч байтугай чоно, дээрэмчин чоно.

Айж, чимээгүй.

зараа:"Би гурван сар унтсан бололтой."

Юу ч биш, зараа, залуус одоо чамд бүгдийг хэлэх болно, бүгд өвлийн тухай ярих болно.

6 Хүүхдүүд өгүүлбэрийг ээлжлэн дуудаж, нэгэн зэрэг тохирох зургийн диаграммыг зурган дээрх үүрэнд оруулна.

үлгэр жишээ.

"Өвлийн улиралд ихэвчлэн цас ордог. Цасан бүрхүүл нь мод, байшингийн дээвэр дээр байрладаг. Ойд цасан шуурга ургасан. Гол нь мөсөөр бүрхэгдсэн байв. Ойн мод унтдаг, харин амьтад унтдаггүй. Энд нэг туулай бутны дор чичирч байна. Гялссан улаан үнэг. Чоно гүйв. Хэрэм хонхойгоос гарч ирэв. Ойд шувууд сонсогдохгүй байна. Тэд хүмүүст ойртож нисэв. Хүмүүс тэдэнд зориулж тэжээгч өлгөжээ. Энд хэрээ, хит, бор шувуу, шаазгай, тоншуул. Эдгээр нь өвлийн шувууд юм. Хүүхдүүд хүйтэн жавараас айдаггүй. Тэд тэшүүрээр гулгаж, цанаар гулгаж, чаргаар гулгаж, цасан бөмбөг тоглодог."

Баавгай бичгийн цаасан дээр үлджээ.

асран хамгаалагч: "Яагаад баавгай үлдсэн юм бэ?" (тэр өвлийн улиралд унтдаг, бид түүнтэй ойд уулзахгүй).

7 Биеийн тамир: "Өвлийн зугаа цэнгэл".

Бид цасан бөмбөгийг зоригтойгоор тоглодог

Өө ямар наймаа вэ!

Бид цасан бөмбөг тоглохоос залхуурдаггүй.

Бид өдөржин тоглодог.

Алга таших! Битгий түр хойшлуул!

Та цасан бөмбөг тоглосон нь дээр!

Алга таших! Битгий түр хойшлуул!

Одоо над руу шид.

Хүйтэнд биднийг хөлдөөх болтугай

Бид одоо дулаарч байна

Бид хөлөө дэвсэж,

Бид алгаа ташина.

8 Дахин ярих.

Нэг хүүхэд эхэлдэг, дараагийнх нь үргэлжилдэг (3-4 хүүхэд).

9 асран хамгаалагч: "Заа, одоо чи өвөл гэж юу болохыг мэдэж байна уу? Жилийн энэ цаг танд таалагдсан уу? Та бусад зараа өвлийн тухай хэлж чадах уу?

Зараа хүүхдүүдэд үлгэрийг давтаж, хаврын ойд зочлохыг урьж байна.

Хүүхдүүдийн өвөл, өвлийн саруудын талаархи мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх шинж чанарууд; ажиглалтыг хөгжүүлэх; хүүхдүүдийг дүрслэн бодох, харсан, сонссон зүйлдээ дүн шинжилгээ хийх, тодорхой дүгнэлт гаргахыг заах; байгальд хайр, түүнийг хүндэтгэх.

Төлөвлөсөн үр дүн:Өвлийн өвөрмөц онцлогийг байгальд таних, өвлийн саруудад суралцах, багшийн тавьсан асуултанд чадварлаг, товч хариулж сурах.

Тоног төхөөрөмж: I. Шишкин "Өвөл" хуулбар; тоглогч; Тоглоомын "утгын дагуу нэмэх" гэсэн үгс бүхий картууд.

Урьдчилсан ажил:карт, хуулбар, Вивалдигийн "Улирал" зохиолыг бэлтгэх.

Хичээлийн төлөвлөгөө:

I. Ангийн зохион байгуулалт.
II. Хамтарсан материалыг давтах.
III. -тай танилцах шинэ сэдэв.
IV. Шинэ материал.
V. Физик минут.
VI. Нэгтгэх.
VII. Үр дүн.
VIII. Гэрийн даалгавар.

* Зураг дээр И.Шишкиний "Өвөл" уран зураг байна.

Хичээлийн үеэр

I.Зохион байгуулах цаг. Бие биетэйгээ мэндлэх замаар хүүхдүүдийн анхаарлыг төвлөрүүл.

Хүүхдүүдээ босоорой, өөрийгөө татаарай
Бас бие бие рүүгээ инээмсэглэ.
Үүний дараа хүүхдүүд ширээн дээрээ чимээгүйхэн сууна.

II.Өмнөх сэдвийг давтах. Хамарсан материалын талаар хэдэн асуулт асууж, гэрийн даалгавраа шалгана уу. Та идэвхтэй, хичээнгүй хүүхдүүдийг үнэлж чадна.

III. Хичээлийн шинэ сэдэв, удахгүй хийх ажилтай хүүхдүүдийг танилцуулах.
Хичээл Вивалдигийн "Дөрвөн улирал" зохиолыг сонсохоос эхэлдэг. Багш хүүхдүүдээс аяыг сонсохын тулд нүдээ анихыг хүснэ. Дараах асуултуудыг асууж байна: Та юу бодож байсан бэ? Тэд юуг төлөөлсөн бэ? Хичээлийн сэдэв, танилцуулсан даалгавруудыг зарлав. Эрхэм хүүхдүүд ээ, өвөл бол бидэнд олон сайхан өнгө, жавартай, хөгжилтэй өдрүүд, гэр бүлийн баярыг өгдөг жилийн гайхалтай цаг юм. Өнөөдөр бид энэ сайхан нүхний тухай ярих болно.

IV. Шинэ сэдэв

Өвөл ирлээ

Өвлийг эрт дээр үеэс дуу дуулж, энэ тухай үлгэр зохиож, шүлэг, зохиол бичсэн. Өвөл бол жилийн хамгийн гайхалтай, үзэсгэлэнтэй цаг үе учраас яаж өөр юм. Өвлийн хөгжилтэй тоглоомууд, хөгжилтэй цасан хүмүүсийг бид бүгд санаж байна. Оросын зураач И.И.Шишкиний "Өвөл" хуулбарыг авч үзье. Өвлийг ямар өнгөөр ​​дүрслэхийг анхаарна уу? Өвлийн улиралд ямар үнэр үнэртдэг вэ? Өвөл таны дотор ямар сэтгэл хөдлөлийг төрүүлдэг вэ? Яагаад? Багш хүүхдүүдийг "утгын дагуу нэмэх" тоглоом тоглохыг урьж байна. Оюутнуудад үг бүхий картыг үзүүлж, тэдний даалгавар бол "өвлийн" хэллэгийг гаргах явдал юм.

  • Өвөл (цастай, цасан цагаан);
  • Хүйтэн (шаржигнах, хүчтэй);
  • Цасан ширхгүүд (олон талт, гялалзсан);
  • Цасан шуурга (цас, өмнөд);
  • Мөс (хатуу, гулгамтгай);
  • Цас (гялалзсан, гялалзсан).
  • Цасан шуурга (өндөр, сэвсгэр)
  • Бульфич (улаан хөхтэй, уян хатан)

Хүүхдүүдээ магтаж, хамтдаа өвлийн тухай үлгэр зохиож, аль болох олон үг хэллэг, харьцуулсан эргэлтийг ашиглана. Үнэлгээ.

өвлийн сарууд

Багш хүүхдүүдийг оньсого таахыг урьж байна (өвлийн саруудын тухай).

Арванхоёрдугаар сар

Нэршдээ залуусаа
Сар энэ нууцад оршдог.
Түүний өдрүүд бүх өдрүүдээс богино,
Бүх шөнө, богино шөнө.
Талбай, нуга руу
Хавар болтол цас оров.
Зөвхөн бидний сар өнгөрөх болно -
Бид шинэ жилийн баяраа тэмдэглэж байна.

Эрт дээр үед арванхоёрдугаар сарыг вазелин гэж нэрлэдэг байсан бөгөөд энэ нь өөр ямар баяраар баялаг, энэ сард ямар онцлог шинж чанартай болохыг асуудаг. (Гэгээн Николасын өдөр, Католик Христийн Мэндэлсний Баяр, Шинэ жил)


В Физминутка.

Бяцхан хүүхдүүд том гацуур модтой. (хөлийнхөө үзүүр дээр зогсоод гараа сунгана)
Зул сарын гацуур мод нь гэрэл, бөмбөгөөр гялалзаж байна. (гараа шахаж, тайлах)
Өө тийм ээ, зул сарын гацуур мод, хараарай, хараарай. (алга таших)
Хүүхдүүд, зул сарын гацуур мод, гялалзах, гялалзах. (толгойн дээгүүр гараа, баруунаас зүүн тийш)
Зул сарын гацуур мод, биднийг битгий гомдоо.
Үстэй мөчир (тэд хуруугаараа заналхийлдэг),
Зүүгээ хүүхдүүдээс холдуул. (үсрэх)

Нэгдүгээр сар

Чихээ чимхэх, хамраа чимхэх.
Frost гутал руу авирдаг
Та ус цацна - энэ нь унах болно
Ус биш, мөс.
Шувуу ч нисдэггүй:
Шувуу хүйтэнд хөлддөг.
Нар зун болж хувирав.
Сарын турш юу гэж хэлэх вэ?
1-р сарыг Чех гэж нэрлэдэг байсныг бид нэмж, бид тухайн сарын өвөрмөц онцлог, амралтын тухай асуудаг. (Зул сарын баяр, Хуучин Шинэ он, Баптисм хүртэх)

Хоёрдугаар сар

Тэнгэрээс ууттай цас орж,
Байшингаас цасан шуурга гарч байна.
Тэр цасан шуурга, цасан шуурга
тосгон руу дайрав.
Шөнөдөө хүйтэн жавар хүчтэй байдаг
Өдрийн цагаар дусал дуугарах нь сонсогддог.
Өдөр мэдэгдэхүйц өссөн
За тэгээд хэдэн сар вэ?
Хоёрдугаар сарыг догшин гэж нэрлэдэг байсан тул сар болон түүний баярын хооронд ямар ялгаа байдгийг бид санаж байна. (Гэгээн Валентины өдөр, Эх орон хамгаалагчдын өдөр). Хүүхдүүдийг магтаж, саруудын нэрийг засч, санаж байхыг урь ардын шинж тэмдэг, хүмүүст яагаад хэрэгтэй байгааг олж мэд, амьдралаас жишээ тат.

  • Наймдугаар сард бид цуглуулж, өвлийн улиралд бид иддэг.
  • Зун нь чарга, өвлийн улиралд тэрэг бэлтгэдэг.
  • Өвөл бол зун биш, үслэг цув өмссөн байна.
  • Өвлийн цув, хүйтэн жавар нь хошигнол юм.
  • Зүлгүүрийн өвөл хөлдөх болно.
  • Арванхоёрдугаар сард жил дуусч, өвөл эхэлдэг.
  • Өвлийн улиралд энэ нь хөлдөж, чарганд гүйх болно.
  • Хэрэв хөх нь өглөө хашгирвал - хүйтэн жавартай байх.
  • Цасан дундуур цасан шуурга гүйдэг ч ямар ч ул мөр алга.
  • Хоёрдугаар сар сайхан цаг агаартай эхэлсэн бол хавар эрт, үзэсгэлэнтэй бай.

VI. Хамрагдсан материалыг нэгтгэх

  1. Өнөөдөр бид ямар улирлын тухай ярьж байна вэ? (өвөл)
  2. "Өвөл" гэсэн үгийн үсгийг сонгоно уу
  3. Өвлийн ямар саруудыг санаж байна вэ? (12-р сар 1-р сар)
  4. Сар бүр юугаараа онцлог вэ?
  5. Саруудын эртний нэрийг хэн санах вэ?
  6. Өнөөдөр бид ямар зураачтай уулзсан бэ, түүний бүтээлийг нэрлэ. (И. И. Шишкина "Өвөл")
  7. Бид ямар дуу сонссон бэ? Зохиогч нь хэн бэ? (Вивалдигийн дөрвөн улирал)
  8. Өвлийн байгалийн ямар үзэгдлүүдийг мэддэг болохыг санацгаая? (Гэсгээх, цас орох, цас орох, цасан шуурга, хяруу)
  9. Сар бүр ямар баяр тэмдэглэдэг вэ?
  10. Өвлийн улиралд ямар тоглоом тоглож болох вэ?
  11. Танай гэр бүлд ямар баяр тэмдэглэдэг вэ?

VII. Дүгнэж хэлэхэд хүүхдүүдэд баярлалаа. Тэдэнд хичээл таалагдсан эсэх, яг юу болохыг олж мэдээрэй. А.С.Пушкиний "Өвлийн үдэш" шүлгээс ишлэл авч хичээлээ дуусга.

Шуурга тэнгэрийг манан бүрхэж,
Цас эргүүлэх хуй салхи;
Тэр араатан шиг уйлах болно
Яг л хүүхэд шиг уйлах болно
Эвдэрсэн дээвэр дээр
Гэнэт сүрэл чимээ гарна,
Хоцорсон аялагч шиг
Манай цонх тогших болно.

Сурагчдыг үнэлж, өдрийн тэмдэглэл, тэмдэглэлд тэмдэглэ.

VIII. Гэрийн даалгавар - тэмцээнд зориулж цасан ширхгийг хайчилж, өвлийн тухай дөрвөлжин дүрсийг гаргаж ирээрэй.

Хичээл

ХОЁРДУГААР САР - ӨВЛИЙН СҮҮЛИЙН САР

Даалгаварууд: сурагчдын өвлийн талаархи мэдлэгийг тодорхой болгох, системчлэх; цас, мөсний шинж чанарыг тодруулах; хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: "Өвөл" зураг; байгалийн хуанли; сэдвээр дэмжих үгс; сэдэв дээрх дэмжлэгийн схемүүд; "Цасан шуурга" өгүүллэгийн лавлах зургууд.

Хичээлийн үеэр

I . Зохион байгуулах цаг

    Текстийг унших.

Тэнгэр бүрхэг байна. Тэнгэрт саарал үүлс бий. Цас орж байна. Газар дээр их хэмжээний цас овоолсон байна. Хүйтэн салхи үлээж байна. Салхи цасыг газраас өргөдөг. Энэ бол цасан шуурга юм.

Хүүхдүүд текстийг дарааллаар уншдаг. Дараа нь энэ нь хаагдаж, ижил төлөвлөгөөний зургуудыг самбар дээр тавьдаг. Багш сурагчдыг өгүүлбэрийн дарааллыг сэргээж, лавлах зургуудыг самбар дээр зөв байрлуулахыг урьж байна.

II . Хичээлийн сэдвийн танилцуулга.

    Та текстийг юуны тухай уншсан бэ? Жилийн аль цагт цасан шуурга болдог вэ? Өнгөрсөн хичээл дээр бид тантай хаашаа явсан бэ? Та юу харсан бэ?

    Та нарын хэд нь өнөөдрийн хичээл дээр юу ярихыг таасан бэ?

    Бидний хичээлийн сэдэв "2-р сар бол өвлийн сүүлчийн сар" юм. Бид байгалийн хуанли дээр хийсэн ажиглалтын үр дүнг нэгтгэж, өвлийн талаархи мэдлэгийг тодруулах болно.

III . Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах.

Байгалийн хуанли ашиглан харилцан яриа.

    Одоо хэдэн сар вэ? Өвлийн хуанлийн хуудсан дээр ямар мод зурсан бэ?

    Тэд яаж харагддаг вэ? Яагаад зарим нь нүцгэн, зарим нь ногоон өнгөтэй байдаг вэ?

    Газар, модон дээр юу байдаг вэ?

    Чи яагаад өвс, цэцэг харахгүй байна вэ?

    Хэзээ илүү их цас орсон бэ - 12-р сард эсвэл 1-р сард?

    Арванхоёрдугаар сард цаг агаар ямар байсан бэ? Нэгдүгээр сард? Хоёрдугаар сард?

    Нартай өдрүүд байсан уу? 12-р сард хэдэн нартай өдөр байсан бэ? Тэгээд нэгдүгээр сард?

    Аль өдрүүд илүү тэмдэглэгдсэн байна: цэлмэг эсвэл үүлэрхэг?

    Хичнээн салхитай өдрүүд байсныг тоол.

    Өвөл халуун байсан уу? Өвлийн улиралд хүмүүс хэрхэн хувцасладаг вэ?

    Гурван сар хүйтэн, жавартай байсныг хуанлиас яаж олж мэдэх вэ?

    Хүүхдүүд өвлийн улиралд гадаа юу хийдэг вэ?

    Та ямар шувууг харсан бэ?

    Өөр ямар шувууд өвөлждөг вэ?

    Эдгээр шувууд яагаад өмнө зүгт дулаан цаг агаар руу нисээгүй юм бэ?

    Шувууд юу идсэн бэ?

    Шавж хаана байна, яагаад эрвээхэй, шоргоолж харагдахгүй байна вэ?

    Ойн амьтад өвлийн улиралд юу хийдэг вэ?

    Өвлийн улиралд амьтан, шувууд амархан амьдрах боломжтой юу?

Хүүхдүүдийн хариулт.

    Тийм ээ, залуусаа, өвөл бол намар шиг биш, энэ бол хүн бүрийн хувьд, ялангуяа ойн амьтан, шувуудын хувьд жилийн маш хэцүү үе юм. Гэхдээ олон хүмүүс тэдэнд тусалдаг - тэд шувуу, орон гэргүй амьтдыг тэжээдэг; ойчид ойн оршин суугчдад анхаарал халамж тавьдаг - тэжээгч дээр өвс, давс цацдаг. Үүний зэрэгцээ өвөл бол жилийн маш сайхан цаг юм: эргэн тойрон дахь бүх зүйл цасаар цагаан, цэвэрхэн, сэвсгэр харагдаж байна. Цасан дахь шилмүүст мод онцгой үзэсгэлэнтэй.

Оюутнууд цаг агаарын тухай ярьдаг.

    Цонхоор хараад өнөөдөр цаг агаар ямар байгааг хэлээрэй. Зохиолд туслах схемийг ашиглах (нар, тэнгэр, газар, мод, хүмүүсийн хувцас, амьтдын амьдралын өөрчлөлт, шувуудын амьдралын өөрчлөлт, хүүхдийн үйл ажиллагаа)

Биеийн тамирын минут

Өнөөдөр өвлийн улиралд гэртээ орох үдэшлэг болж байна.Та бид хоёрыг зугаа цэнгэлд урьж байна.Энэ байшинг цасан шуургаар барьсан.Тэгээд ямар өндөр вэ? Энд ийм өндөр байна.Цагаан хаалганы дэвсгэр.Мөн өргөн нь хэд вэ? Энд өргөн байна.Хараач, тааз нь мөс юмӨндөр, өндөр, нэхсэн тор!Бид шатаар өгсөж байна.Хөлний дээгүүр, дээд талд.Бид өрөөнүүдийн хаалгыг онгойлгож,Баруун - алга таших, зүүн - алгадах.Сайн уу, өвөл!Та бол эзэгтэй, бөхийж:Өвлийн мэнд!

Өвлийн тухай ерөнхий хэлэлцүүлэг.

    Бид өвлийн тухай их ярьсан. Одоо оньсого тааж, хариултаа тайлбарла.

Надад хийх зүйл их байна:

Би бол цагаан хөнжил

Би бүх дэлхийг хамардаг

Би талбайг гэртээ цайруулж өгдөг.

Миний нэр...
(Өвөл)

Тройка, Тройка ирлээ,
Тэр гурвын адуунууд цагаан.
Чарганд хатан хаан сууж байна,
Белокоса, цагаан царайтай.
Тэр ханцуйгаа яаж даллав -
Бүх зүйл мөнгөөр ​​бүрхэгдсэн байв.

(Өвөл)

    Өвөл ямар хамаатай юм бэ? Тэр яагаад дэлхийг хөнжилөөр хучдаг вэ? Тэр ямар хөнжлөөр хучдаг вэ? Энэ нь юу гэсэн үг вэ: "Би байшин, талбайг цайруулдаг"? Та ямар гурвалсан тухай яриад байгаа юм бэ? Яагаад бүх зүйл мөнгөөр ​​бүрхэгдсэн байдаг вэ?

Нарны дундуур ямар одод халдаггүй вэ?

Пальто, ороолт дээр талбай цагаан болж,
Бүгдээрээ, зүсэж, чарга шажигнан,

Та гартаа ус авах уу? Гол мөрөн чимээгүй байна.

(Цасан ширхгүүд) (Өвөл)

    Би гартаа устай болох уу? Цасан ширхгүүд яагаад цуван дээр хайлдаггүй вэ?

    Талбай яагаад цагаан байдаг вэ?(Цасанд хучигдсан.) Чарга яагаад чичирдэг вэ?(Хүйтэн.) Гол мөрөн яагаад чимээгүй байна вэ?(Мөсөнд уясан.)

Гаргүй, гэхдээ зурдаг, Шинэ овоохой бол хүн бүрийн хоолны өрөө юм.

Шүд байхгүй, харин хаздаг. Тэрээр үйрмэгийг амтлахын тулд хооллохыг дууддаг.

(Хяруу) (Тэжээгч)

    Хэн, хаана зурдаг вэ? Ямар хаздаг вэ?

    Хүмүүс хэнд зориулж тэжээгч өлгөдөг вэ? Тэд юунд хэрэгтэй вэ

Самбаргүй, сүхгүй Зуны улиралд - саарал,

Гол дээгүүрх гүүр бэлэн боллоо. Өвлийн улиралд - цагаан.

Гүүр нь цэнхэр шил шиг:(Туулай)

Гулгамтгай, хөгжилтэй, хөнгөн.

(Мөс)

    Яагаад гулгамтгай вэ? Яагаад хөгжилтэй байдаг вэ?

    Яагаад туулай өвөлдөө цагаан, зун саарал өнгөтэй байдаг вэ?

    Энд төгсгөл ирж байна Хүйтэн өвөл. Өвөл бол дөрвөн улирлын нэг гэдгийг бид мэдсэн. Өвөлөөс гадна: ...(хавар) , … (зун) , … (намрын) . Өвөл үргэлжилдэг ...(3 сар) . Өвлийн эхний сар бол...(Арванхоёрдугаар сар) , тэгээд яв...(1-р сар) мөн сүүлийн, гурав дахь сар - ...(Хоёрдугаар сар) . Өвөл үргэлж хүйтэн байдаг. Өдөртөө үүлэрхэг. Цас орж байна. Мод нь нүцгэн байна. Газар цасаар хучигдсан байдаг. Гол мөрөн, цөөрөм мөсөөр хучигдсан байдаг. Хүмүүс дулаан хувцас өмсдөг. Амьтад дулаан үслэг эдлэл ургадаг. Шувууд өлсөж, хүмүүстэй ойртож суурьшдаг. Бид шувууг халамжилж, хүйтний улиралд амьд үлдэхэд нь туслах ёстой.

IV . Сурсан зүйлээ нэгтгэх.

\

Багш сурагчдыг түүхийг бичихийг урьж, тохирох үгсийг оруулав.

Хоёрдугаар сар бол өвлийн _________________ сар юм.

хоёр дахь, эхний, гурав дахь

Гадаа цаг агаар ______________________.

дулаан, хүйтэн, хүйтэн, халуун

Нар ______________ харуулж байна.

цөөн удаа, илүү олон удаа

Дээвэрээс ____________________ мөсөн бүрхүүлүүд.

дуслах, дүүжлэх

_________________ тун удахгүй.

хавар, намар, зун

Бичсэн текстийг оюутанд уншиж өгөх. Харилцан баталгаажуулалт.

В . Хичээлийг дүгнэж байна.

    Аль улирал дуусах гэж байна?

    Өвлийн саруудыг нэрлэ.

    Өвлийн улиралд байгальд юу тохиолддог вэ? Ямар моднууд вэ?

    Байшингийн дээвэр, газар дээр юу байдаг вэ?

    Хүмүүс өвлийн улиралд юу өмсдөг вэ?

    Өвлийн улиралд шувууд, амьтад хэрхэн амьдардаг вэ? Тэдэнд яаж туслах вэ?

    Та юу мэдэх вэ өвлийн тоглоомуудболон зугаа цэнгэл?

    Өвлийн амралтаа нэрлэ.



Өмнөх нийтлэл: Дараагийн нийтлэл:

© 2015 .
Сайтын тухай | Харилцагчид
| сайтын газрын зураг