гэр » Өндөр технологи » Орос хэлний s ба дараа нь c үсгийн хичээлийн танилцуулга. "s-ба дараа c" хичээлийн танилцуулга "I-s after c"

Орос хэлний s ба дараа нь c үсгийн хичээлийн танилцуулга. "s-ба дараа c" хичээлийн танилцуулга "I-s after c"

Анги: 5

Хичээлийн төрөл: шинэ мэдлэгийг өөртөө шингээх хичээл.

Үйл ажиллагааны зорилго: шинэ материалыг олж илрүүлэх, нэгтгэх ажлыг зохион байгуулах.

Хичээлийн зорилго: Сургуулийн сурагчдын соёлын чадамжийг бүрдүүлэх болон"С-ийн дараа I-Y үсэг" сэдвээр тэргүүлэх мэдлэгийн салшгүй систем.

Хүлээгдэж буй үр дүн: оюутнууд C-ийн дараа I-Y үсгээр үгсийг хэрхэн бичих талаар ойлголттой болно; онолын мэдлэгийг практикт хэрэгжүүлэх чадвартай болно: өгөгдсөн зөв бичгийн дүрмээр үг зөв бичих, текстээс харж, сонсох.

Хувийн UUD:

  • Бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх, орос хэлний үгсийн санд сонирхолтой байх;
  • Хичээлд эерэг хандлага, заах хэрэгцээг ойлгох;

Зохицуулалтын UUD:

  • Холимог үсгийн үзэгдлийг харьцуулах чадвар
  • Гүйцэтгэсэн үйлдлийн дарааллыг чангаар хэлэх.

– Харилцааны UUD:

  • Бодлоо уялдаатай илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх;
  • Сонсох, сонсох чадварыг хадгалах, хөгжүүлэх;

– Танин мэдэхүйн UUD:

  • Шинэ мэдээллийг задлах, өөрчлөх, хэрэгжүүлэх.

Хичээлийн тоног төхөөрөмж: компьютер , мультимедиа проектор, танилцуулга, чимэглэл, хассан үг /слайд дугаар 2/

Хичээлийн явц: / Слайдын дугаар 3 /

I. Багшийн танилцуулга:

  • Залуус аа, өнөөдөр бид аль хаант улсаар аяллаа дуусгаж байна вэ? / Үг бүтээх /.
  • Одоо чи надад үг бүтээх мастер юу хийдгийг баттай хэлж чадах уу? - /шинэ үг бүтээх/.
  • Юуны тусламжтайгаар?
  • Маргааш бид аяллаа дүгнэх болно, гэхдээ өнөөдөр хичээл дээр бид бас нэг сонирхолтой зөв бичгийн дүрэмтэй танилцах болно.
  • II. Үг үсгийн халаалт: / Слайд No4-7 /

    Компьютер дээр цоолтуурын карттай ажиллах. Сурагчид угтварт -Z- эсвэл -S-, -rast- -ros- болон -lag- -худал- язгуурт -o- эсвэл -a- гэж бичдэг! / харилцан шалгах - хосоороо, компьютер дээр шалгах түлхүүр /

    1. бай.. шуугиантай, бай.. тоо, .. өг.
    2. Ра .. гүйх, .. гүйх, .. хайхрамжгүй байх.
    3. Ра..үзэх, ra..пийсэх, ..хийх.
    4. Ра .. өгч, .. айж, ра .. унш.
    5. Ра..хацга, ra..виглж, ra.. таслах.
    1. Зар..сли, пор..сл, др..стэт.
    2. Нег..сле, ус..сле, тулгуур..сле.
    3. Vyr..sti, r..wall, r..stock.
    4. Үзэсгэлэн, санал, санал, sl..
    5. R..stock, vyr..s, vyr..shchenny.

    III. Шинэ материалын тайлбар. хэл шинжлэлийн үлгэр. /Слайдын дугаар 8/

    За одоо манай шинэ зөв бичгийн дүрэм. Манай хичээл рүү хэн яарч байгааг таагаарай? Урт нимгэн хушуутай Мэлхийг барина. Хошуунаас дусал дуслах болно Энэ хэн бэ? Хэрон. / Слайдын дугаар 9 /

    • Үгийн эхэнд ямар үсэг байдаг вэ? – C.

    Энэ -С- үсэгтэй нэгэн гайхалтай түүх холбогдсон. Сонсооч. Нэгэн цагт тэр их хөөрхөн гүнж байсан -Ц-, зөөлөн, эелдэг зантай. Тэр алс холын үед Слот зүгээр л Хар шулам байсан. Бэхний голын эрэг дээрх овоохойд амьдардаг байсан бөгөөд эмийн ургамал түүж, хэдэн ундаа исгэжээ. Лени жигшүүртэй атаархах зуршилтай болжээ. Энэ бол асар том чихтэй, атаархсан нүдтэй, муухай хөгшин эмэгтэй ... Тэр зүгээр л хэнд нь илүү байна, хэн нь илүү байна вэ гэдгийг хараад, зүгээр л атаархаж үхдэг. Тиймээс хөгшин эмгэн эхний өдрөөсөө гүнжид атаархаж, ширүүн үзэн ядалтаар үзэн ядаж эхлэв. Нэг удаа -Ц- Ленигийн овоохойн ойролцоох хөндийд цэцэг түүж байхад нь атаархал, хар шулам хоёр түүнийг уруу татаад шулмын эмээр мансууруулжээ. Гүнж -Ц- ухаан алдаж, одоо бидний харж байгаа шиг хатуу, муухай хөгшин эмэгтэйтэй сэрлээ. Гэвч атаархал, залхуурал зорилгодоо хүрсэнгүй. Эдгээр "нүдтэй хүмүүс" бид муухай хөгшин эмэгтэйн гүнжийг танихгүй байх гэж найдаж байв. Харин нүд рүү нь харвал: -Ц- - хөөрхөн. Хэдий царай муутай ч гунигтай нүд нь сайхан сэтгэл, оюун ухаанаар гэрэлтдэг. Ийм дүр төрхтэй байсан ч хүн бүр эелдэг, үзэсгэлэнтэй гүнж -Ц-ыг таньдаг. Үүний дараа гүнж хүнд өвчтэй болжээ. Словографийн орны бүх оршин суугчид гүнжийн хувь заяанд оролцсон. Тэр гүнжийн орноос нэг минут ч салсангүй. Словики, Буквята нар бүх толийг нууж, -Ц-д маш их хүндэтгэлтэй ханддаг байсан тул тэр муухай царайгаа аажмаар мартжээ. Харин -Ц-ийн өөрчлөлтийн дараа Ц-ийн дараах эгшиг, мөн эгшигт эгшиг тогтооход хүндрэл гарчээ. Тэгээд ч -Ц зөөлхөн л байсан, араас нь ч сонсогдож, бичигдэж байсан И.Одоо хатуурахаараа сонсогддог болсон ... /-Ү-/. "Тоо", "луужин", "нарцисс", "сахилга бат", "хуайс", "цуглуулга", "чимэглэл" гэсэн бүх үндсэн үг, язгуурт -I- гэж бичигдсэн хэвээр байна. Сүүлийн гурван үгэнд -Ц-, -Би- үгийн хамгийн төгсгөлд байгаа боловч энэ нь төгсгөл биш харин үндэс юм. Өөрчлөхийг оролдоорой: хуайс, хуайсгүй, хуайс дор. Зөвхөн дөрвөн орос үг байдаг - үл хамаарах зүйл нь C-ийн дараа -I- биш, харин -Y- гэж бичигдсэн байдаг.

    "Pts!" гэж багш хэлэв ... Би ямар нэгэн шуугиан сонсож байна. - Бага зэрэг сэвсгэр тахиа ... Тэр хаанаас ирсэн бэ? Араас нь өндөр царайлаг цыган хөлийн үзүүрээр орж ирлээ... Хоёулаа догдолж... - Чамд юу болоод байгаа юм бэ?

    "Ашипка биднийг хөөж байсан" гэж цыган хэлэв ... "Тэр тахир утсандаа "c" үсгийн ард бичигдсэн байна, бид алдаа байна гэж хашгирав! Гэхдээ бид үл хамаарах зүйл юм!

    Мэдээжийн хэрэг та үл хамаарах зүйл юм. Цыган, хөлийн үзүүр, тахиа, цыц гэсэн дөрвөн үгээр л "в" үсгийн ард язгуурт нь s бичнэ. Алгоритмыг хараад санаарай: / Слайдын дугаар 10 /

    s-ба дараа нь c

    Үндсэндээ -tion үгс дээр үндэслэсэн Тэмдэглэлийн дагаварт Нэрийн болон нэр үгийн төгсгөлд Үндэс нь: 4 үл хамаарах үг
    нарцисс хуайс эгч нар өргөст хэмх цыган
    сахилга бат цагдаа синицын цайвар царайтай хөлийн үзүүр
    мотоцикль үг хэллэг царцын Аавууд товшсон
    иш татах нөхцөл байдал Лисицын Шувууд Дэгдээхэйгээ
    бүрхүүл бэлтгэл куницын Сайн хийлээ

    I V. "Гайхамшгийн талбар" тоглоомын хэлбэрээр шинэ материалыг нэгтгэх.

    • Одоо бид энэ дүрмийн үгсийг өөрсдөө сонгох болно. Компьютертэй ажиллах.

    Зураг болон үгийн лексик утгын дагуу бид өгөгдсөн зөв бичгийн дүрмээр үгсийг олж, зөв ​​бичгийн дүрмийг тэмдэглэнэ. /Слайд №11-42/

    1. Үсгээр /тоо/ тоо заах тэмдэг.
    2. Нялх тахиа /тахиа/ бусад.
    3. Хүн аливаа ажлыг гүйцэтгэх хэрэгсэл: хадаас сугалах, ямар нэгэн зүйл барих / бахө /.
    4. Алиалагч /цирк/ тоглодог дугуй, гайхалтай байгууллага.
    5. Мөн энд оньсого байна: Таван ах, он жилээр тэнцүү, өндөр / хуруугаараа / ялгаатай.
    6. Тойрог зурах хэрэгсэл /луужин/.
    7. Тэд миль тоолоогүй, тэд зам дагуу явсангүй, гэхдээ тэнгисийн цаана / шувууд / байсан.
    8. Сайхан үнэртэй цэцэрлэгийн ургамал /нарцисс/.
    9. Шингэн хадгалах, тээвэрлэх сав /цистерн/.
    10. Үс тайрах механизм /хайч/.
    11. Ээрэдэггүй, нэхдэггүй, харин хүмүүс хувцасладаг /хонь/.
    12. Дотоод шаталтат хөдөлгүүртэй тээврийн хэрэгсэл /мотоцикль/.
    13. Яст мэлхий хүчтэй /бүрхүүл/-ээр хамгаалагдсан байдаг.
    14. Цонхгүй, хаалгагүй дээд өрөө хүнээр дүүрэн /өргөст хэмх/.
    15. Зууван хэлбэртэй /цилиндр/.
    16. Шалан / шалны дэвсгэр / дэвсэх зориулалттай сүрэл эсвэл зэгсээр хийсэн өтгөн зэгсэн эдлэл.
    17. Хатгамалын хавсралт /цагираг/.
    • За одоо би та бүхний сонсоогүй байж болох үгсийн хэдэн үгийн утгыг нэрлэе. Хэрэв та таамаглаагүй бол бид тэдгээрийг санаж, үгсийн сангаа эдгээр үгсээр дүүргэх болно. Та эдгээр үгсийг толь бичгээс олж болно. Анхааралтай сонсох.
    1. Хүчтэй хур тунадас /циклон/ дагалдан агаар мандлын шуургатай хөдөлгөөн, эргүүлэг.
    2. Аливаа бүтээлээс шууд утгаар бичсэн хэсэг /ишлэл/.
    3. Бие махбодид витамин дутагдсанаас үүссэн өвчин нь буйл суларч, цус алдалтаар илэрхийлэгддэг.
    4. Жимсний ургамал, үүнд жүрж, нимбэг, мандарин /цитрус/.
    5. Хөгжмийн зэмсэг... /дүльцимер/

    - Үндэс, төгсгөлд нь үг байсан. За одоо манайд -tion-д орсон гадаад үгс зочилж байна.

    v. Гадаад гаралтай үгтэй танилцах:

    • Гадаад гаралтай үгэнд “i” үсэг дандаа -tion дээр бичигддэг.

    Эдгээр үгсийг санахад хялбар болгохын тулд компьютер дээр тодруулсан үгсийг харж, комик үлгэр сонсож, эдгээр үгсийг аль болох олон санаж байхыг хичээгээрэй, дараа нь бид тэдгээрийг бичиж, утгыг тайлбарлах болно.

    Аль хэдийн тогтсон сайн уламжлалын дагуу гадаадын зочид Орост Франц, Швед, Туркээс ирдэг. Тэд бидэн рүү галт тэргээр ирдэг. Улс бүрийн төлөөлөгчид мэргэжлийнхээ дагуу аялдаг. Шведийн геологичдын төлөөлөгчид экспедицээс авчирсан ашигт малтмалын гайхалтай цуглуулгаа Москвад болох үзэсгэлэнд авчирч байна. Хоёр дахь вагонд Туркийн төлөөлөгчид сууж байна. Тэд үндэсний урлагаа үзүүлэхээр Москвад очиж үзүүлбэр үзүүлдэг. Тэд бас зам дээр амардаггүй. Өдөр бүр хуваарийн дагуу хатуу бэлтгэл хийдэг. Эцсийн эцэст тэд уншлагын ур чадварыг харуулах ёстой. Нэвтрүүлгийн хөтлөгч сайн дикц, тайван аялгуутай. Туркийн театрын үзэгчид тоглолтдоо зориулж өөрсдийн үзэмжийг авчирдаг: хувцас, дэвсгэр. Тэд бас циркийн жүжигтэй. Парисын нэгэн эмнэлгийн мэс заслын эмч нар эмч нарын хуралд оролцох гэж байна. Тэдний нэг Ален Карпентиер эмч нарын бага хурал дээр хэлсэн үгэндээ зүрхний булчингийн шинэ үйл ажиллагаа болох зүрхэнд ер бусын хагалгаа хийх тухай зарлахаар шийджээ. Энэ бол бүх эмч нарт зориулсан сайн зөвлөгөө юм. Замын хөдөлгөөний аюулгүй байдлын үүднээс галт тэргийг цагдаа нар дагалдан явдаг - урьдчилан таамаглаагүй нөхцөл байдал. Радио станцууд удахгүй болох байгалийн циклоныг мэдээлэв. Галт тэрэг зогсохоос өөр аргагүй болсон. Харин гадныхан бухимдсангүй. Францчуудын дунд спортын салбарын төлөөлөгчид байв. Тэд нохойг уралдаанд бэлтгэж, Лычковын өртөөнд хамгийн түрүүнд иржээ.

    • Үг үсгийн тэмдэглэгээгээр бичих. /слайд №43/

    VI. "Цирк дээр" гэсэн түүх бич. компьютер дээрх зургууд. /Слайд №44-49/

    Циркээр аялцгаая. Сонирхолтой үзвэрийг биширч үзье. Бид зураглалыг харж, өгүүлбэр зохиож, бичдэг. Та дараах байдлаар эхэлж болно.

    Бид бүхэл бүтэн ангиараа циркт явахыг эртнээс мөрөөдөж ирсэн. Эцэст нь бидний мөрөөдөл биеллээ...

    / Бид цэнгэлдэх хүрээлэнгийн ойролцоо сууж байхдаа янз бүрийн гайхамшгийг харсан. Эхлээд илбэчин малгайнаасаа тахиа гаргаж ирэв. Жонглёр өргөст хэмх шидэв. Баавгайн бамбарууш - бөхчүүд аав - баавгайтай тэмцээн зохион байгуулав. Үнэгнүүд мотоцикл унадаг байв. Туулай бүжиглэж байна. Алиалагч нар хөгжимчдийг хөгжилтэй байдлаар дуурайж, цан тоглов. Амьтны сургагч нар бартай ажилладаг байв. Барууд цагирган дундуур үсрэв. Бид циркт үнэхээр дуртай байсан./

    VII. Хичээлийн үр дүн. Тусгал.

    • Өнөөдөр бид хичээл дээр юу ярьсан бэ?
    • С-ийн дараа I-Y үсгийн талаар санаж байсан зүйлээ хэлэхэд хэн бэлэн байна вэ?

    Ухаалаг ур чадварын сорилт:

    ЦИРК, ЦЕЛИНА, ҮНЭЛГЭЭ - эдгээр үгс ижил дүрмийн хувьд мөн үү?

    • Хичээл танд юу таалагдсан бэ?
    • Юу нь таалагдаагүй вэ?
    • Хичээл дээр ямар сэтгэгдэл төрсөн бэ?
    • Та өөртөө ямар үнэлгээ өгөх вэ?

    VIII. Гэрийн даалгавар сонгох:

    • 434-р дасгалаас -Ц- дахь үгсийг аваад арван өгүүлбэр зохио;
    • Энэ дүрмийн шүлэг бич, жишээлбэл:
    • Тахиа луужингаар тоглов

    Тэр үүнийг залгасан дээр суулгав.

    • Судлагдсан зөв бичгийн дүрмийг ашиглан мөрдөгч зохиол бичээрэй.

    слайд 1

    5-р ангид орос хэлний хичээл
    C-ийн дараа I - S үсэг

    слайд 2

    Та нар бүгд авьяастай!

    слайд 3

    Дулаацаарай. Текстийг сэргээх дасгал Шаардлагагүй давталтыг арилгах: нэр үгийг төлөөний үгээр солих. Энгийн өгүүлбэрүүдийг нийлмэл өгүүлбэр болгон нэгтгэ. Харилцахдаа холбоо үг ашигла: хэзээ, хаана, тэгээд, юу. Хаалтанд байгаа тоонууд нь хэдэн өгүүлбэр авах ёстойг заана. Нийт - 3 санал
    Тэгээд аз жаргалтай мөч ирлээ. Цагаан тугалга модчин Эллигийн өмнө зогсож байв (1). Тэр яг л шинэ хүн шиг байсан. Хэд хэдэн нөхөөсийг эс тооцвол. Тэнд засваруудыг хийсэн. Төмөр чулууг таслав (1). Винки нар цагаан тугалга модчинг өнгөлөв. Модчин гялалзав. Модчинг (1) харахад үнэхээр их өвдөж байлаа.

    слайд 4

    эх текст
    Тэгээд Эллигийн өмнө цагаан тугалга модчин зогсох аз жаргалтай мөч ирэв. Төмөр хадан хагарсан хэдэн хэсгийг эс тооцвол шинэ юм шиг сайхан байлаа. Винки нар үүнийг өнгөлсөн байсан бөгөөд энэ нь маш гялалзсан байсан тул түүнийг харахад өвдөж байв.

    слайд 5

    Дахин давтах нь суралцахын эх юм. Хэрэв үгийг А гэж бичсэн бол ногоон картыг, О гэж бичсэн бол шарыг, Ё гэж бичсэн бол улаан картыг өргө.
    Хар,
    ё
    r_sti,
    r_хувьцаа,
    тухай
    sh_roh,
    тухай
    гэхдээ
    тайлбарлах,
    гэхдээ
    sh_lk,
    ё
    h_h,
    тухай
    санал
    тухай
    prich_ska,
    ё

    слайд 6

    "Паспорт"-ын дагуу дууг тааварлаарай: дүлий гийгүүлэгч хосгүй, хатуу хосгүй
    [в]

    Слайд 7

    Шүлэгт ямар авианы хослол давтагдаж байгааг тодорхойл
    Тахиа циркт тоглосон, Цан цохиж, Мотоцикль унасан, Тэр олон тоо мэддэг байсан. Тэр цилиндрээс лууван, өргөст хэмх гаргаж авсан бөгөөд зөвхөн тэр хаана qi, хаана qi гэж бичсэнийг мэдэхгүй байв. Цан бол хөгжмийн зэмсэг, утсыг дэгээгээр цохидог. Жижиг галууны нэг төрөл. Цилиндр-1. Төгсгөлд нь хоёр тойрог, хажуу талаас нь тойрог хэлбэрээр нугалсан хавтгайгаар хязгаарлагдсан бие. 2. тайжийн толгойн гоёл

    Слайд 8

    Үг үсгийн оронд болсон явдал
    C
    болон
    с

    Слайд 9

    С үсгийн талаархи түүхэн (этимологийн) мэдээлэл
    С үсэг нь ер бусын үсэг юм. Хуучин орос хэлэнд Ц гийгүүлэгч нь Ж, Ш гэх мэт зөөлөн байсан. Цаг хугацаа өнгөрөхөд (XIV зуун) Ц авиа хатуулаг болсон. С-ээс хойшхи I үсэг нь зөөлөн гэсэн үг биш юм. Хэдийгээр одоог хүртэл зарим аялгуунд, тухайлбал Украинд дуудлагын зөөлөн байдал хадгалагдан үлджээ. С үсэгтэй үгсийн олон янз байдлыг түүхэн шалтгаанаар тайлбарладаг.

    Слайд 10

    Бүлгээр бие даан ажиллах
    Сурах бичгийн 182-р хуудасны дүрмийг уншиж, даалгавруудыг гүйцэтгээрэй: Нэгдүгээр бүлэг: "З-ийн дараа I-Y үсэг" кластер хийх Хоёр ба гуравдугаар бүлэг: Санал болгож буй хүснэгтийг бөглөнө үү.

    слайд 11

    слайд 12

    Tsy-Tsi Rhyme зөв бичгийн дүрмийг санахад тусална
    -tion-тэй нэр үгэнд Бид үргэлж -ia гэж бичнэ. Мөн үндэс дор, хар, Бид бас захидал бичдэг ба. Тэгээд эцэст нь -tsyn, -tsy, -tsy Бид зөвхөн s үсэг бичдэг.

    слайд 13

    Үг нь үл хамаарах зүйл юм
    Хөлийн үзүүртэй цыган тахианы мах руу цохьсон: "Чимш!"

    Слайд 14

    Ц-ийн дараа I-Y үсэг бичих алгоритм

    слайд 15

    Тусгал
    Алгоритмыг ашиглан 446-р дасгалыг амаар гүйцэтгэнэ: ts ... nga, kuts ... d, sheep ..., tits ... n, at hotel ..., ts ... novka * (утгыг ол. сургуулийн тайлбар толь бичигт "од"-ын дор байгаа үг), цагаан царайтай ... th, panz ... х.

    слайд 16

    Тоглоом "Тагнуул"
    Мөр бүрээс нэмэлт үг бичнэ үү: 1. гудамжнаас, Белгород, эгч нар, поф. 2. луужин, зүсэлт, цагаан царайтай, хэллэг. 3. цыган, дэгдээхэй, нудрах, иш татах.

    Слайд 17

    Оньсого тааварлаарай:
    Эхний бүлэг: Зарим амьтдын хатуу нөмрөг. Хоёрдахь бүлэг: Тэр бол гайхалтай циркийн жүжигчин, нэг хөлөөрөө тойрог зурдаг, нөгөө нь цаасыг цоолж, бариад - алхам ч биш! Гуравдугаар бүлэг: Ах дүү таван салшгүй, Хамтдаа уйддаггүй. Тэд үзэг, хөрөө, халбага, сүхээр ажилладаг.

    Хотын боловсролын байгууллага

    суурь 27-р бүрэн дунд сургууль

    Новокубанскийн дүүргийн засаг захиргаа

    Краснодар нутаг

    Бэлтгэсэн, явуулсан

    Окунева Наталья Федоровна

    2010 он

    ОРОС ХЭЛНИЙ ХИЧЭЭЛ

    СЭДЭВ: С ҮСГИЙН ДАРААХ ҮСГҮҮД БА - S

    ХИЧЭЭЛИЙН ЗОРИЛГО:

      БОЛОВСРОЛ:оюутнуудад "c-ийн дараа эгшиг ба -s" дүрмийг сурахад нь туслах; цагтq авиа байгаа нь бас зөв бичгийн дүрмийн “дохио” болохыг харуул

      ХӨГЖҮҮЛЭХ: хзөв бичгийн дүрмийн сонор сэрэмж, сурагчдын ярианы сонсгол, өгөгдсөн зөв бичгийн дүрмийг графикаар илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх;

    хамтсурагчдын зөв бичих, зөв ​​бичих чадварыг сайжруулах.

      БОЛОВСРОЛ: Орос хэлийг хайрлах хүмүүжил, ухамсартай сахилга батыг төлөвшүүлэх, хяналт, өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх, багийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, хайлтын асуудлыг шийдвэрлэхэд хамтран ажиллах.

    Хичээлийн зорилго:

    "Ц-ийн дараа I - Ү үсэг" сэдвээр сургуулийн сурагчдын дунд тэргүүлэх мэдлэгийн нэгдмэл тогтолцоог бүрдүүлэх. Сургалтын агуулга, арга, зохион байгуулалтаар дамжуулан соёлын чадамжийг төлөвшүүлэх.

    АРГА ЗҮЙН ТАЙЛБАР :

    Энэ хичээл нь шинэ материалыг тайлбарлах хичээл, шинэ материалын тайлбар, түүний анхдагч нэгтгэх хичээл юм. Бүх дидактик материалыг оюутнуудын насны онцлогийг харгалзан сонгосон.

    UMK ашигласан:

    1. Орос хэл: Боловсролын байгууллагын 6-р ангийн сурах бичиг /

    Т.А.Ладыженская, М.Т.Баранов, Л.А.Тростенцова болон бусад - М.:

    "Гэгээрэл", 2009 он.

    2. Г.А.Богданова “5-р ангийн орос хэлний хичээл: сурах бичигт

    Т.А.Ладыженская, М.Т.Баранов, Л.А.Тростенцова болон бусад - М.:

    "Гэнжер" хэвлэлийн газар, 2006 он

    ХИЧЭЭЛИЙН ҮЕД:

      ЗОХИОН БАЙГУУЛАХ ЦАГ

    Бидний төлөө хонх дуугарав.
    Бүгд чимээгүйхэн ангидаа орлоо.
    Бүгд л сайхан ширээгээ босож,
    Эелдэгхэн мэндлэв.
    Чимээгүй сууж, нуруугаа шулуун болго.
    Би манай ангийг хаана ч хардаг!
    Бид хичээлээ эхлүүлье найзуудаа.

      ХЭЛНИЙ ДУЛААЛТЫН СЛАЙД №3-6

      Багш:

    Бид хичээлээ хэл шинжлэлийн халаалтаар эхлүүлэх бөгөөд энэ нь алдааг шалгаагүй үгсийн утга, зөв ​​бичгийн дүрмийг санахад тусална.

    Оркестр, найрал дууг удирдан чиглүүлдэг хүн

    Туршлагатай, туршлагатай, тулалдаанд шалгагдсан дайчин

    Улс, дэлхийн аварга шалгаруулах спортын тэмцээнд түрүүлсэн

    Эдгээр үгсийг толь бичигтээ бичиж, хэрхэн бичигдсэнийг санаарай. Тэдэнтэй амаар өгүүлбэр зохио

      Бяцхан ТҮҮХИЙН СЛАЙД №8

    Хуучин орос хэлэнд Ц гийгүүлэгч Зөөлөн, Ж, Ш гэх мэт исгэрч байсан Ц дуу нь сүүлдээ хатуу болсон. С үсэгтэй үгсийн олон янз байдлыг түүхэн шалтгаанаар тайлбарладаг.

      ШИНЭ МАТЕРИАЛ СЛАЙДЫН ТАЙЛБАР №7

    Слайдыг харна уу.

    Ц.Нямдоржийн араас I -Y үсэг бичих нөхцөлийн талаар ярина уу.

    Бид дүрмийг зөв томъёолсон эсэхийг харцгаая. /Сурах бичигтэй ажиллах/

      ҮГТЭЙ ТАНИЛЦАХ - ҮГСЛЭЛ. САЙД №9

    Энэ өгүүлбэр нь үл хамаарах зүйл гэсэн үгсийг санахад тань туслах болно.

    Цыган хөлийнхөө үзүүр дээр зогсоод тахианд: "Чимш!"

    Сурах бичиг дээрх дүрмийг бие даан дахин унших.

    БАГШИЙН ​​АСУУЛТ:

    С-ийн дараа I үсгийг бичих ямар нөхцлийг та сурсан бэ?

    Ү үсгийг С-ийн ард хэзээ бичих вэ?

    IV . ШИНЭ МАТЕРИАЛ ЗАСАХ

    Багш:

    Олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх цаг болжээ. Таны ширээн дээр ажлын хуудас байна. Даалгавар 1 - хуваарилах диктант: өгөгдсөн үгсээр хүснэгтийг бөглөж, зөв ​​бичгийн сонголтыг тайлбарлана уу.

      ХҮГЭЭЛТИЙН ДИКТАТ САЙД №10

    2. ОНЬВАР ТААГ, ХАМГААЛАЛТАНД ҮСГЭЭ ХИЙ САЙД №11

    3. НҮДНИЙ ФИЗМИНУТ САЙД №12

    4. ҮСГИЙН ДИКЦ SLIDE № 13 - 14

    Ц..ферблат шоглогчид..

    C..tirovat Revolution..i

    C.. агуулсан C..клон

    Лектс..и Ц..ганские

    Тит..н Акц..я

    5. ӨӨРИЙГӨӨ ШАЛГАР СЛАЙД №15

    6. ДӨРӨВДҮГЭЭР НЭМЭЛТ САЙД №16

    A) Ra .. бичих

    Өвдөлттэй бай

    дотор..болж байна

    Тэгээд .. хөөрч байна

    B) R .. стен

    Prop..sli

    Neg..sl

    Өссөн

    B) Ra .. холилдсон

    Ра..хайлсан

    Ашигтай бай

    Хийх

    D) Ц..тата

    C.. өсгий

    лекц..i

    C..алдаа

    7. "ЭРУДИТ" ТОГЛООМ САЙД №17

    Үг зохио

    Ирсэн (утгалт)

    Дэлхий (үндэс)

    wag (дагавар)

    Шийдвэрлэх (төгсгөл)

    Гялалзсан (сүүлийн засвар)

    Өгөгдсөн үгээр өгүүлбэр зохиож, судалсан зөв бичгийн дүрмийн дагуу үг хэллэгийг ашиглана.

    /Жишээ нь: Талбай рууболонRka агаарын акробатыг газардлаа./

    8. ШААРДЛАГАТАЙ ҮСГЭЭ ОРУУЛАХ, СУДАЛЖ БАЙГАА ҮСГИЙН График СЛАЙД №18

    1. Тэдний өлгөөтэй ордонд .. оддын эзэд нисдэг .. .

    2. Тахиа нь c..platy-г биширдэг: ямар ч хамаагүй c..кино, дараа нь - ухаалаг!

    3. Сүмд сургасан нохой муурнууд байсан.

    4. Витамин дутагдсанаас далайчид c..ngoy-ээр өвчилсөн.

    5. Аав нь хүүхдүүдийг зочид буудлуудад авчирсан ... .

    6. Эртний Грекээс..мөн олон спортын төрлүүд бидэнд ирсэн.

    9. ТУРШИЛТЫН ХЯНАЛТ САЙД №19

    1. С үсгийн ард Y үсэг бичигдсэн үгийг заана уу.

    A) c..rk; B) төлөөлөгч .. намайг; C) c..ganochka; D) c..fra.

    2. Үндэс дээр AND гэж бичсэн үгийг заана уу.

    A) c..knut; B) c..novka;

    C) c..кино; D) утс .. уух.

    3. Ямар бүлэг үгэнд бичигдсэн БА:

    A) хэсэг..i, давтлага..i, c..nga, c..дотуур өмд.

    B) дархан .., в..ганский, в..клон, дэгдээхэй .. .

    В . ГЭРИЙН ДААЛГАВАР СЛАЙД №20

    1-р шатлал - 7-10 өгүүлбэрээс бүрдэх текстийг бүрдүүлэх бөгөөд үүнд "c-ийн дараа үсэг ба - s" гэсэн зөв бичих үгс байх ёстой. Текст дэх өгүүлбэрийн нэгэн төрлийн хэсгүүдийн доогуур зур.

    Түвшин 2- дасгал 447.

    VI . ТУСГАЛ "ТОГЛОО" СЛАЙД №21

    Би үүнийг ойлгосон ...

    Сонирхолтой байсан…

    Надад ялангуяа таалагдсан ...

    Энэ нь асуудал үүсгэсэн ...

    Сурах хэрэгтэй...

    VII . Хичээл өгсөнд БАЯРЛАЛАА СЛАЙД №22

    5-р ангийн орос хэлний хичээлийн конспект
    "С-ийн дараах үсэг ба - s" сэдвээр

    Хичээлийн төрөл: шинэ мэдлэгийг нээх.

    Тэргүүлэх зорилго: үйл ажиллагааны шинэ аргыг хэрэгжүүлэх оюутнуудын ур чадварыг бий болгох; "c-ийн дараах үсэг ба - s" зөв бичгийн дүрмийг судлах замаар ойлголтын баазыг өргөжүүлэх.

    Хичээлийн зорилго:

      Боловсролын :

    - Үгэнд харгалзах үсгийн дуу авиа, зөв ​​бичгийн дүрмийг ялгах;

    - үсэг бичих дүрэмтэй танилцах ба - в-ийн дараа s;

    - энэ дүрмийн дагуу зөв бичих чадварыг бий болгох;

    - гадаад үндэстний толь бичгийг дүүргэх;

    Судалсан ортограммуудыг давтах (No 12, 13, 14).

      Боловсролын : Хэл шинжлэлийн материалыг ажиглахад үндэслэн өөрийн үзэл бодлыг батлах, таамаглал, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх.

      сурган хүмүүжүүлэгчид : үүсэх

    шинжлэх ухааны үзэл бодол;

    Багаар ажиллах чадвартай;

    Амьдралд идэвхтэй хандах хандлага.

    Тоног төхөөрөмж: интерактив самбар, интернетэд холбогдсон компьютер; багшийн хийсэн илтгэл; мультимедиа проектор, сурах бичиг, даалгаврын карт.

    Сурган хүмүүжүүлэх технологи: мэдээллийн технологи, асуудалд суурилсан сургалтын технологи, асуудал-харилцан суралцах, хамтын сургалт, ялган сургах, үйл ажиллагааны арга барил, эрүүл мэндийг хэмнэх технологи.

    Хичээлийн төлөвлөгөө:

      Сурах үйл ажиллагааны сэдэл.

    II

    1. Үг зүйн диктант

    2. Морфемик задлан шинжлэх

    3. Дуу авианы транскрипци (асуудалтай нөхцөл байдлыг бий болгох)

    III

    IV. Хэцүү байдлаас гарах төслийн барилгын ажил. Шинэ мэдлэгийг нээх ажилд оролцох.

    В. Динамик түр зогсолт (биеийн тамирын минут).

    VI

    VII. Сэтгэгдэл бичих замаар үндсэн засвар.

    VIII. Үгийн ажил

    IX. Алгоритмын дагуу өөрийгөө шалгах бие даасан ажил.

    X. Ортограммын харьцуулсан шинжилгээ.

    XI. Тусгал.

    XII. Гэрийн даалгавар

    Хичээлийн үеэр:

      Зохион байгуулах цаг. Сурах үйл ажиллагааны сэдэл.

    Зорилтот

    Боловсролын үйл ажиллагаанд хувь хүний ​​хувьд чухал ач холбогдолтой түвшинд оруулах.

    UUD

    Хувийн : сургалтын үйл ажиллагаанд эерэг хандлага.

    танин мэдэхүйн : шаардлагатай мэдээллийг задлах, бие даан олох


    Оюутнуудын мэндчилгээ.

    Өдрийн мэнд залуусаа.

    Бие бие рүүгээ инээмсэглэж, өдрийн турш сайхан сэтгэлтэй байхыг хичээцгээе.

    Одоо суудалдаа суу. Хичээл дээр идэвхтэй ажиллахыг тэсэн ядан хүлээж байна.

    Тэмдэглэлийн дэвтэрээ нээгээд дэвтрийн захад хичээлийн эхэнд таны сэтгэлийн байдлыг илтгэх инээмсэглэл зур.

    Бид дугаарыг бичиж, сайхан ажил хийж, дараагийн мөрийг үлдээж, дараа нь бөглөнө. Үүнийг дуусгахын тулд бид хэд хэдэн дасгал (даалгавар) хийх хэрэгтэй.

    II . Мэдлэг, туршилтын боловсролын үйл ажиллагааг бодит болгох.

    Зорилтот

    Сэтгэн бодох хүсэл эрмэлзэл, үйл ажиллагааны шинэ хэлбэрийг бий болгох хэрэгцээг ухамсарлах.

    UUD

    танин мэдэхүйн : үзэл баримтлалд багтаан онцлог шинж чанарыг тодруулах зорилгоор объектын шинжилгээ.

    Зохицуулалтын : хүндрэлийг засах, хүндрэлтэй нөхцөл байдалд өөрийгөө зохицуулах.

    Харилцааны : үзэл бодлоо илэрхийлэх, үзэл бодлоо маргах, янз бүрийн санал бодлыг харгалзан үзэх.Зорилго тавих.

      Лексик диктант (слайд 2)

    Даалгавар: үгийг лексик утгаар нь таних, бичих, ортограммыг тодорхойлох (in"Өө, ёо үгийн язгуурт исгэрэх дараа", "Үндэс дэх О-А эгшгийг солих" сэдвээр материалыг санаж, "гинж" дэх үгсийн зөв бичгийн дүрмийг тайлбарлана уу).

      Бичгээр эсвэл аман яриа. (Тойм)

      Ярианы аль хэсэг асуултанд хариулдаг вэ? хэнийх вэ? мөн объектын шинж чанарыг илэрхийлдэг. (Нэр үг)

      "Жишээ нь жимс авахын тулд ургамлыг арчлах" гэсэн утгатай үйл үгийг нэрлэнэ үү. (ургах)

      Цагаан өнгөтэй антоним өнгө. (Хар)

      Үйлдвэрлэлийн тусдаа салбар, шинжлэх ухаан. (Аж үйлдвэр)

      Сэтгүүл гэх мэт зүйл дээр нэмэх. (Хавсралт)

      Залуу зугт. (Росток)

      Өмнөд шавжны хүр хорхойн үүрнээс гаргаж авсан утсаар хийсэн даавуу. (торго)

      Урьдчилсан бодлоор таамаглаж байна. (Таамаглал)

      Салбар, зузаан, том болно. (ургах)

      Ямар ч газар ургасан байнгын бут сөөг. (тус)

      Царс жимс. (Акорн)

      Хэл. (тайлбарлах)

    Энэ даалгаврыг гүйцэтгэхдээ та танил хүмүүсийг ер бусын дүр төрхөөр харах ёстой байсан тул би та бүхэнд дараах үгсээр мэндчилгээ дэвшүүлэхийг хүсч байна.

    Та бүхэндээ мэндчилгээ дэвшүүлье, нээгчид

    Дэлхий дээрх бүх эрдэнэс!

    Аз жаргалтай байгаарай,мөрөөдөгчид ,

    тайван бус хайгчид,

    Уран зөгнөлт ба яруу найрагчид!

      Морфемик үг задлах мөрөөдөгч (бүрэлдэхүүнээр үгийн шинжилгээ):

    Зүүдлэгч нь нэр үг юм. Үгийн хэлбэрийг бүрдүүлэх:

    мөрөөдөгч

    мөрөөдөгч

    Үгийн өөрчлөгдсөн хэсэг нь төгсгөл байх болно.

    Тэг төгсгөл нь нэр үгийг илэрхийлдэг. нэгжээр тоо, нөхөр. эелдэг, тэд. дэвсгэр.

    Энэ үгийн үндэс нь мөрөөдөгч юм.

    -тел- - нэр үгийн дагавар. "хүн, хүн" гэсэн утгатай (жишээлбэл, уншигч, зохиолч)

    -а- дагавар нь үйл үгийн дагавар юм. "үйлдэл" гэсэн утгатай (тоглох)

    Үндэс нь мөрөөдөл юм. Бид ижил үндэстэй үгсийг сонгодог: мөрөөдөж, мөрөөдөж, мөрөөдөж байна.

    Сайн хийлээ! Үүнийг хийсэн.

      Фонетик транскрипци (асуудал үүсгэх.)

    Слайд 3. ажиглалт. Хатуу q-ын дараах үсгийн авианы дуудлага, зөв ​​бичих дүрэм

    слайд 4. Харьцуулах

    Үг

    Транскрипци

    цирк

    [цирк]

    тоо

    [тоо]

    станц

    [станц]

    Хэсэг

    [s'ektsy'a]

    эгч нар

    [s'istrytsy]

    дуучид

    [p'iv'itsy]

    Лисицын

    [л'ис'ицынгэхдээ]

    Птицына

    [pt'tsynгэхдээ]

    III . Байршил, хүндрэлийн шалтгааныг тодорхойлох.

    Зорилтот

    Хэцүү болсон газар, шалтгааныг тогтоох, тогтоох.

    UUD

    Хатуу [c]-ийн дараа бид ямар дууг сонсох вэ? ([s])

    Яагаад ийм онцгой дуугардаг вэ? ([c] хатуу хосгүй, [болон] зөөлрүүлж чадахгүй)

    c-ийн дараа ямар үсэг бичигдсэн бэ? (ба, s)

    слайд 5 - Хичээлийн сэдвийг томъёолох.слайд 6 (q-ын дараа i-s үсэг)

    IV . Хэцүү байдлаас гарах төслийн барилгын ажил.

    Зорилтот

    Боловсролын үйл ажиллагааны зорилгоо тодорхойлох, түүнийг хэрэгжүүлэх арга, хэрэгслийг сонгох.

    Шинэ мэдлэгийг нээх ажилд оролцох.

    UUD

    Танин мэдэхүй: мэдээллийг нэг хэлбэрээс нөгөө хэлбэрт шилжүүлэх.

    Зохицуулалт: залруулга, хяналт.

    Харилцаа холбоо: мэдлэгийн системд шилжих, объектод дүн шинжилгээ хийх чадвар.

    Мөн бид хэзээ, юу бичихээ яаж мэдэх вэ, i.e. -i эсвэл -s, үргэлж хатуу [c] дараа? Дүрэм бий юу?

    Слайд 7.

    Үгэнд с-ийн дараа ямар үед s, хэзээ - ба гэж бичдэгийг ажиглацгаая. Үг үсгийн алдаа аль морфемд гардаг вэ? (Үндэс, дагавар, төгсгөлд)

    Хүснэгт бүрдүүлэхСлайд 8

    qi

    цы

    Үндэс нь: вболон fra, cболон nga

    Үгээр хэлбэл: корпорациболон Би нисэгч хүнболон I

    Төгсгөлд нь

    дагавар хэлбэрээр

    Үл хамаарах зүйл: Cс gan (on) cс бөөр вс c кинос гэж хашгирав: "Cс в!"

    Сурах бичгийн ажил .

    Бид 39-р хуудасны сурах бичгүүдийг нээж, дүрмийг уншиж, хүснэгтийг харьцуулах (дүрмийг зөв томъёолж, хүснэгтийг эмхэтгэсэн эсэх).

    В . Динамик түр зогсолт (бие махбодийн урсацын үе шат).

    Зорилтот

    Үйл ажиллагааг өөрчлөх.

    UUD

    Хувийн: эрүүл амьдралын хэв маягийг суулгах, түүнийг ангид хэрэгжүүлэх.

    слайд 9. Бид үгсийг сурдаг - гар хөдөлгөөнтэй үл хамаарах зүйлүүд: үг бүрийн хувьд нэг хөдөлгөөн (мөрөн дээр, дээшээ, хажуу тийш, тохойгоороо нугалж, нударгаа хажуу тийш нь тавь).

    VI . Баригдсан төслийн хэрэгжилт.

    Зорилтот

    Шинэ мэдлэгийг бий болгох, бэхжүүлэх.

    UUD

    танин мэдэхүйн : хайлтын тэмдэгтийн асуудлыг шийдэх аргыг бие даан бүтээх.

    Харилцааны : бодол санаагаа бүрэн дүүрэн, үнэн зөв илэрхийлэх, харилцааны явцад өөрийн үзэл бодол, байр сууриа маргах, янз бүрийн санал бодлыг харгалзан үзэх.

    Зохицуулалтын : хяналт, залруулга, үнэлгээ.

    Хувийн : шингэцтэй агуулгын үнэлгээ.

    слайд 10. Үндэслэл хийх дээж (алгоритм) -тай танилцах.

    Слайд 11. Алгоритмын хэрэглээ. Зөв бичгийн дүрмийг тайлбарла.

    Карт дээрх даалгавар ( хоёр хоёроороо ажиллах; хосоор ажиллах ): эдгээр үгсийг хоёр багананд (үсгийн алдаанаас хамаарч) бичнэ үү.

    Хаалга, цирк, жагсаал, онц сурлагатан, сургуулилт, өртөө, барьдаг охид, хорхой, корпорац, цыган

    слайд 12. Толь бичгийн ажил (скурби, корпораци).

    ( Хоёр хоёроороо ажиллах; хосоор ажиллах : тэд үгийн утгыг тайлбарлах, интернетээр дамжуулан цахим толь бичгийн тусламжтайгаар тодруулах, амаар өгүүлбэр зохиохыг хичээдэг).

    VII . Гадны ярианд тайлбар хийх анхан шатны нэгтгэх.

    Зорилтот

    Шинэ мэдлэгийг стандарт даалгаварт ашиглах.

    UUD

    танин мэдэхүйн : шинж чанарыг задлахын тулд объектын шинжилгээ.

    Харилцааны : бодол санаагаа бүрэн дүүрэн, үнэн зөв илэрхийлэх, бодлоо бичгээр илэрхийлэх чадвар.

    Зохицуулалтын : даалгаврын дагуу үйл ажиллагаагаа төлөвлөх чадвар.

    Самбар дээр тайлбар хийсэн 462-р дасгал.Алга болсон үсгүүдийг оруулан бичнэ үү. Үгийн аль хэсэгт үсэг дутуу байгааг графикаар харуул. Дараа нь шохойгоо дамжуулж, найзаа самбар дээр дууд.

    VIII . Үгтэй ажиллах (дасгал 465)

    Зорилтот

    Үгийн санг өргөжүүлэх, үг хэллэгийг утга учиртай оруулах

    UUD

    танин мэдэхүйн : үгсийн санг өргөжүүлэх, харьцуулах, дүн шинжилгээ хийх, мэдээллийг нэгтгэх.

    Зохицуулалтын : сургалтын зорилго тавьж, түүнийг хэрэгжүүлэх чадвар, зан үйлээ ухамсартайгаар хянах чадвар.

    Харилцааны : хосоор ажиллах, үзэл бодлоо маргах, харилцан туслах.

    Хувийн : хүмүүс хоорондын харилцааны туршлага, харилцан яриа өрнүүлэх чадварыг хөгжүүлэх.

    "Луужин", "цирк" гэсэн үгс. Тэдэнд дүрмийн хувьд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ?(үг үсэг)

    Тэгээд утгаараа? (Бүлгээр толь бичигтэй ажиллах )

    Нэг оюутны яриаг сонс.

    “Циркийн гол зүйл бол манеж. Тэнд акробатчид, илбэчид, жонглёрууд, амьтан сургагчид тоглодог. Арена гэж юу вэ? Дугуй. Яг л циркийн барилга шиг. Гэхдээ луужин нь тойрогтой бас холбоотой. Тэр зурдаг. Тэгэхээр луужин, цирк хоёрын яг ижил төстэй зүйл нь тойрог юм. Тэгээд би толь бичгээс хоёр үг нь "тойрог", "тойрог" гэсэн утгатай ижил латин "circulus" гэсэн үгнээс гаралтай гэж уншсан. Үүний дараа би бусад холбогдох үгсийг хайж эхлэв: "дугуй" (хөрөө), "эргэлдэх".

    Тэгэхээр "луужин", "цирк" гэсэн үгс нь юугаараа ижил төстэй вэ? (тэдгээр нь ижил латин үгнээс гаралтай бөгөөд нийтлэг лексик утгатай: тойрог, тойрог.)

    Гадаад үндэстний толь бичгээ дүүргэцгээе ("Гадаад үндэстний толь бичиг"-ийн оруулга):

    Циркулус (лат.) - тойрог, тойрог. Эргүүлэх - тойрог хэлбэрээр хөдөлж, дугуй хэлбэртэй (хөрөө) - тойрог хэлбэрээр хөдөлдөг дугуй хутгатай хөрөө.

    IX . Стандартын дагуу өөрийгөө шалгах бие даасан ажил.

    Зорилтот

    Стандарт нөхцөлд шинэ мэдлэгийг хэрэгжүүлэх чадварыг өөрөө шалгах.

    UUD

    танин мэдэхүйн : загварын дагуу ажиллах чадвар.

    Зохицуулалтын : асуудлыг шийдвэрлэх, хянах, залруулах чадвар.

    Хувийн : өөрийн үйлдлийг өөрөө үнэлэх чадвар

    Даалгавар: хэнийх вэ гэсэн асуултад хариулах нэр томъёо үүсгэ. -yn дагаварыг ашиглан.

    Тит, үнэг, шувуу, тахиа, хатан, суусар.

    х. Үг үсгийн харьцуулсан шинжилгээ

    Зорилтот

    Хэрэглэсэн дүрмийг сонгохдоо гарч болзошгүй алдаанаас урьдчилан сэргийлэх.

    UUD

    танин мэдэхүйн : дүн шинжилгээ хийх, зөв ​​бичгийн дүрмийг ялгах чадвар, ерөнхийлэх чадвар, шалгуур.

    Зохицуулалтын : бэрхшээлийг арилгах, хүндрэлтэй нөхцөлд өөрийгөө зохицуулах, асуудлыг шийдвэрлэх чадвар.

    Хувийн : өөрсдийн үйлдлийг өөрийгөө үнэлэх чадвар.

    слайд 13

    Үгонгон газар ба үнэ ижил дүрмээр? (жижиг бүлгээр ажиллах)

    Хүүхдүүд маргаж, нотолж, дүгнэлтэд хүрдэг - үгүй. Эдгээр нь стрессээр шалгагдаагүй эгшигүүд юм.

    Слайд 14-20

    XI . Хяналт ба өөрийгөө хянах (бүлэгт ажиллах).

      Лексик диктант.

      Туршилтын даалгавар.

    Тэд ярилцаж, бүлгээрээ хариултыг сонгож, бүгдийг нь нэрлээд, бүлгийн аль нэг нь тайлбарлаж (ээлжлэн), дараа нь шалгана.

    Слайд 21-22

    X . Үр дүн. Гэрийн даалгавар:

    § 87, жишээ нь. 464.

    Нэмж хэлэхэд - оюутнуудын сонголтоор сонголтууд:

    1) судалсан зөв бичгийн дүрмийн синквиныг зохиох,

    2) в-ийн дараа i - s үсгүүдийн талаар хэл шинжлэлийн үлгэр зохиох,

    3) 10-15 үгийн судлагдсан зөв бичгийн дагуу лексик диктант бэлтгэх.

    слайд 23. XII . Тусгал

    ( Өөрийгөө үнэлэх, гүйцэтгэлийн үнэлгээ).

    Зорилтот

    Хичээлийн зорилго, түүний үр дүнг харьцуулах, хичээл дээрх ажлыг өөрөө үнэлэх, шинэ мэдлэг бий болгох аргын талаархи мэдлэг.

    UUD

    танин мэдэхүйн : үйл ажиллагааны арга, нөхцлийн тусгал; үйл ажиллагааны явц, үр дүнг хянах, үнэлэх.

    Хувийн : өөрийгөө үнэлэх, UD-ийн амжилт эсвэл бүтэлгүйтлийн талаархи хангалттай ойлголт.

    Харилцааны Бусдын яриаг сонсох, ойлгох чадвар.

    Хүүхдүүд өөрсдийн ажлыг үнэлж, тэмдгүүдийн аль нэгийг нь сонгож,хичээлийн төгсгөлд тэдний сэтгэл санааны талаар өгүүлэх дэвтэрийн захад инээмсэглэл зур.слайд 24

    Багш хичээлд оролцсон бүх хүмүүст баярлалаа.

    Бид зөв бичгийн дүрмийн дүгнэлтэд хэрхэн хүрсэн бэ? Хичээлийн ямар үе шатууд хамгийн сонирхолтой вэ? Би дүрмийг ойлгож байна уу? Үүнийг санахад юу тусалсан бэ?


    Эдгээр үгсийн аль нь гийгүүлэгчтэй байна дүлий

    хосгүй, хатуу хосгүй дуу

    1) twitter, 2) луужин, 3) амьд, 4) ширэм

    (луужин - [c]).

    Энэ дуу онцгой, энэ нь өнөөдрийн бидний хичээлийн зочин байх болно.

    Хэл шинжлэлийн халаалт


    ажиглалтын материал

    станц болон би гудамжууд с

    в болон pk хөхтэй с n

    в с кинонууд

    Хичээлийн сэдвийг томъёол



    Хичээлийн зорилго:

    сонголтыг юу тодорхойлдог ба-s дараа в ;

    сурсан зөв бичгийн дүрмийг амьдралд хэрэгжүүлэх.


    - QI - QI

    • - ТТГ

    Дүрмийг томъёолъё


    "c-ийн дараа I-Y"

    Үгсийн үндэс дээр би бичнэ: C болон fra, c болон rkul, c болон ферблат, в болон pk, c болон клон, c болон алдаа

    -TSIA-ээр төгссөн үгс:

    нисэх болон би, уламжлалт болон би өдөөн хатгагч болон би соёлтой болон би, пропорц болон I

    Онцгой үгс: в с кино, c с ган, в с бөөр, в с в

    Дагавар дээр бид Y гэж бичнэ:

    эгч нар с n, сусар с n

    Төгсгөлд нь бид Y гэж бичнэ:

    шувууд с , хуруу с , гудамж с , үе тэнгийнхэн с , булцгар th , сормуус с


    ТҮҮХ Нэгэн цагт тус улсад "Үсгийн алдаа" С үсгийг ...

    Үл хамаарах зүйлгүй дүрэм байдаггүй.

    Үгээр хэлье цыган

    (гарсан) хөлийн үзүүр дээр

    (х) тахиа болон инээвхийлэн: "Дэгдээхэйгээ »

    захидал бичсэн байна Ю.

    За энэ үгийн үндэс болох С-ийн ард зогсох эрхийг чамд үүрд олгож байна!

    Чамайг миний хажууд дагавар, төгсгөлд зогсохыг зөвшөөрч байна.

    Төгсгөлтэй бүх үгс ион, захидал бичих болно БА.


    Унших! Санаж байна уу!

    Нэр үгэнд на-tion Бид үргэлж бичих болно - ia. Мөн үндэс дор, хараарай Бид мөн захидал бичдэг. Тэгээд эцэст нь - tsyn, -tsy, -tsy Бид зөвхөн у үсгийг бичдэг.



    Физ ultmi нугас



    БИЧИГ ОРУУЛАХ: БА эсвэл с?

    Сүмийн зураач

    Пушкины ишлэл

    цув

    шар дэгдээхэй

    C___c! Одоо дуугүй бай!

    ялалтын хувьсгал

    Шинэ өргөст хэмх___

    бүжиг ц___ганочка

    цайрын үртэс

    хөлийнхөө хуруун дээр зогс

    бар___н сүүл

    Нэхмэлийн зүү___

    шинэхэн хясаа___

    Сургуулилт хувцас _________

    хар далайчид

    хүчирхэг ___ клон


    Энэ сонирхолтой байна!

    • Луужин, цирк хоёрын нийтлэг зүйл юу вэ? Би ингэж тайлбарлав: циркийн гол зүйл бол манеж. Тэнд акробатчид, илбэчид, жонглёрууд, амьтан сургагчид тоглодог. Арена гэж юу вэ? Дугуй. Яг л циркийн барилга шиг. Гэхдээ луужин нь тойрогтой бас холбоотой. Тэр зурдаг.
    • Тэгэхээр луужин, цирк хоёрын яг ижил төстэй зүйл нь тойрог юм. Дараа нь би толь бичгээс хоёр үг нь "тойрог", "тойрог" гэсэн утгатай ижил "circulus" гэсэн латин үгнээс гаралтай гэж уншсан.

    C болон rkul i c болон pk - "тойрог", "тойрог" гэсэн утгатай "circulus" гэсэн латин үгнээс гаралтай.

    Энэ нь…


    Текстийг бичиж, дутуу үсгийг оруулна уу.

    Хотын сүмийн бөмбөгөр гялсхийв. Дайчдын хуяг дуулга гялсхийв. Нилсон утс ..чулуун дээр ууж, бөөрөн дээрээ зогсоод ..юу ч өвдөж байгаа эсэхийг шалгав.


    Хархнууд ... би, хатад ... гэхдээ толь, афган ...,

    c...geika, c...clone, c...ganian,

    хүүхэлдэйн кино,

    хазаараас авах ...

    Алга болсон үсгүүдийг оруулна уу

    Walkie-talkie - зөөврийн радио станц

    Цыгейка - хяргаж, будсан хонины үс

    Циклон - агаар мандлын эргүүлэг хөдөлгөөн,

    аадар бороо дагалддаг

    үүлэрхэг байдал.


    Самбарын ажил

    • Ц: gan, r: sla, r: drain, c: ferblat, c: rkul, үндсэн хууль: i, төлөөлөгч: i, захиргааны: i, в: tata, w: lud, c: knut, c: дотуур өмд, цуглуулга: i, sh:roh, illuminatz:i.
    • C: vilizatlar: i, r: sten, w: хөлс, эгч нар: n, шувууд:, сормуус:, гурвал: n, булцгар: th, жагсагч: i, хатан хаан: n, por: sl, нисэх: i, applique: i, c: кино, в: nga.

    Сонголт I

    Сонголт II

    шувууд ... бид бол өд юм

    аавын мотоцикль ... cl

    баярын гэрэлтүүлэг

    Оросын нисэх онгоц ... И

    сусар ... n сүүл

    хатуу бүрхүүл ... r

    в ... бөөрөнд зогсох

    "ts...ts" гэж хашгирах

    өчигдрийн в ... клон

    манай усанд сэлэгчид...


    Харилцан шалгах

    Сонголт II

    Сонголт I

    шувууд сбидний өд

    аавын уриа болонанги

    Оросын нисэх онгоц болон I

    баярын гэрэлтүүлэг болон I

    хатуу панз болонх

    сусар с n сүүл

    "c" гэж хашгирах св"

    дээр зогсох c сбөөр

    манай усанд сэлэгчид с

    өчигдрийн c болонклон

    Анги: 0 алдаа - " 5 »;

    1-2 алдаа - " 4 »;

    3 алдаа - " 3 »;

    4-5 алдаа -" 2 ».


    Өнөөдөр бид сурсан ...

    Үгэнд С-ийн дараа AND гэж бичдэг бол Ү ...

    Бид зорилгодоо хүрсэн үү...

    Дүгнэж хэлье.


    ӨӨРИЙГӨӨ эргэцүүлэн бодох

    • Ямар даалгавар хэцүү байсан бэ? Яагаад?
    • Ямар даалгавар гүйцэтгэхэд хялбар бөгөөд сонирхолтой байсан бэ? Яагаад?




    Өмнөх нийтлэл: Дараагийн нийтлэл:

    © 2015 .
    Сайтын тухай | Харилцагчид
    | сайтын газрын зураг